Foto: Baby portrait/all free
Šta je to „porođajna povreda’’ ?
Porođajne povrede su povrede novorođenčeta koje nastaju u toku samog čina rođenja, najčešće dok beba prolazi kroz porođajni kanal.
Zbog čega nastaju porođajne povrede ?
Postoji više stanja koja povećavaju mogućnost nastanka porođajnih povreda, a najčešća su:
– krupna beba– bebe čija je telesna masa preko 4kg ( ovo je, naravno, relativno – prirodno je da su bebe visokih i krupnih mama krupnije);
– nezrelost bebe – bebe rođene pre navršenih 37 nedelja su podložnije povredama, ’’krhkije’’;
– nesrazmer između bebine glave i karlice majke – pored mera,tj. ’’dimenzija’’ karlice, bitan je i njen oblik ( bitne su unutrašnje mere karlice, koje se određuju jednostavnim akušerskim pregledom, što znači da to što imate „uske bokove„ ne znači da ćete sigurno imati težak porođaj );
– produžen, kao i otežan porođaj -što je beba duže ’’zaglavljena’’ u porođajnom kanalurazvija se veći otok mekih tkiva mame, ali i bebe, ’’tunel’’ se sužava, zbog čega može biti neophodna primena vakuum ekstraktora ili forcepsa (instrumenti koji pomažu akušeru da čvršće uhvati bebu) ;
– loš položaj bebe u stomaku – najčešći je tzv. karlični položaj …
Koje su najčešće porođajne povrede?
Povrede glave u vidu otoka i ’’modrica’’ su najčešće porođajne povrede, jer je u većini porođaja glava ta koja prva ulazi u porođajni kanal i trpi najveći pritisak tokom rađanja. Veliki pritisak je ’’krivac’’ i za krvarenja koja se ponekad mogu videti u jednom ili oba oka novorođenčeta. Bez panike ! Ova krvarenja prolaze za 7-10 dana bez ikakvih posledica po vid deteta.
Na delu bebine glavice koji prednjači,tj. prvi se rađa, često nastaje otok mekih tkiva, tzv. porođajni naduv . Iako može biti znatan i delovati uznemirujuće, razloga za brigu nema, ova povreda potpuno je bezazlena i spontano se povlači za nekoliko dana.
Meka oteklina na glavi Vaše bebe može biti i posledica krvarenja u prostor između kosti lobanje i njenog neelastičnog vezivnog ’’pokrivača’’, i tada se zove kefalhematom. Za razliku od naduva, oštro je ograničen i, u zavisnosti od veličine, povlači se obično za 2-12 nedelja.
Kefalhematom nekada može kriti prelom kosti lobanje. Srećom, u pitanju su uglavnom jednostavni, linearni prelomi, koje zarastaju neverovatnom brzinom i ne zahtevaju tretman.
Povrede nerava
Najčešća je povreda facijalnog nerva ( nerv zadužen za mimiku ). Ispoljava se slabošću mišića lica na strani povrede, što se najbolje primećuje kada beba plače, jer nema pokreta na toj strani, pa lice deluje asimetrično. Stanje se najčešće spontano popravlja u toku nekoliko nedelja.
Pri produženim i otežanim porođajima, obično kod krupnih beba ili u slučaju karličnog položaja, mogu biti povređeni nervi koji oživčavaju mišiće ruke, tzv. plexus brachialis , što dovodi do slabosti ruke i/ili šake – beba ne može da savije ni da rotira ručicu . Za potpuni oporavak su najčešće dovoljne vežbe tokom nekoliko meseci. Srećom retko,u teškim slučajevima, potrebna je hirurška intervencija.
Prelomi
Ključna kost je ta koja najčešće ’’strada’’, čak i pri nekomplikovanim porođajima. Nekada se prelom primeti tek pri kasnijim pregledima kao čvorić na mestu zarastanja, ili kao izbočenje koje se pomera kao klackalica pod prstima. Beba je nervozna i štedi ruku. Ovaj prelom u potpunosti zarasta za mesec dana, a za to vreme neka Vaša beba spava na suprotnom boku ( ako je prelom leve ključne kosti, beba leži na desnoj strani ).
Tokom teških porođaja može doći i do preloma drugih kostiju, koji brzo zarastaju, i obično ne ostavljaju nikakve posledice.
Kako sprečiti porođajne povrede ?
Redovnim posetama ginekologu tokom trudnoće moguće je uočiti ili predvideti većinu stanja koja povećavaju opasnost od nastanka povreda u toku porođaja. Procena je strogo individualna, zavisi od mnogih faktora vezanih za bebu i za roditelje, posebno majku ( visina, građa, nasledna oboljenja…). Takođe je bitno i aktivno učestvovanje majke u porođaju, što skraćuje trajanje porođaja, i smanjuje mogućnost povređivanja.
Za kraj, ne treba da zaboravimo da se većina porođaja završi bez povreda, a i kada do povreda dođe, one su uglavnom bezazlene i ne zahtevaju nikakav tretman. Za svaku zdravu trudnicu i normalnu trudnoću najbezbedniji porođaj je vaginalni porođaj. To je prirodan čin za koji je većina žena sposobna.
Dr Ivana Veljić
Postovani, bebi od nepunih 5 meseci zbog pareze fascijalnog nerva radili smo UZ glave,EEG i snimanje ocnog dna. Parezu ima od rodjenja, kao povredu sa porodjaja. Tako mi je rekao pedijatar u porodilistu i da ce se to srediti kroz par meseci. Krupna je beba bio. Doktorka sa fizikalne mi kaze da se to ne moze ispraviti, jer je u centralnom ner. sistemu, a ostali da hoce samo treba vremena. SVI nalazi su dobri, sve je u redu. Da li je oporavak moguc? I da li na ovim pregledima moze da se vidi da je do „greske“ doslo u centralnom nervnom sistemu prilikom razvoja u stomaku ili je povreda sa porodjaja? Hvala
Ključni strucnjak za procenu ovog problema u ovom uzrastu je fizijatar. Sledeći korak bi bila procena pedijatar-neurolog.
postovani , moja cerka ima devet godina ,pri rodjenju zbog jako teskog porodjaja je imala unutrasnji hematom u glavi. Na kontrolii u sestom mesecu su nam rekli da je sve ok. Medjutim,sada kada je krenula u skolu primecujuse problemi tokom ucenja . Dete razume shvata i hvata fore ucenja kasnije od druge dece cesto je zbunjuje prosto pitanje. Kada je sa svojim vrsnjacima ili u kuci ne primecujese nikakva razlika ali uciteljica primecuje neke stvari koje je brinu .. interesujeme da li je moguce da su te dve stvari povezane i eventualno savet kome da se obratim…. hvala
Mala je šansa da je ovo u vezi sa opisanim hematomom.
Mislim da je školski psiholog prvi nareedni korak u proceni ovog problema.
Postovani, bebac ima 1 i po mesec i ima povredu fascijalnog nerva donje usne. Radimo vezbe od rodjenja. Masaza obraza i ugla usana, i sisa. ALI nema pomaka, NIKAKVOG. Da li mogu jos neke vezbe da mu radim, da se javimo kod nekog doktora, BILO STA JER OVO NE PROLAZI. Ocajna sam. Hvala Vam.
Sledeći korak je pedijatar – neurolog, koji (u saradnji za fizijatrom) treba ovo da prati.
Postovani,
dobili smo sina prije 11 dana, treci dan su nam rekli da je slomljena kljucna kost i da se ne brinemo. Takodje rekli su nam da ce se u periodu od 7 do 10 dana pojaviti neka kvrgica u predjelu lijevog ramena i da je to znak da je kost zarasla (kvrgica se jos nije pojavila). Ono sto me vise brine, dali je povrijedjen neki nerv. Beba pomjera prstice, steze saku, par cenata podigne ruku od duseka (kada mu je ruka uz tijelo), a kada mu je ruka polozena preko stomaka (otprilike savijena pod 90 stepeni), vrlo lako rukicu spusti u pomenuti polozaj (ruka uz tijelo), dok ne dize rukicu prema gore (prema glavi). Da napomenem slikali su claviculu i ustanovili da kost nije dislocirana (tj. da je napukla kost ali da nije dislocirana). Moje pitanje je sljedece, po gore navedenom, dali mislite da je neki nerv ostecen, koliko bi mogao da traje oporavak i najvaznije dali beba moze imati trajne posljedice???
Srdacan pozdrav i ocekujem vas brzi odgovor,
unaprijed zahvalan
Mihajlo
Po svemu što ste opiasli se NE ČINI da je došlo do povrede nerva!
Naravno, pregledom je to NAJBOLJE proveriti, a pedijatar veoma lako to može da utvrdi. Zato je pregled prava stvar.
Postovani,
posle pregleda u Tiršovoj, ustanovili su da beba ima paresu plexus bracialis. Teza povreda misica u ramenom pojasu i srednje teska ozlijeda sake i misica podlaktice. To je zakljucak nakon EMG. Mada su nam skrenuli paznju da je rano za EMG i da se pomenuti pregled radi u 6 nedelji zivota. Ovaj nalaz je radjen prije 6 dana. Danasnje stanje bebe od 2o dana je sljedece. Beba kada se budi proteze se, dize ruku, stavlja je na oci (kao da stiti oci od svjetlosti), prstice rasiri do kraja pa stisce u saku. Kada se proteze pravi i pokrete ramenom. Sve ove pokrete beba radi u trenutcima budjenja i kada spava. Predpostavljam da je i ovo veliki pomak. Kakvo je vase misljenje u pogledu ozdravljenja? Naredne sedmice dijete ce biti pod nadzorom doktora i krenuce sa terapijom (vjezbe i elektro stimulacijom)..
Srdacan pozdrav
Mihajlo
Pomak je jasan, ali je prava procena u ISKLJUČIVOJ nadležnosti fizijatra koji je postavio dijagnozu!
Postovani, moj sin je rodjen sa kefalhematomom. Sada ima 3 meseca, on se povukao (meki deo), sada je stvrdnut. Interesuje me da li ce se i to povuci i postoji li mogucnost da se ne povuce? Hvala Vam.
To je teško proceniti bez pregeda (pipanja), ali kod većine dece se ovo potpuno povuče. Čak i da ostane manja „tvrdlina“ to nije za brigu.