Kada počinje dejstvo leka?
Svi antipiretici obično traže 15-30 minuta (ponekad i duže) za početak dejstva. Zato treba biti strpljiv, a ako temperatura i dalje raste ponoviti tuširanje mlakom vodom. Ne treba očekivati da temperatura posle prve doze leka “padne” na normalne vrednosti. Dobro je da ona bude ispod 38oC, to je sasvim bezbedna zona. Supozitorije (čepići) imaju nešto brži efekat od sirupa.
Mogu li se kombinovati ibuprofen i paracetamol?
Kod veoma visokih temperatura koje se baš teško “obaraju” može se primeniti kombinacija ova dva leka. Tu je uvek najbolje sve precizirati sa pedijatrom, da ne dože do zabune ili do predoziranja! Ipak, važno je poštovati intervale doziranja za svaki lek posebno! Ne smete davati ibuprofen u manjim intervalima od šest sati, ali PRE isteka tih 6 sati se može dati paracetamol – naravno, ako je temperatura veoma visoka, a još nije vreme za sledeću dozu ibuprofena.
Tako se, kada je to neophodno, na svaka tri sata može dati naizmenično ibuprofen i paracetamol. Ovo ne treba raditi bez preke potrebe, dakle samo kad su temperature izuzetno visoke, a kao što smo već naglasili, detalje ove kombinovane terapije je najbolje detaljno razmotriti sa pedijatrom.
Mogu li se paracetamol i ibuprofen dati istovremeno?
Ovo se izuzetno retko primenjuje, i to samo kod dece koja imaju ogroman rizik od nastanka “frasa” (febrilnih konvulzija) uz OBAVEZNU konsultaciju (odobrenje) sa pedijatrom!
To su ona deca koja su već imala “fras”, a sada imaju temperaturu koja prelazi 40 stepeni i ne reaguju na davanje jednog leka i rashlađivanje. Tada se pravi izuzetak i daje se čepić paracetamola i ibuprofen “na kašičicu”. Sve ovo se detaljno objasni roditeljima od strane pedijatra koji prati dete, pa nije preporučljivo da ovo radite samoinicijativno!
Dete koje ima povišenu temperaturu MORA da unosi dovoljno tečnosti!
U toplima danima je, i bez povišene telesne temperature, potrebno povećati unos tečnosti!
A kad dete ima i visoku temperaturu – tada gubi dodatnu tečnost iz organizma, pa je potrebno stalno nuditi dete da pije. Najbolje je da to bude rashlađena voda ili blagi čaj, a “što češće to bolje” je najbolji koncept nadoknade tečnosti kod deteta koje “gori”.
Kada dete sa povišenom temperaturom ne treba odmah voditi kod lekara?
- Kada posle davanja antipiretika aksilarna (merena pod miškom) temperatura “padne” ispod 38 stepeni, a dete se oraspoloži i povrati uobičajenu aktivnost
- Kada se dete uspavalo i probudilo se zbog temperature, a posle obaranja temperature nastavi mirno da spava. Nemojte ga pretopljavati (samo lagani pamučni pokrivač je dovoljan) i pratite ga do jutra.
- Ako pored povišene temperature nema drugih simptoma i znakova bolesti, a dete je aktivno, raposloženo i dobrog apetita – ne treba žuriti, treba videti kako će se dete ponašati u narednim satima.
Kada se mora ŠTO PRE kod pedijatra?
-
Kada beba u prvim mesecima života ima visoku temperaturu treba neizostavno posetiti pedijatra u najbližoj bolnici ili ambulanti gde se mogu, pored pregleda, obaviti i potrebne laboratorijske analize koje će utvrditi uzrok povišene temperature.
-
Ako je dete pospano, totalno bezvoljno, ne može “na noge”, povremno “ječi” ili se ponaša neobično.
-
Kada dete i pored pada temperature bolno plače, neće da spava, uznemireno je, neraspoloženo, odbija obroke…
-
Ako je detetu nemoguće dati lek za temperaturu, ili ako nemamo lekove pri sebi (što ne bi smelo da se desi – sve može da se nema, ali lekovi za obaranje temperature moraju biti u putnoj apoteci), a dete ima visoku temperaturu (preko 39.5) dete mora kod pedijatra.
-
Ako i pored ponavljanih tuširanja mlakom vodom i datog leka (u pravoj dozi) za obaranje temperature ona ne pada, nego i dalje raste pa prelazi 40 stepeni. Ovo se veoma retko dešava, ali tada dete treba odvesti dete lekaru da se utvrdi uzrok i pomogne detetu.
-
Kada dete počne da se “grči”, ukoči pogled, ne reaguje na pozive – to su febrilne konvulzije – “fras”. Tada treba što pre stići do lekara, ali bez panike i bez vađenja jezika. Samo ga treba transportovati okrenuto na bok, sa lako podignutom glavom (da se ne desi da povrati i aspirira povraćeni sadržaj u pluća).
Komentari 0