Otkrijte za šta je nadareno vaše dete i kako da mu pomognete da razvije inteligenciju

Otkrijte za šta je nadareno vaše dete i kako da mu pomognete da razvije inteligenciju

Za dete je važno da roditelji prepoznaju koju vrstu inteligencije poseduje kako bi mu pomogli da je pravilno razvije.

5. Dete se koristi svojim mentalnim sposobnosti za koordinaciju pokreta, a dodatno možete da je podstaknete igranjem dramskih uloga, upisivanjem časova plesa ili sporta prema kojem dete pokazuje najveći afinitet.

6. Muzičku inteligenciju vrlo lako možete prepoznati kod dece koja su nadarena za pevanje ili sviranje, koja lupaju nogama ili rukama stvarajući određene ritmove ili pak stalno nešto pevuše ili mrmljaju. Dodatno ćete ih stimulirati upisom u muzičku školu i pohađanjem koncerata koji su primereni detetovom uzrastu.

7. Ako dete voli da boravi u prirodi, skuplja lišće, žirove i semenke, obožava da provodi sate sa kućnim ljubimcem ili  pomaže u bašti na svoj simpatičan način, kod njega je razvijena naturalistička inteligencija.

Dodatno možete da je podstičete odlaskom na kampovanje, dugim šetnjama vikendom, odlaskom u azil za životinje, radom u vrtu, pa čak i planinarenjem na mesta koja su prihvatljiva za dete.

8. Međutim, pored ovih vrsta inteligencije koje pokazuju našu sklonost ka određenim praktičnim veštinama i sposobnostima, jednako su tako važne i one veštine koje razvijamo u dodiru sa drugim ljudima i sa samim sobom. Zato je važno kod deteta razvijati i interpersonalnu i intrapersonalnu inteligenciju.

Interpersonalnu možete rauvijati organizacijom društvenih igara u svom domu sa detetovim prijateljima ili odlascima na dečje društvene događaje, dok je kod razvijanja intrapersonalne važno da detetu omogućite da bude samo sa sobom. Tako će postati svesnije sebe i svojih vrlina, svojih želja i planova.

9. U posljednjih nekoliko godina govori se još i o egzistencilističkoj/duhovnoj inteligenciji koja se odnosi na meditaciju, razmišljanje o smislu života i istraživanju vere.

To ćete kod svog deteta primijetiti tek u tinejdžerskom uzrastu jer do svoje 12. godine deca ne mogu da razmišljaju na tako apstraktnom nivou. Tada je poželjno da ih uputite na knjige o filozofiji, ljubavi i svemu ostalome što ih zanima, a sa njima možete podeliti i svoje mišljenje.

Izvor: Zadovoljna / Yumama

0
Ostavi komentar

Povezani članci