Foto: Flickr
Kao roditelji, možemo neutralisati ovu prirodnu sklonost tako što ćemo ih naučiti veštinama koje će im pomoći da razmišljaju na pozitivan način. Važno je da slušate šta vam deca govore i pomognete im da prevaziđu to negativno razmišljanje. To je naravano, mnogo lakše ako i sami vežbate pozitivno razmišljanje.
Svet je danas pun negativni povratnih informacija, i zato je svoju decu potrebno naoružati pozitivnim stavom kako bi ostala na dobrom putu.
Hajde da pogledamo neke tipične negativne iskaze dece, ali i pozitivne reakcije roditelja:
Detetov negativan iskaz: Roditeljeva pozitivna reakcija:
Ne mogu to da uradim. Polako, pokušaj ponovo. Verujem u tebe.
Istorija mi nikako ne ide. I ranije si dobijao trojku – znam da možeš opet.
A pogledaj ovu peticu iz matematike.
Baš sam šeprtlja. Nikada Teško je učiti nešto novo. Sećaš se kako ti je bilo teško
neću naučiti da vozim rolere. kada si prvi put stao na klizaljke? Ali bio si istrajan i
sada to stvarno dobro radiš.
Veoma je važno da sa decom redovno razgovarate o pozitivnom razmišljanju i samopouzdanju. Na žalost, u školama još uvek ne postoje predmeti koji se bave time. Ali postoje dobre knjige za decu svih uzrasta, a i za odrasle, koje govore o primeni pozitivnog razmišljanja. zajedničko čitanje knjiga može biti polazna tačka za razgovor.
Takođe, ukazivanje na pozitivne stavove iz životnih ili novinskih priča nasuprot negativnim, izuzetan je način da pokažete detetu kako stvari izgledaju u realnom životu. Ako i sami imate pozitivne stavove, to je jedan od najefikasnijih načina da tome naučite i svoje dete. Deca uče ono što proživljavaju.
Roditelje se uvek nadaju da će njihova deca imati pozitivan pogled na život, ali vrlo često to prepuštaju slučajnosti. Kada uzmete stvri u svoje ruke i sami istražite načine na koje možete pozitivno usmreraviti detetova razmišljanja, postići ćete sjajne rezultate.
Odlomak iz knjige Roditeljska moć, autora Elizabet Pentli u izdanju Psihopolisa
Komentari 0