Karotenoidi
Beta karoten povećava broj ćelija koje se bore protiv infekcija i moćni je antioksidans u borbi protiv slobodnih radikala. Organizam pretvara beta karoten u vitamin A koji ima antikancerogeni i imunostimulirajući efekat. Međutim, suviše vitamina A je toksično, pa je bolje da se beta karoten uzima preko hrane i pusti organizam da sam reguliše njegovo pretvaranje u vitamin A.
Bioflavonoidi
Bioflavonoidi su grupa fitonutrijenata koja pojačava imuni odgovor i štiti ćelije od spoljašnjih uticaja. Ishrana bogata voćem i povrćem obezbeđuje njihov adekvatan unos.
Magnezijum
Neobično je važan mineral, neophodan za većinu reakcija u organizmu, između ostalog transport glukoze i jačanje imunog sistema.
Faktori jačanja imunog sistema:
Dojenje
Ključno je za razvoj imunog sistema (onoliko dugo koliko je moguće). Dojenje obezbeđuje faktore neophodne da zaštite bebu od bolesti. Dokazano je da se kod dojenih beba javlja manje infekcija nego kod onih koje nisu sisale.
Masti ili jačaju, ili slabe imune funkcije – u zavisnosti od vrste.
Loše masti (dehidrogenizovane – u prženoj hrani i margarinu predisponiraju decu za ponovljene infekcije.
Esencijalne masne kiseline (dobre masti) su ključne za normalnu funkciju imunog sistema. Nalaze se u maslinovom, lanenom ulju i uljastim ribama (losos, tuna). One povećavaju aktivnost fagocita, belih krvnih ćelija koje razgrađuju bakterije. Takođe unapređuju zdravlje svakog organa u telu.
Probiotici su kulture acidofilnih bakterija koje se nalaze u intestinalnom traktu zdravih ljudi. Probiotici se bore sa štetnim kulturama i preveniraju transport patogena u telu. Takođe omogućavaju gastrointestinalnom traktu da poveća unos minerala, jer njihov manji unos snižava imunitet. Laktobakterija je jedina prirodna odbrana od kandide i ostalih gljivičnih infekcija koje veoma snižavaju imunitet. Aktivne acidofilne kulture ubrzavaju eliminaciju toksičnih produkata varenja i omogućavaju usvajanje neophodnih nutrijenata iz hrane. Te bakterije su esencijalne za dobar imunitet.
Probiotici se preporučuju kod uzimanja antibiotika, upale srednjeg uha, aftoznih promena na sluznici usta, dijareje(proliva) i konstipacije (zatvora), kolika (grčeva), alergije na hranu, intestinalnih virusnih infekcija, kandidijaze.
Fizička aktivnost takođe pomaže izgradnju dobrog zdravlja – podstičući cirkulaciju i pomažući snabdevanje čitavog tela kiseonikom. Duboko disanje, svež vazduh i sunčanje dopunjuju telesni kiseonik. Bilo bi dobro da deca neko vreme tokom dana provedu napolju, kako bi sunčeva svetlost ubrzala apsorpciju vitamina D, značajnog za kosti i dobar imunitet.
Prim dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista
Izvor: Yumama
Poštovani da li može savet?
Moj beban puni za par dana 8m. Negira ručak u kojem bude skuvana cvekla, izmiksana i tako već duži period ili jako slabo pojede svega 50ml. Dajem mu na flašicu iz razloga što je odbacio kašikicu zbog bolnog nicanja zubic.
Posle velike upornosti, i svakodnevnog odbijanja i bacanja ručkova, danas sam stavila 2cm banane u taj rucak (razno povrće, meso) i sve izmiksala i na flšicu sve je pojeo. Inače slatko i voće obožava. Znači li to da sam uspela dok bar prođe ovfaza. Da li sam pogrešila u kombinaciji, tegoba sa stomakom nije imao. Da li je okva kombinacija opasna. Da li se iskorišćavaju vi nutritijenti s obzirom da mešam voće-povrće? Mnogo Vam hvala na iscrpnom odgovoru.
Voće i povrće se, generalno gledano, ne meša u rucku! Ipak, ovo malo banane ne može da smeta, kao jedna vrsta prelaznog perioda.
Zamolila bi Vas da mi pomognetebi kazeteDa li majka koja ima bebu od 7 mesevi,a skoro ce 6 nedelja je u drugom stanju moze da doji rodjenu bebu i ako moze kako.Alo pak ne moze sta da od ishrane koristi za bebu i kako da je odvikne od dojenja.Drugo beba mi nije vakcinisana protov boginja,,,sta mi oreporucujete.Hvala Vam puno