Foto: Freepik
Takođe, generalno, kada biste sproveli anketu o tome šta roditelji vrednuju, većina bi rekla da želi da njihova deca budu dobri čitaoci. Ali, ne ulažu isti trud u to kao, na primer, u vannastavne aktivnosti.
Čitanje je neophodno, ne samo za proširivanje perspektiva, proživljavanje avantura, sticanje znanja, povezivanje s drugim ljudima i vremenima, već i za praktične situacije, poput razumevanja zadataka u školi, proširivanje vokabulara ili bolje izražavanje. A da bi se razvilo, moramo se baviti njime.
Evo, zato, nekoliko konkretnih i praktičnih preporuka koje će vam pomoći da vaša deca postanu dobri čitaoci, a usput i vama vrati ljubav u ovu aktivnost.
Kupujte deci knjige, ali neka ih ona sama biraju
Ako budžet dozvoljava, kupujte im puno knjiga, kad god požele, i nemojte im reći „traži za rođendan ili za Božić za pola godine“. Jer, možda će za mesec dana izgubiti interesovanje. Obavezne školske lektire se ne računaju, a udžbenici još manje. Neka ih čuvaju u svojoj sobi, neka imaju svoju ličnu biblioteku za čitanje ili jednostavno za divljenje i proširivanje iz ličnog džeparca.
Čitajte sa njima u posebno određenom vreme rezervisano samo za čitanje, kao porodični ritual
Čitajte naglas od malih nogu, svaki dan i svako veče, čak i kada nauče da čitaju sami. Zajedničko čitanje je trenutak snažne porodične povezanosti, iako će ponekad (u zavisnosti od njihovog uzrasta i vašeg umora i vida) biti teško izdržati bez zevanja i padanja glave na malom krevetu.
Čitajte i vi
Ne samo da biste bili primer, već zato što ćete, ako vas to strastveno zanima, moći da prenesete tu strast vašoj deci.
Često ih vodite u biblioteku
Posetite najbližu biblioteku! Tu zaboravljenu ustanovu u Srbiji. Neka deca otkriju beskonačnu ponudu koja im je na raspolaganju. Neka se naviknu da istražuju, pretražuju i isprobavaju knjige koje im se mogu dopasti bez budžetskih ograničenja i problema s prostorom kod kuće. U nekim domovima, zbog nedostatka vremena, interesa ili sredstava, nema knjiga. Ali na većini mesta postoji neka biblioteka u blizini s pristojnim radnim vremenom, koja može nadoknaditi te nedostatke.
Ne zahtevajte od njih da završe knjigu koja im se ne dopada, osim ako je to školska obaveza
Čitanje nikada ne sme biti kao brokoli koji ti silom stavljaju u usta kašikom; mora biti poput sočnih makarona koje uvek poželiš.
Poštujte njihov poseban ukus
Postoji ogromna raznolikost žanrova, formata, tema i tonova, i lako je dati im ono što vole, a ne opterećivati ih našim omiljenim knjigama iz detinjstva koje još uvek imamo u kući kod naših roditelja. Naravno, neke od njih su objektivno divne i večne. Ali, ako na početku požele da čitaju knjige koje su napisali jutjuberi, dopustite im to bez prezira i kritika. Svaki čitalac dolazi do strasti prema čitanju kroz različita „vrata“.
Možda je vreme da se borimo za dobre školske biblioteke
Gotovo svaka škola ima salu za fizičko i koriste je, bez obzira na to da li deca vole sport ili ne. Ali u mnogim školama, biblioteka (ako je ima) je i dalje mesto za kaznu, rad na domaćim zadacima ili neka dobrovoljna aktivnost koju vodi motivisana nastavnica, bez odgovorne i posebno obučene školske bibliotekarke koja bi izvukla maksimum iz tog prostora. Ako ne školska, onda lokalna opštinska biblioteka možda zahteva malo više angažmana i sa roditeljske strane. Predložite knjigu, aktivnost čitanja. Biblioteke stvarno mogu biti divna mesta.
Poštujte njihove čitalačke faze
Svi prolaze kroz faze kada više čitaju i one kada im nijedna knjiga nije privlačna. To treba poštovati, jer će dobre knjige uvek biti tu da donesu radost. Sa druge strane, forsiranje čitanja, kao što su profesori fizičkog forsirali sklekove i trbušnjake, nikada neće doneti ništa dobro.
Tražite da im poklanjaju knjige za sve prilike (rođendane, slave, Novu godinu, Božić, letnji raspust, dobre ocene…)
Ono što se ne smatra „dobrim/trendi poklonom“ na kraju se ne nađe na spisku.
I, najvažnije, stavite podsticanje strasti prema čitanju na prvo mesto
Postoji na desetine razloga zašto je čitanje preporučljivo, ali vašim klincima ti razlozi nisu ni važni ni zanimljivi. Počeće da čitaju samo ako u tome pronađu zabavu i lepe trenutke.
Komentari 0