Foto: Baby portrait/all free
Šta je to „porođajna povreda’’ ?
Porođajne povrede su povrede novorođenčeta koje nastaju u toku samog čina rođenja, najčešće dok beba prolazi kroz porođajni kanal.
Zbog čega nastaju porođajne povrede ?
Postoji više stanja koja povećavaju mogućnost nastanka porođajnih povreda, a najčešća su:
– krupna beba– bebe čija je telesna masa preko 4kg ( ovo je, naravno, relativno – prirodno je da su bebe visokih i krupnih mama krupnije);
– nezrelost bebe – bebe rođene pre navršenih 37 nedelja su podložnije povredama, ’’krhkije’’;
– nesrazmer između bebine glave i karlice majke – pored mera,tj. ’’dimenzija’’ karlice, bitan je i njen oblik ( bitne su unutrašnje mere karlice, koje se određuju jednostavnim akušerskim pregledom, što znači da to što imate „uske bokove„ ne znači da ćete sigurno imati težak porođaj );
– produžen, kao i otežan porođaj -što je beba duže ’’zaglavljena’’ u porođajnom kanalurazvija se veći otok mekih tkiva mame, ali i bebe, ’’tunel’’ se sužava, zbog čega može biti neophodna primena vakuum ekstraktora ili forcepsa (instrumenti koji pomažu akušeru da čvršće uhvati bebu) ;
– loš položaj bebe u stomaku – najčešći je tzv. karlični položaj …
Koje su najčešće porođajne povrede?
Povrede glave u vidu otoka i ’’modrica’’ su najčešće porođajne povrede, jer je u većini porođaja glava ta koja prva ulazi u porođajni kanal i trpi najveći pritisak tokom rađanja. Veliki pritisak je ’’krivac’’ i za krvarenja koja se ponekad mogu videti u jednom ili oba oka novorođenčeta. Bez panike ! Ova krvarenja prolaze za 7-10 dana bez ikakvih posledica po vid deteta.
Na delu bebine glavice koji prednjači,tj. prvi se rađa, često nastaje otok mekih tkiva, tzv. porođajni naduv . Iako može biti znatan i delovati uznemirujuće, razloga za brigu nema, ova povreda potpuno je bezazlena i spontano se povlači za nekoliko dana.
Meka oteklina na glavi Vaše bebe može biti i posledica krvarenja u prostor između kosti lobanje i njenog neelastičnog vezivnog ’’pokrivača’’, i tada se zove kefalhematom. Za razliku od naduva, oštro je ograničen i, u zavisnosti od veličine, povlači se obično za 2-12 nedelja.
Kefalhematom nekada može kriti prelom kosti lobanje. Srećom, u pitanju su uglavnom jednostavni, linearni prelomi, koje zarastaju neverovatnom brzinom i ne zahtevaju tretman.
Povrede nerava
Najčešća je povreda facijalnog nerva ( nerv zadužen za mimiku ). Ispoljava se slabošću mišića lica na strani povrede, što se najbolje primećuje kada beba plače, jer nema pokreta na toj strani, pa lice deluje asimetrično. Stanje se najčešće spontano popravlja u toku nekoliko nedelja.
Pri produženim i otežanim porođajima, obično kod krupnih beba ili u slučaju karličnog položaja, mogu biti povređeni nervi koji oživčavaju mišiće ruke, tzv. plexus brachialis , što dovodi do slabosti ruke i/ili šake – beba ne može da savije ni da rotira ručicu . Za potpuni oporavak su najčešće dovoljne vežbe tokom nekoliko meseci. Srećom retko,u teškim slučajevima, potrebna je hirurška intervencija.
Prelomi
Ključna kost je ta koja najčešće ’’strada’’, čak i pri nekomplikovanim porođajima. Nekada se prelom primeti tek pri kasnijim pregledima kao čvorić na mestu zarastanja, ili kao izbočenje koje se pomera kao klackalica pod prstima. Beba je nervozna i štedi ruku. Ovaj prelom u potpunosti zarasta za mesec dana, a za to vreme neka Vaša beba spava na suprotnom boku ( ako je prelom leve ključne kosti, beba leži na desnoj strani ).
Tokom teških porođaja može doći i do preloma drugih kostiju, koji brzo zarastaju, i obično ne ostavljaju nikakve posledice.
Kako sprečiti porođajne povrede ?
Redovnim posetama ginekologu tokom trudnoće moguće je uočiti ili predvideti većinu stanja koja povećavaju opasnost od nastanka povreda u toku porođaja. Procena je strogo individualna, zavisi od mnogih faktora vezanih za bebu i za roditelje, posebno majku ( visina, građa, nasledna oboljenja…). Takođe je bitno i aktivno učestvovanje majke u porođaju, što skraćuje trajanje porođaja, i smanjuje mogućnost povređivanja.
Za kraj, ne treba da zaboravimo da se većina porođaja završi bez povreda, a i kada do povreda dođe, one su uglavnom bezazlene i ne zahtevaju nikakav tretman. Za svaku zdravu trudnicu i normalnu trudnoću najbezbedniji porođaj je vaginalni porođaj. To je prirodan čin za koji je većina žena sposobna.
Dr Ivana Veljić
Postovani, dete je na rodjenju dobilo kefalhematom. Receno nam je da bi inace radili UZ glave, ali zbog trenutne situacije nece biti radjen, ali da ce se povuci posle nekog vremena. Da li mislite da je potrebno da uradimo UZ i pre prvog pregleda za mesec dana? Posto me Plaše te neke skrivene stvari, prelom kosti itd..I sta se u tom slučaju radi. Hematom nije mali, velicine je oko 5 cm. Da li ako nestane brzo treba uopste raditi UZ? Srdacan pozdrav
Trebalo bi uraditi UZ glavice za svaki slučaj.
Molimo Vas da ubuduce za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Postovani, beba ima hematom na glavi, koji je po rodjenju bio mekan.. Beba ima sada mesec dana, hematom je jako tvrd. Da li je to normalno ili nesto nije u redu?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Postovani,
Porodila sam se na termin, beba od porodjaja zadobila hematom na levoj strani glave, bili smo na uz cns sve je u najboljem redu. Radili su u porodilostu uz cns takodje je sve bilo u redu, i mi sa nepuna tri meseca smo radili uz takodje. Sada ima pet i po meseci, i dalje ima taj hematom znate li mi reci kada to nestaje?
Hvala
Bez pregleda bebe je zaista nemoguće odgovoriti na Vaše pitanje.
Postovani, mene zanima pravo na odstetu u slucaju plexus brachialis dijagnoze. Imam 44 godine, i posle velikog straha od porodjaja sada imam dvoje male dece, dobijene carskim rezom. Kako je moje ostecenje veliko tj misici C3 i C4 su na emg 0, takodje i drugi misici tj celo rame je zaostalo u razvoju, ruka mi je kraca oko 7 cm, sada se javljaju problemi kod leve ruke koja je preopterecena jer sa desnom skoro nista ne mogu da radim,trenutno imam rupturu ramene ovojnice i upalu tetive leve ruke i stalnu upalu misica u levoj ruci. Stalan bol i nespavanje izazivaju nervozu, koju ispastaju moja deca, a koju ja ispasatm zbog nemarnosti doktora koji su me unakazili za ceo zivot. Rodjena sam u socijaizmu kada se niko nije smeo obratiti nikome u vezi odstete ili bilo kakve privilegije invaliditeta i sl. Sada sam zbog nemogucnosti rada sa obe ruke krenula na procenu invaliditeta, gde mi je dr u socijalnom u Novom Sadu rekla kako i ona ima problem i ne moze da dobije dete pa nikom nista, i pritom je bila jako neljubazna. Dosta dokumentacije iz detinjstva sam kao nezadovojna tinejdzerka pobacala, jer leka za moju ruku nije bilo, a nalazi su iz svih republika bivse SFRJ, najvise iz Slovenije, tamo sam i operisana. Molim Vas za misljenje, da li imam neko pravo na skraceno radno vreme, invalidsku penziju, odstetu, novcanu pomoc ili bilo sta.
Postovani, moja beba je na porodjaju zadobila hematom na levoj strani, u porodilistu su odradili uz CNS-a sve je bilo u redu, nakon izlaska isli smo na institut u 3.mesecu i tamo odradili takodje uz CNS-a i tada je sve.bilo u redu. Nas pedijatar u domu zdravlja je rekao da se to povlaci do godinu dana. Da li ja mogu nekako da mu pomognem forsirajuci ga da spava na toj strani malo vise inace beba sada ima 4,5meseca. Veliki pozdrav.
Osim čekanja i redovnih kontrola (kod Vašeg pedijatra) tu nema šta da se radi.