Foto: Pixabay
Ovo NIJE dobro za bebu, a kako se i dalje korica hleba često prerano daje bebama rešili smo da razbijemo ovu opasnu zabludu.
- Odakle taj običaj?
Verovatno potiče iz starih vremena kada je jedino korica hleba bila na raspolaganju za „oštrenje“ zuba kod beba. Naši preci sigurno NISU žurili sa davanjem hleba bebama, ali su i mame tada stalno bile uz decu, pa su mogle da paze da se nešto loše ne desi bebama!
- Šta može bebi da se desi kad prerano dobije koricu hleba?
Najopasnija je aspiracija – „usisavanje“ parčenceta korice (ili hleba) u disajne puteve bebe. Ovo izaziva GUŠENJE bebe – bukvalno može doći do potpunog zastoja disanja i smrti bebe! Užasna situacija, a ako se ne odreaguje munjevito i dete ne stigne do lekara komplikacije mogu biti fatalne.
Neko će reći pa ovo se retko dešava – tačno, ali kome se desi mnogo je teško i nije retko!
- Pa zašto su „tolika deca odrasla uz koricu hleba“ i ništa im nije bilo?
Bake (i ostali savetodavci) jesu dobronamerni, ali NE ZNAJU da se ovaj „horor“ ipak dešava. To što one to nisu videle NE znači da se to ne dešava – mi koji radimo u specijalizovanim dečjim bolnicama to znamo i primeri koji se viđaju su toliko drastični da ostaju zauvek zapamćeni.
- Kad je vreme za „krupniju“ hranu?
Treba beba da nauči da žvaće – tu nema dileme!
Ali prvo treba da ima ČIME da žvaće, a to su naravno zubići! Kad se usta napune zubićima, a to se retko dešava pre nego beba duboko ne zagazi u drugu godinu, vreme je za „krupniju“ hranu. Do tada hrana se prvo blendira (bar do kraja prve godine), a onda pasira (izgnječi) pre davanja bebi.
Pa zašto da se žuri – ceo život će da zvaće.
- Pa kad može korica u ručicu?
Pa tad – kad ima dovoljno zubića da može da se žvaće, a to je retko pre druge polovine druge godine.
- Šta uraditi ako se dete zagrcne?
I tada, kad se prvi put da korica hleba dete MORA da se pažljivo motri!
Ni jedan sekund ne sme da se ostavi bez nadzora, a ako se desi da se beba zagrcne treba uraditi sledeće:
- Odmah uzmite koricu hleba iz ruke deteta i uzmite bebu u naručje
- Okrenite bebu tako da gleda na dole i nagnite je unapred
- „Tupnite“ bebu nekoliko puta da izbaci „zaglavljeno“ parče iz grla
- Držite je tako nekoliko minuta jer može i da povrati – pa ako se to desi neka sve ode napolje, a ne u disajne puteve
- Ne treba hraniti bebu bar 45 minuta
- Nemojte uspavljivati bebu posle ovog događaja najmanje 30 minuta i pratite kako se dete ponaša
- Kad se mora odmah kod lekara
- Ukoliko beba utežano diše, poplavi ili stalno balavi i kašlje – ŠTO PRE u najbližu zdravstvenu ustanovu
- Ako i posle izbacivanja komadića beba stalno kašlje, uznemirena je i odbija da jede i pije
Na kraju, ne želimo da unosimo paniku među roditelje, ali SVE što važi za koricu hleba važi i za sve namirnice koje sadrže komadiće koji se lako mogu „odvaliti“ i aspirirati.
Naravno, podrazumeva se sklanjanje svih igračaka i predmeta koje dete može da proguta ili „usisa“ (aspirira) u disajne puteve – to je veoma važna prevencija ovih veoma opasnih događaja.
Postovani ,koliko sam samo puta cula daj mu hleb,daj mu koricu,daj mu gugi itd,odbijala sam bezbroj putaa,ulazila u diskusije sa babama,tetkama…pre svega ne zelim da mu dajem komade hrane sa kojima moze da se ugusi,a druga stvar je to sto se on uzasno gadi komada hrane,I uz to sto se gadi ,on ima nagone za povracanje,nekada I povrati…Problem je u tome sto on kada mu dajem cisto komadice,npr banane I stavljam direktno na zubice,kojih ima 7,on lepo sazvace I pojede,isto tako I hleb kada je potpoljen u malo supice ,ali povrce sa mesom,psenicne pahuljice koje se teze blendaju od ovsenih itd od toga ima nagon…kod doktora je sve u redu I oni ne pridaju neki znacaj tome.A ja vise ne znam jel treba da brinem I da li bi on vec trebao da zvace.Pokusala sam I sa pasiranim ,ali onda jako.malo pojede jer nema volje instrpljenja toliko da sedi…
Postovani, veoma cenim vas sajt i clanci su vam ubedljivo tacni. Po profesiji sam inzenjer. Medjutim mnogo citam jos pre trudnoce i nastojim tako da obogatim svoje znanje. Vise verujem ovakvom clanku nego recimo starijm osobama bakama itd sto me cudno gledaju govoreci: sto ne jede ima svasta ima smoki hleb i da ne nabrajam. Moj sin prvo dete sada ima 19meseci. On i dalje ne zna da zvace i ne zna sta je smoki ili cokolada ili kupovni sok. Ima 16 zubica i sada mu nicu novi. Pedijatar na kontrolama je govorila da mu dajemo pasirano pa komadice. Posle nismo ni spominjali nas problem jer smo videli da smo predmet ismejavanja. Ali on je dete koje je samo u hrani i govoru zakasnilo verovatno zbog bolnog nicanja zubica. Sada trci govori svojim jezikom kaze tata i sve funkcije razume redovno spava nocu pije vode veoma bistro dete sve jede osim industrijske hrane i slatkisa znaci sve domace i zdravo svaki obrok pravljen svez pa izmiksano u blenderu-drugacije ne zna. Sta da radimo. Ako mu bude neka mrvica mala on ima nagon ka povracanju itakoostajemo pri savrseno izbledanoj hrani. Zaista podrzavamo sve ovde gore napisano ali mi sad imamo problem kako dete zavoleti tacnije kako ga nauciti da zvace. Dodajemo da je rodjen sa 3400 sada ima 14kg. visina je iznad proseka.
Koji savet imate za nas?
U vrtic ne ide.
Vakcinisan redovno.
Srdacan pozdrav
Zaboravili smo da napomenemo da je dete u potpunosti zdravo.
Sve dok NE prestanete da blendirate hranu – biće ovako!
Za pocetak da se obroci pasiraju, a onda polako i strpljivo da se daju sve krupniji komadi – naprosto nema drugog puta.
Zasto dete baca hranu kada mu damo npr tu koricu hleba on je uzme zgadi mu se tako napravi izraz lica i baci to iz ruku na pod i to ne bi uzeo dok ne strune. Nikada do sad nista stavio u usta nije. Jel to faza ili mi treba na silu da mu stavljamo u usta. Vece komadice ili ispasirano sto desi se da povrati u mlazu ako on vidi da su mu puna usta a nema kuda sa sadrzajem pa pre ce povratiti nego progutati a sazvakati tek je to misaona recenica. Iskreno ne znamo sta da radimo jer on nije ljubitelj hrane kako je to moguce da mu se ni cokolada ne svidja? Kazem iskreno ni progutao ne bi nego mi punimo usta pa on tako nema kud pa proguta to mu je nacin ishrane.
mislim da je dr u pravu, ne treba siliti dete da jede komadice koricu hleba itd nikad se ne zna koliko parce moze odgristi… ne da boze… neka deca jednostavno nisu spremna nego vremenom dodje kao sto neka pre prohodaju progovore a neka kasnije a jednom svi nauce… neka nauci kao stariji da zna da se ne stavlja sve u usta cak i so nije hrana. neka deca znaju pa svaka im cast a neka ne… i uvek uz posmatranje jer dete nezna da nesme bilo sta u usta da se ne smeje dok jede ne skakuce itd. moje dete nezna da zvace davi se povraca i sta mu mogu a dok sam mu trpala neku hranu da glodje i poklopce je nalazio po ulici i trpao ih. rano prohodao a da zvace nikako i ima nadrazaje povracanja ako se nadje neki komadic. blendiram mu i mirnija sam. jednostavno nije kao vas i necu da ga silim da povraca i davi se.
Da li može savet? Poštovani moj sin ima punih 15m blendam mu hranu još uvek i u poslednje vreme zadnjih 15ak dana on sve odbija i vodu. Dajemo mu na silu isključivo kašikicom jer on sem flašice i kašikice ništa ne zna, kad ga hranimo plače to je žalosno plašim se da se ne zagrcne. Dete je zdravo. Sad mu raste 16 zubić u gornjoj vilici da li to može toliki problem da bude s obzirom da inače nije ljubitelj hrane. Šta da radim pomozite mi nekako. Prohodao je. Srećan je. Spava sve ok. Ali ništa ne jede mršav je postao, brinem se jako.
Zubić može biti razlog trenutnog odbijanja obroka, ali NE i dugotrajnog probelema sa hranjenjem.
Ukoliko (i posle završetka nicanja ovog zubića) i dalje odbija obroke – da se obavi pregeld kod Vašeg pedijatra, pa da se vidi šta da lje da se radi.
Uvek budite na oprezu! Beba jede prstima komade hrane od 7. meseca, ima 8 zuba, lepo žvaće, grize jabuku, ali dogodilo se sa 11 meseci da se zagrcnuo sa parčetom domaćeg hleba, koji je inače jeo nekoliko puta do sada. Pritom nije jeo hleb u gore pomenutu svrhu, već normalno za obrok.
Vodite računa, nije bezazleno!