Naučnici kažu da je ovo otkriće jedno od najvažnijih u području istraživanja trudnoće i njihova saznanja transformisaće način na koji se medicina brine o budućim majkama.
Australijski naučnici dvanaest godina istraživali su zašto se neka deca rađaju sa defektima srca, bubrega ili kičme. Otkrili su da vitamin B3, kojeg inače ima u povrću i mesu, može lečiti molekularne deficijencije koje zaustavljaju rast organa embriona kao i beba da se ispravno razviju u maternici.
„Ovo ima potencijal da se značajno smanji broj spontanih pobačaja i urođenih mana kod beba širom sveta. Ove reči ne govorim olak“, ispričala je naučnica iz oblasti biomedicine profesorka Seli Dunvud sa Instituta Victor Chang Cardiac Research u Sidneju.
Njihova istraživanja pokazala su da je dodavanje vitamina B3 u ishranu trudnim miševima potpuno sprečilo i spontane pobačaje i defekte, a bebe su rođene savršeno zdrave, piše Sky News. Istraživači kažu da je sledeći korak razvijanje testa koji će identifikovati koje su žene pod najvećim rizikom da imaju bebu s urođenom manom i potom da im se osigura dovoljna količina vitamina B3.
„Verujemo da je ovo veliko otkriće i sigurno će biti jedno od najvećih australijskih medicinskih dostignuća. Vrlo je retko da neko pronađe problem, i da osigura rešene u isto vreme. To je zapravo dvostruko otkriće – rekao je profesor Robert Graham, izvršni direktor instituta na kojem je sprovedeno istraživanje.
Komentari 0