Foto: Freepik
-
Šta je normalna, a šta povišena temperatura?
Normalna telesna temperatura, merena ispod miške (aksilarno) je do 37oC. Kada se meri „u guzi“ (rektalno), gornja granica telesne temperature je za pola stepena viša 37,5.
Postoji veoma lak, brz i izuzetno precizan način merenja temperature deci posebnim aparatom koji se na par sekundi nežno i potpuno bezbolno stavi u uvce. Što zbog nešto više cene, što zbog „straha od nepoznatog“ kod nas ne koriste koliko bi trebalo. Toplomeri „za na čelo“ su dobri za orijentaciju, ali nisu preterano precizni.
U daljem tekstu će se govoriti u vrednostima aksilarne (merene ispod miške) temperature jer je to ipak lakši i prihvatljiviji način merenja za većinu dece.
Kad je telesna temperatura do 38 stepeni ona se ne smatra za visoku, pa se deca sa temperaturom od 37,5 – 38 nazivaju subfebrilna. Kada dete ima preko 38 stepeni radi se o „pravoj“ povišenoj temperaturi (febrilna deca), a kada je preko 39 (neki kažu preko 39,5) možemo reći da se radi o veoma visokoj temperaturi. Temperatura preko 40 dovodi mame i tate na ivicu očaja, ali stvarno zahteva brzu akciju, jer bez obzira na uzrok, mora neodložno da se obara.
Postovani imam bebu od 5 meseci koja od juce ima temp u rasponu od 38 do 38.9 rektalno. Postoje na formuli redovno pije mleko i pije caj , dva do tri caja dnevno. Da napomenem da ja imam neku upalu i tri, cetirri dana sam imala temperaturu. Zanima me da li je preneto na bebu i da li da je vodim pedijatru? Hvala unapred….
Skoro sigurno je ovo pocetak infekcije, pa da se prati kako ce se dalje razvijati situacija. Ako je dete dobrog apetita i živne kad padne temperatura – nema potrebe da se žuri sa pregledom.
Ne spusta se temperatura, tj vraca se uporno, dete nema apetita, slabo jede, hemomicin dr prepisala, nurofen, koliko treba da prodje da bi spala.temperatura, evo 3,4 dan
Bez pregleda se naprosto NE može napraviti procena.
Poštovani, dete od 7 god. u petak 29.12. dobija visoku temperaturu, radjena kks sa LF pokazuje da je virus, crp 4. U ponedeljak 01.01. nema temperaturu više samo izražen nadražajni kašalj. U utorak 02.01. ponovo temperatura, nešto niža, do 38. Ponovo radjena kks, Le 4,88 , LF sve u redu u fiziološkim gr. na pregledu pluća čista, dr prepisuje hemomicin, preventivno. Danas (6.dan) temperatura 38,3, nešto manje kašlje, inhalira se. Da li da počinjemo sa hemomicinom? PS. Crp je sad 19
„PREVENTIVNO“ davanje antibiotika kod JASNE virusne infekcije je BESMISLICA!
Kako je pravilno kombinovati paracetamol i brufen? Poslednji put smo to primenjivali u Grckoj. Kada je infekcija bila najaca na svaka tri sata naizmenicno sam davala pola doze brufena, pa opet za tri sata pola doze paracetamola. Posle toga na 4 sata.Jel to ispravno?
PUNA doza svakog od lekova se može davati na 6 sati – računa se za svaki lek pojedinačno! To se obično radi kad je temperatura preko 39, a nije prošlo 6 sati od prethodne doze ISTOG leka.
Dakle, ako ste dali Brufen (puna doza), pa za 3 sata temp.ode preko 39 možete dati punu dozu Paracetamola. Srećom, ovo je retko potrebno.
Dete 3,5 godina, 20 kg, ima stalno visoku temperaturu vec drugi dan 38-39 C koja se tesko obara.
Imam dva pitanja
1) Da li smemo da joj dajemo Nurofen od 10 ml na 4 sata ili kolika je ispravna doza? ona jedva izdrzi 3.5 sati a plus leku treba da deluje oko 40 min.
2) Desava se da dete ima 37.8 C i posle 15 min 38.6 C. Da li je ovo normalno da ima ovako drasticne skokove u tako kratkom vremenskom periodu?
Ako je dete dobro raspoloženo kad temp. padne – ovo ukazuje na VIRUSNU infekciju i ti skokovi temperqture su tipični!
10 ml se može davati na 6 sati, a ako IZMEĐU doza temp. ode preko 39 – može se ubaciti paracetamol (Febricet)
Jos jedno pitanje vezano za ovaj virus, da li je preporucljivo da dete pije lek Hemomycin ?? jedna doza dnevno od 5 ml. Posle 2 dana temperature, temperatura je dosta pala i skoro je nema tokom dana ali zato dva zadnja dana dete ima proliv oko 20 puta dnevno. Tek danas nije vise toliko retko ali dete dobija grceve i ako uspe malo nesto da pojede mora u roku od sat vremena da ode 3-4 puta u wc.
Zbog toliko odlaska u wc dete je dobilo grceve, boli stomak i odbija da jede.
BESMISLENo je davanje antibiotika u situaciji kada postoji JASNA, NEkomplikovana virusna infekcija!