To je onaj trenutak kada verujemo da je jedini način da spasemo vezu i brak insistiranje da se druga strana „popravi“, jer je tu sve počelo da škripi. Počinjemo unedogled da kritikujemo partnera, vređamo ga zato što nije uradio ovo ili je uradio ono, zameramo mu stvari koje ranije nismo primećivali, od dužine zvocanja zaboravljamo povod za njega. A dr Simić kaže da rešenje donosi sasvim drugačija formula:
– Ljubav obožava celinu. Fragmenti se isključuju. Ne možete da kažete: „Volim ga, jer ima divne oči“, a onda sutradan: „Ne volim ga, jer ostavlja prljave čarape svuda po stanu, a rekla sam mu da to treba da promeni“. Zaboravite na zamerke i fokusirajte se na vrline koje su vas zavele na početku i zbog kojih ste se i vi trudili da budete bolji, lepši, duhovitiji, uspešniji. Tako se praktikuje to ponovno biranje istog partnera. Tako se čuva ljubav.
Davanje čuva ljubav
Naš sagovornik savetuje da, bez obzira na to šta nam se dešava u životu, loše nam je na poslu, plata nam kasni, dete nam se razbolelo, partnerski odnos držimo izdvojen, mimo svega. Skeptici bi rekli da to teoretski zvuči sjajno, ali da je u praksi verovatno puki idealizam, jer nam samo stvara presiju da se stalno trudimo oko osobe oko koje smo se već dobro potrudili. Međutim, sagovornik kaže da je davanje, ali ono koje podrazumeva ulaganje i u sebe i u odnos, jedino što deluje ako želimo da sačuvamo ljubav. Preduslov sreće je da se trudimo da svakog dana radimo na sebi, nešto novo naučimo, saznamo, promenimo, jer ćemo se tako osećati bolje, bogatije, plemenitije i snažnije, što će istovremeno biti afrodizijak za partnera, pa će se iznova u nas zaljubljivati. Ukoliko se dogodi stagnacija na jednoj strani, desiće se i na drugoj. Zato je važan balans i istovremeno napredovanje.
I važno je da se neguje zajednički ritual, u vidu jutarnje kafe ili večernjeg čaja uz koji ćemo razgovarati o dnevnim događajima i truditi se da osetimo partnerove potrebe, primetimo novine, pohvalimo ga i podržimo.
– Kritike u formi vređanja moraju da se isključe. Ukoliko treba da mu saopštimo da nešto što je rekao ili uradio nije dobro, ne treba da uradimo na uvredljiv i osuđujući način, već da mu pružimo kao dobronameran savet. Probajte sa – „Mislim da bi bilo bolje po tebe kada bi ovo uradio ovako“, a ne sa – „Odvratno je i glupo to što si uradio“. Nije zanemarljiv ni način na koji svakog dan pratimo i dočekujemo supružnika, jer ako to radimo sa toplinom, uz poljubac, oboje ćemo se bolje osećati i želećemo da se što pre vratimo jedno drugom. Ljubav je energetska investicija koju ne smemo da doživimo kao teret, već kao permanentno davanje koje ne zahteva utrošak energije – predlaže dr Simić.
Komentari 0