Jedino je pregled pedijatra pravi put do dijagnoze!
Neke tegobe i znaci kod dece mogu ukazati da se radi o zapaljenju pluća: izrazito loš izgled deteta, koje je nezainteresovano, gotovo apatično, ima dugotrajne epizode povišene telesne temperature, uporno kašlje, a ponekad i teško i brzo diše. Ipak, ima dece koja nemaju ovako izražene simptome, a imaju zapaljenje pluća, pa je pametno da se dete pregleda kada se uz visoku temperaturu pojavi kašalj.
Ovih dana je veoma česta pojava da se detetu posle nekoliko dana od početka obične prehlade stanje „pogorša“ – umesto da potpuno ozdravi, ponovo dobije temperaturu i počne da kašlje. To su situacije kada obavezno treba pregledati dete i isključiti (ili lečiti) eventualnu upalu pluća.
Kako se otkriva uzrok upale pluća?
Kod većine dece nije moguće precizno utvrditi koji je mikroorganizam doveo do zapaljenja pluća. Za razliku od brisa ždrela, ili bakteriološkog pregleda mokraće i stolice, dubina pluća je nedostupna rutinskom uzimanju uzorka. Postoje metode (bronhoskopija) i za takve analize, ali se one ne rade bez preke potrebe – samo kod malog broja dece koja imaju netipičan tok bolesti, ili ne reaguju na uobičajenu terapiju.
Da li je neophodan rendgenski snimak pluća?
Najčešće nije obavezno „slikati“ dete! Kada lekar stetoskopom jasno čuje karakterističan nalaz na plućima, situacija je čista i dijagnoza je neosporna, pa nema potrebe za rendgenskim snimkom.
Ipak, ima situacija kada dete zaista izgleda kao da ima pneumoniju, a ona se ne čuje slušalicama. Tada je pametno napraviti snimak pluća i videti da li postoji zapaljenje. Ima pneumonija koje ne mogu da se čuju uz pomoć slušalica, naprosto zato što je zapaljenski proces duboko u plućima, pa je daleko od slušalica i uva lekara. Ali, i tada, veoma teško opšte stanje deteta „podgreva“ sumnju da se radi o zapaljenju pluća. Takve pneumonije se lepo vide na rendgenskom snimku, pa se dijagnoza lako postavlja i terapija može da počne.
Mora li svako dete u bolnicu na lečenje?
Srećom ne mora!
Zahvaljujući napretku zdravstvene službe i razvoja efikasnih antibiotika, moguće je da se pravovremeno postavi dijagnoza zapaljenja pluća, pa pneumonija može da se leči i bez prijema deteta u bolnicu. Ako se bolest „uhvati“ na početku, dok je detetu još relativno dobro, nije potrebno da se zadržava u bolnici.
Kada dete ipak mora u bolnicu da bi se izlećilo od pneumonije?
- Male bebe imaju veoma slabašan imunološki sistem, pa bez lečenja u bolničkim uslovima ne mogu da se izbore sa zapaljenjem pluća.
- Deca koja imaju izuzetno loše opšte stanje: malaksala su, bezvoljna, naizmenično pospana pa nervozna, najčešće imaju bolest koja je uzela maha, pa je bolnički tretman neophodan.
- Bolničko lečenje traže i oni mali pacijenti koji imaju oslabljen imunitet – bilo zbog neke druge dugotrajne bolesti, ili zbog terapije lekovima koji slabe imunološku reakciju.
- Ponekad dete mora da se primi u bolnicu jer nismo sigurni da li će da dobija prepisanu terapiju kod kuće. To su obično deca iz lošeg socijalnog okruženja, kada je veoma teško biti siguran u sprovođenje terapije i ispratiti dalji tok bolesti.
Da li svaka upala pluća mora da se leči injekcijama antibiotika?
Ne mora!
Poslednjih nekoliko decenija je razvijeno dosta antibiotika za oralnu upotrebu (uzimaju se „na usta“ – kao sirupi, tablete ili kapsule), koji imaju odlične terapijske mogućnosti. Paradoksalno je da mnogi oralni antibiotici, ako se pravovremeno daju, imaju bolji efekat u terapiji pneumonija od nekada najčešće primenjivanih antibiotskih injekcija. Evo primera: intramuskularne injekcije penicilina (Jugocilin), nemaju nikakav efekat na tri od četiri najčešća prouzrokovača upale pluća, koja se javlja tokom jesenjih i zimskih meseci!
Stari koncept – svaka upala pluća obavezno znači i davanje injekcija, jeste medicinska istorija za najveći broj pravovremeno dijagnostikovane dece. Ruku na srce, penicilin je doživeo „reinkarnaciju“ u terapiji težih zapaljenja pluća kod mališana, ali se tada daje „na venu“ (intravenski), u velikim dozama – što, naravno, zahteva prijem deteta u bolnicu.
Većina dece koja bude primljena u bolnicu zbog upale pluća, dobije injekcije antibiotika, jer se radi o težim formama bolesti, koje traže „agresivnije“ lečenje.
Koliko traje lečenje?
To zavisi od vrste upale pluća, ali i vremena postavljanja dijagnoze. Obično traje od jedne do dve nedelje. Redovne kontrole su glavni „putokaz“ završetka terapije.
Dobro određena terapija daje prve vidljive rezultate već posle par dana, ali ne treba očekivati od antibiotika trenutno poboljšanje. Treba mu dati „fore“ bar dva do tri dana, a ako dete ne krene put oporavka, znači da terapija mora da se menja – naravno, uz kontrolu pedijatra.
Važno je naglasiti da je uz terapiju potrebno mirovanje deteta, uz dosta tečnosti i laku, ali odabranu hranu. Mirovanje sprečava da se bolest proširi, a adekvatna količina unete tečnosti pomaže oporavak deteta, baš kao i dobra hrana. Prvih dana bolesti ne treba insistirati na jelu, ali čim dete dobije apetit, treba ga ohrabriti lepim obrocima koji su bogati vitaminima, mineralima i lako svarljivim proteinima.
Mogu li se desiti komplikacije?
Moj unuk 11 meseci već tri nedelje ima temperarturu do 38,5. Kašlje. Pedijatar kaže paracetamol i brufen i inhalacija. Vade mu krv na CPR. Sada teemperatura i do 39,5.opet vadjenje krvi jer kažu pred upala pluća pa ev. Da mu daju antibiotik. Zašto antibiotik nije uključen kada je imao 38,5.Malo je to dete da bi se samo izborilo. I ni jednom mu nije radjen bris grla i nosa jer od toga sve pičinje. Mos curi i sve se slibanjem taloži u grudima. I stariji brat 2,5 god slično. Jedan dan teml 38,5-39 onda Paracetamol i brufen pa onda nema temp. Pa drugi dan opet temp. Kašlje a iz nosa gust sekret. Pre tri nedelje je dobio fras na 38,5.Bio u Tiršovoj. Dobio čepiće Diazepama i antibiotik. Bio Ok par dana i sada opet temperatura
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
sta znaci skloroza pluca i kako se leci , koji lek da pijem jer imam gusenje
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Postovani,
Sin mi ika 2 godine.. Konstatovana mu je upala pluca i bili smo 10 dana i bolnici primao je longacef.. Nakon izlaska dobio je pances 5ml jednom dnevno da pije.. Medjutim njemu se javio kasalj.. U pocetku je suvo kasljao a sada zrelo.. I ima periode kada konstanto kaslje.. Da li bi trebala da mu se ukljjci inhalacija?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra