Foto> Pixabay
Kako dete uopšte dobije pneumoniju?
Infekcija pluća nastaje kada neki od mikronapadača (mikroorganizama) stigne u fino plućno tkivo i tamo počne da se razmnožava. To se dešava ili direktnim ulaskom mikroorganizama kroz disajne puteve, ili tako što se neka bakterija iz drugih delova tela „uvali“ u pluća (što se ređe dešava). Rezultat borbe između prouzrokovača infekcije i odbrambenih (imunoloških) ćelija u plućima je zapaljenje. Kada su delići upaljenog tkiva „razbacani“ po plućima, to se zove bronhopneumonija, a kada je jedan veći komad pluća zahvaćen zapaljenskim procesom – to se stručno naziva lobarna ili segmentna pneumonija.
Zašto neka deca lakše dobiju pneumoniju?
Pothranjena ili nepravilno hranjena dečica (ako nedostaju vitamini i minerali u ishrani) lakše „zakače“ upalu pluća u odnosu na pravilno hranjene vršnjake. To je zato što loša ishrana oslabljuje sposobnost organizma da se bori sa mikrorganizmima, pa i onima koji uzrokuju zapaljenje pluća.
Deca koja žive u lošim higijenskim uslovima imaju veći rizik od dobijanja pneumonije, jer su izložena većem broju mikronapadača kojima prija prljavština. Dugotrajan boravak u hladnim, neprovetrenim i vlažnim prostorijama, takođe pogoduje nastanku zapaljenja pluća.
Koji mikroorganizmi najčešće izazivaju zapaljenje pluća?
Upalu pluća ubedljivo najčešće uzrokuju virusi i bakterije, a daleko ređe gljivice i paraziti.
Vrsta mikroorganizma – prouzrokovača zapaljenja zavisi od uzrasta deteta, ali i od godišnjeg doba i aktuelne epidemiološke situacije.
- Kod novorođenih beba se najčešće radi o bakterijama koje dete „pokupi“ tokom prolaska kroz porođajni kanal majke. Tada je reč o veoma teškim infekcijama, jer tek rođeno dete ima veoma slabu otpornost, pa skoro uvek uz pneumoniju ima i sepsu – bakterijsku infekciju, koja putem krvi zahvata gotovo ceo organizam. Srećom, to se ne dešava često. Čak i ako se desi, lečenje se isključivo sprovodi u specijalizovanim zdravstvenim ustanovama, koje imaju odeljenje za lečenje novorođenčadi.
- Kod starije dece, u toplijim mesecima dominiraju bakterijske infekcije (Streptokoke…), a u jesenjim i zimskim, naravno, virusi. Ipak, nije od presudnog značaja da li je zapaljenje pluća primarno virusno ili bakterijsko. Jer, i kada se radi o virusnim pneumonijama, one se leče antibioticima! Ovo je samo prividno odstupanje od pravila da se virusi ne leče antibiotikom. No, antibiotici su obavezni zbog toga što – iako je virus prvo napao pluća, uvek se na mestu oštećenja finog plućnog tkiva dešava takozvana sekundarna bakterijska infekcija. Na prelazima godišnih doba, ali i tokom hladnih dana se neretko dijagnostikuje bakterija koja se naziva Mycoplasma pneumoniae. „Mini epidemije“ mikoplazma pneumonije su aktuelne u većim gradovima!
- Gljivice i paraziti napadaju pluća skoro isključivo kod dece koja imaju teško oštećenje imunološkog (odbrambenog) sistema. To se dešava kada mališani boluju od dugotrajnih i iscrpljujućih bolesti, ili ako dobijaju lekove koji slabe detetove odbrambene sposobnosti. Kako se ta deca posebno prate, na ove retke pneumonije se uvek misli, pa je i terapija posebna i sprovodi se isključivo u bolničkim uslovima.
Kako se otkriva pneumonija kod dece?
Postovani, mom sinu od 3 godine je danas postavljena dijagnoza upale pluca. Naime pre 2 dana smo bili kod pedijatra koji je postavio dijagnozu laringitis i rinitonzilofaringitis i prepisao inhalaciju pulmikortom i berodualom be antibiotika. Posto temperatura nije padala nego rasla i posto sam imala utisak da cujem pucketanje kada dete dise, opet smo bilo kod pedijatra. Tada nam je rekla da sumnja na upalu pluca, da se cuju pukotine i to vise sa desne strane i ukljucila antibiotik pancef uz kontrolu za 2 dana. Inace upala je izazvana virusom. Krvna slika je skoro skroz ok, samo su monociti povecani, CRP skroz miran. Iskljucila je pulmikort totalno iz terapije a pojacala inhalacije berodualom na 3 puta dnevno. Da li je to ispravno? Da li dodatne inhalacije samo fizioloskim mogu da pomognu detetu kada ga uhvati napad kaslja?
Bez pregleda i praćenja detea se, u ovoj situaciji, zaista NE može komentarisati terapija.
Postovani. Moj sin ima 7 mjeseci i 8 dana. Prije tjedan dana bija je na inhalaciji i na ventolinu nekih tjedan dana. Jer mu je ustanovljen bronhitis malo tezi jer je otezano disa hroptija i sviralo mu je iz disnih puteva. Vodila.san ga u pesijatrice da ga saslusa i ona je rekla da je ave ok.da nema potrebe za ventolino i inhalacijom. Nakon samo dan dva mali je pocea nenormalno kasljat. Nemoze spavat uz to i slini. A sta se tice te sline to traje vise od 2 miseca uz koristenje vise puta efedrin kapi i litre litrr f. otopine. Nema fibru al se znoji ucestalo. Sta mu je ciniti. Kasalj je vise mokri al ponekad bude i suh i kad se iskasljava kao da nema kraja.
Bez pregleda i.pracenja deteta se naprosto ne može napraviti ispravna procena.
Mislim da ima.smisla da se naprave alergo-testovi, ali to ipak mora da prcoeni Vaš pedijatar.
Postovani, dete od 20meseci, ne kaslje ne slinavi, temperatura do 37.4. Broj Leukocita sada na 20.4, a u prethodni cetvrtak 25.0 . Cista pluca, cisto grlo i zdrelo. Lekar je bio u nedoumci da nas posalje u bolnicu , jer smo vec 2 puta lezali zbog iste stvari(uvecani Le) a lekari su na osnovu rendgena dijagnozu dali *upala pluca* iako se nista nije culo ni prvi put ni drugi. Prvog puta se pulmolog na DIK u Nisu nije slozio sa nalazom rendgena pa je za dijagnozu data neka infekcija(sprecena je upala) . Osim kada se razboli, detetu su Le u granicama normale. Da li mozemo na neki drugi nacin da otkrijemo da li je opet upala pluca, jer ja ne zelim da za manje od godinu dana svoje dete 3puta vodim na rendgen ? Inace dete je veselo, slabije gradje, zivahno, lepo jede, 3puta dnevno kaki.
To se SLUŠANJEM (auskultacijom) deteta kod Vaseg pedijatra (uz praćenje – kontrole) može razlučiti.
U opisanim okolnostima (dete veselo, aktivno, dobrog apetita) je BESMISLENO raditi rtg. snimak pluća.
Postovani,primljeni smo u bolnicu sa prolivom 20 puta na dan,krv u stolici,na granici da je dete dehidrilo….itd.jasnije prva dijagnoza nam je gastroenteritis…4 dana kasnije nam uspostsvljaju konacnu dijagnozu salmonella i upala pluca…lecimo se i dalje na klinici ampicilinom i inhalacijom s tom sto dete ne moze da guta lepo…sad mene zanima koliko je to opasno salmonela i upala pluca.strasno zvuci!!!i koliko traje oporavak?s tim da napomenem da smo izolovani posebno kao nosioci epidemije.unapred hvala.srdacan pozzz
Prava procena je naprosto nemoguća bez pregleda i praćenja deteta, ali je izvesno da ve se dete (uz terapiju) potpuno izlečiti…
Poštovani, djetetu od 2 god. je dijagnosticirana upala pluca! Terapija je sumamed 3 dana jednom dnevno. Zanima me koliko je potrebno mirovanja i trebamo li na nesto posebno paziti nakon terapije? Kada djete smijemo izvoditi vani i kada ga mozemo vratiti u vrtic? Mozemo li uvrstiti neke vitamine u prehranu s obzirom da je oslabljena krvna slika? Unaprijed hvala na vremenu i odgovoru.
Ljepi pozdrav.
Sve ovo naprosto morate razmotriti sa lekarom koji je postavio dijagnozu i odredio terapiju.
Ako je pvo prva upala pluća i dete se izleči ovim lekom – NIKAKVE posebne mere NISU potrebne.