Ako primetite da beba ima problem prilikom dojenja, kao što je teško prihvatanje dojke, uznemirena je dok sisa, plače, odustaje brzo, lako se zamara, guta vazduh, cokće, bljucka, podriguje, ima intenzivnije grčeve ili halapljivo jede, guta vazduh, trebalo bi, pored ostalih faktora koji mogu uticati na proces hranjenja, proveriti i da li se radi o oralnim restrikcijama.
Šta su oralne restrikcije?
Oralne restrikcije su anatomske promene u usnoj duplji koje mogu negativno uticati na proces hranjenja, napredovanja bebe, rad organa za varenje, ponašanje bebe, san, razvoj govora i komunikaciju, mogu dovesti do češćih upala uva, infekcija gornjih respiratornih puteva…
One otežavaju održavanje oralne higijene, doprinose stvaranju karijesa i razvoju bolesti desni. U starijem uzrastu dovode do otežanog žvakanja i uvođenja čvrste hrane u ishranu bebe.
Oralne restrikcije se najčešće odnose na kratku i zadebljalu vezicu koja povezuje donji deo jezika i pod usne duplje (kratka podjezična vezica), ili na kratku i zadebljalu, previše čvrstu vezicu između gornje usne i desni.
Veoma je važno da se postojanje restrikcija blagovremeno uoči i otkloni kako ne bi uticalo na napredovanje i razvoj bebe. Intervencija je jednostavna i pozitivni efekti se brzo uočavaju, odnosno poteškoće u hranjenju nestaju.
Pored navedenog, na proces hranjenja može uticati i mala, uska i uvučena donja vilica ili visoko nepce, predugačka gornja vezica i druge anatomske nepravilnosti.
Ukoliko posumnjate na postojanje neke od oralnih restrikcija, obratite se svom izabranom pedijatru.
Izvor: Halo beba
Komentari 0