Najteže posledice RSV infekcije sreću se kod beba do šest meseci, a poseban rizik od komplikacija i smrtnog ishoda usled RSV infekcije postoji kod prevremeno rođene dece.
Uoči 17.novembra, svetskog Dana prevremeno rođene dece, koji će i ove godine biti obeležen ljubičastim osvetljenjem zgrada gradskih uprava širom Srbije, Udruženje prevremeno rođene dece Srbije “Mali Div” poziva roditelje da se informišu i iskoriste zakonsko pravo na pasivnu imunizaciju, tj. sezonsku vakcinaciju, dece protiv infekcije izazvane RSV.
“Kod male dece do dve godine, a posebno kod prevremeno rođene dece, bolest izazvana RSV-om može izazvati teže komplikacije, koje nažalost mogu biti i opasne po život. Želimo da informišemo sve roditelje da u šest zdravstvenih insititucija tercijarne zaštite u Srbiji, imaju mogućnost da tokom trajanja takozvane virusne sezone, zaštite svoju decu od RSV virusa. U pitanju su instituti i klinički centri namenjeni zdravstvenoj zaštiti dece i majki, od kojih se tri nalaze u Beogradu, a ostali u Nišu, Novom Sada i Kragujevcu,” kaže Vera Bikicki Ivezić, predsednica Udruženja prevremeno rođene dece Srbije “Mali Div” i dodaje da se roditelji tim povodom mogu obratiti pedijatrima i lekarima ili informisati u brošuri koja im je dostupna u velikom broju zdravstvenih ustanova širom Srbije
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije u 2017. godini 33 miliona ozbiljnih respiratornih infekcija u svetu bilo je uzrokovano RSV virusom. Zbog respiratornih infekcija izazvanih RSV-om te godine je hospitalizovano oko 3 milona dece mlađe od 5 godina, dok je čak 60 hiljada imalo smrtni ishod. Polovina pomenutih slučajeva zabeležena je kod dece mlađe od 6 meseci.
“Respiratorni sincicijalni virus (RSV) je glavni virusni uzročnik bolesti respiratornog trakta kod odojčadi i dece do druge godine života. RSV infekcija može biti ozbiljna, klinička slika se javlja u rasponu od lakih respiratornih tegoba do teške respiratorne infekcije sa potrebom za mehaničkom ventilacijom,” kaže pedijatar dr Gordana Sekulović i objašnjava:”Prevencija pasivnom imunoprofilaksom monoklonskim antitelom protiv RSV-a – palivizumab, smanjuje učestalost ozbiljnih infekcija i hospitalizacija, indikovanih samo u grupi visoko rizične dece, i sprovodi se po propisanom protokolu.”
Infekcije izazvane RSV javljaju se svake godine, sezonski u obliku manjih ili većih epidemija. Virus se, slično drugim respiratornim virusima prenosi direktno kapljičnim putem ili indirektno kontaktom preko predmeta. Simptomi se kreću od blagih do teških. S obzirom da je uzročnik infekcije virus u lečenju se ne koriste antibiotici.
Pasivna imunizacija palivizumabom se sprovodi u sezoni RSV infekcija, najčešće u periodu od oktobra do februara, davanjem jedne mesečne doze, a najviše do pet doza, tokom trajanja sezone. Osim u slučajevima prevremeno rođene dece, uz određenu zakonski propisanu proceduru, može se primeniti i kod dece do dve godine koja nisu prevremeno rođena, ali su u određenom riziku zbog hroničnih oboljenja i oslabljenog imuniteta.
“U Srbiji se godišnje pre vremena rodi više od 4000 beba, 11 beba svakoga dana. Udruženje „Mali Div“, uz pomoć prijatelja i partnera, sprovodi mnoge aktivnosti čiji su cilj što kvalitetniji život prevremeno rođenih beba, podrška, informisanje i pomoć roditeljima i podizanje svesti javnosti o izazovima prevremenog rođenja.” kaže Vera Bikicki Ivezić.
Udruženje „Mali Div“ osnovano je 2010.godine, član je mreže Evropske fondacije za brigu o novorođenčadi (EFCNI) i jedino je nacionalno udruženje koje se bavi ovom problematikom na teritoriji Republike Srbije.
Tekst odaje utisak da sva prevremeno rodjena deca mogu da dobiju vakcinu sto nije tacno. Dobijaju je deca rodjena pre 28 nedelje gestacije ili 32 ako postoje srcane mane ili hronicni respiratorni problemi. Moje bliznakinje su rodjene u 32. nedelji i ne mogu da dobiju iako su u prvih nekoliko meseci zivota imale po 2 pneumonije i 2 bronhikolitisa potvrdjeno izazvana sa RSV.