Foto: Pixabay
U domovima gde roditelji teško izražavaju emocije i emotivne potrebe, deca često obrnu uloge pa se postave kao da su ona ta koja treba da brinu o roditeljima. To postaje njihov primarni zadatak, svoju ulogu u svetu zanemare, kao i brigu za sebe i svoje potrebe. Oni postaju spasioci.
Kako da se postarate da vaša deca odrastu u emotivno stabilne individue? Pomoćiće vam sledećih 8 koraka:
Prepoznajte kada vam treba pomoć i ne libite se da je tražite.
Kada vi, kao roditelj, niste emotivno ispunjeni i ostvareni, lako može da se desi da nenamerno skliznete u obrazac u kome očekujete da vaše dete popuni prazninu. Vaša neostvarenost forsira decu da se nađu u ulozi vašeg pazitelja. Tada je najpametnije potražiti pomoć sa strane. Tako ćete se posvetiti sebi i rešiti svoje probleme. A onda, kada budete zadovoljni, moći ćete u potpunosti da se posvetite pravim emotivnim potrebama vaše dece.
Tražiti pomoć nije nužno loša stvar, niti vas čini slabićem.
Budite svesni momenata u kojima deca preuzimaju vašu ulogu.
Deca imaju šesto čulo da prepoznaju kada niste zadovoljni. Tada će usmeriti pažnju na vas toliko da će brižljivo posmatrati vaše emotivno stanje, neprekidno se uveravajući da ste dobro. Promeniće i svoje ponašanje, sve u svrhu toga da vi budete bolje. Zapamtite, deca često vide sebe kao krivca za određene situacije. Doduše, možete da očekujete i neželjenu promenu u njihovom ponašanju, u smislu traženja negativne pažnje.
Razgovarajte sa detetom i stavite mu do znanja da vam je stalo do njegove emotivne stabilnosti. Postarajte se da dete zna da ste vi njegov oslonac i podrška.
Komentari 0