Foto: Flickr
Razgovarajte o detaljima
Pitajte dete šta se tačno desilo. Pokušajte da odglumite ceo događaj kao da ga je snimala kamera. Dete može da kaže da mu je sestra uzela telefon i on je zbog toga udario. Skrenite detetu pažnju da postoji puno drugih stvari koje je moglo da uradi u tom trenutku i proverite da li ono zna koje. Šta je ono što može da uradi a što ne spada u loše ponašanje? Ako ono nema rešenja ponudite mu vi neki predlog. Uvek može da dođe do vas i zatraži pomoć.
Ovakvo razlaganje događaja pomaže deci i roditeljima da objektivnije sagledaju čitavu situaciju.
Objasnite detetu da ono bira
Veoma je važno znati da svi mi imamo izbora u životu i to važi i za decu. Dete bira ili da poštuje pravila ili da ih prekrši. Ima momenata kada dete izabere da neposluša i onih kada odluči da posluša. Na primer, tinejdžer koji treba da se vrati kući na vreme ima izbor kada vidi da će da zakasni: može da vas pozove i obavesti vas ili da vam kaže da dođete po njega. Prebacivanje krivice na drugare nije rešenje. Dete nije nemoćno i može da promeni ishod svojih postupaka. I što više bude preuzimalo komandu nad svojim akcijama to će se jače osećati i biti odgovornije.
Budite aktivan učitelj
Uloga roditelja je da postavi granice u ponašanju. Pošto se vaspitanje ne dešava preko noći, roditelj mora da bude aktivan učitelj i dobar primer. Iskoristite svaku situaciju da lično pokažete šta znači lepo ponašanje.
Na primer: ako se vratite nervozni sa posla možete otvoreno reći da niste najbolje iskontrolisali svoje reakcije i priznati da ste svojom nervozom opteretili celu porodicu zbog lošeg dana. Pokažite da preuzimate odgovornost za svoje ponašanje i obećajte da ćete se bolje kontrolisati u budućosti. Naravno, to i uradite.
Komentari 0