Foto: Freepik
Brojne brige i pitanja se nameću mamama, a kako su ankete pokazale, ono što ih najviše brine je to što će ostaviti dete sa nekim drugim, zatim kako će dete podneti odvojenost, kako će uskladiti posao i negu dece, hoće li moći da odsustvuju sa posla kad se dete razboli… Ovaj period može biti jako stresan, naročito ukoliko se mama prvi put suočava sa ovim izazovom.
Mama zna da će nakon povratka na posao često imati profesionalne izazove koji zahtevaju razmišljanje, razmatranje i potpunu predanost. To je dodatno brine, jer je već opterećena time što će morati da provodi vreme odvojeno od svog deteta, što je samo po sebi izazovno. Ona zna da će morati da se ponovo navikava na radno okruženje i upoznaje sa novim radnim procesima, uvedenim dok je bila odsutna.
Pred vama su preporuke koje će vam pomoći da se osećate sigurnije i spokojnije, što će vam omogućiti da se uspešno vratite svojoj profesiji.
Obezbedite rutinu
Pokušajte da održite doslednu rutinu kada je u pitanju vreme hranjenja, spavanja i igre. Ovo može pružiti detetu osećaj sigurnosti i predvidljivosti. Raspitajte se u vrtiću u koji dete kreće, kada je vreme za igru, spavanje, obroke… Ovaj novi raspored primenite kod kuće i uvežbajte u mesecima koji prethode vašem odlasku na posao. Ako će dete ostajati kod kuće sa bakom, dekom, dadiljom i slično, predočite im važnost postojanja rutine i zamolite ih da je se pridržavaju.
Nastavite sa zdravim navikama
Mame vode računa o zdravim navikama koje omogućavaju da dete tokom dana unese sve neophodne hranljive materije, ima dovoljno sna i fizičke aktivnosti. Nema razloga da prekidate sa tom praksom.
Proverite jelovnik u vrtiću. Dodatno, pitajte svakog dana vaspitačicu šta je dete pojelo iz tanjira. Nadoknadite unos voća i povrća u nekom od preostalih obroka kod kuće. Ako ste dojili svoju bebu do ponovnog polaska na posao, ne morate da prestanete. Dovoljno je da napravite nov raspored, pri čemu ćete sve podoje prebaciti u popodnevne i/ili večernje časove. Ne zaboravite ni ostale hranljive materije koje se teško u potpunosti unose ishranom. Ističemo važnost omega-3 masnih kiselina. Kao gradivne materije mozga i mrežnjače oka, od izuzetne su važnosti za normalan razvoj vida, te se njihov unos preporučuje i nakon prvog rođendana.
Za nadoknadu omega-3 masnih kiselina, do navršene treće godine, preporučujemo Babytol D3 + DHA Omega for you!. Osim omega-3 DHA, preparat sadrži i vitamin D3, koji doprinosi normalnoj funkciji imunskog sistema kod dece, što je naročito značajno za mališane koji su svakog dana u kolektivu.
Provedite kvalitetno zajedničko vreme
Iako vam se to sada možda ne čini, kvalitet provedenog vremena je mnogo važniji o kvantiteta. Zbog toga je značajno da se fokusirate na kvalitet zajednički provedenog vremena i da aktivnosti u tom periodu prilagodite uzrastu, interesovanjima i potrebama svog deteta.
Organizovanje kvalitetnog vremena sa detetom posle vrtića može biti izazovno, ali uz malo planiranja i kreativnosti možete napraviti posebne trenutke. Evo nekoliko ideja kako to da uradite kroz svakodnevne aktivnosti:
Razgovor o danu: Pitajte dete kako je provelo dan u vrtiću. Slušanje njihovih priča i iskustava može biti veoma važno, jer će vam pomoći da bolje razumete dete.
Zajednička igra: Odvojite vreme za zajedničku igru sa detetom. To može biti igra omiljenom igračkom, društvena igra ili nešto što dete voli da radi. Crtajte, slikajte ili pravite “umetničke” radove. To je sjajan način da se izrazite i povežete sa detetom.
Aktivnosti na otvorenom: Ako je moguće, provedite vreme napolju sa detetom. Šetnja, vožnja bicikla ili jednostavno igra u dvorištu mogu biti odličan način da se opustite i provedete vreme zajedno.
Čitanje priča: Čitanje priča pre spavanja je divan način da se opustite i provedete mirno vreme sa detetom pre odlaska na počinak.
Kuvanje: Uključite dete u pripremu večere ili nekog slatkiša i iskusite zabavno iskustvo koje zbližava.
Bez tehnologije: Pokušajte da provedete vreme bez tehnologije, fokusirajući se potpuno na dete. To može pomoći u jačanju veze i stvaranju posebnih trenutaka.
Pronađite načine da održavate bliskost sa detetom i tokom radnog dana. Ako postoji mogućnost, organizujte video poziv tokom pauze ili slanje fotografija i poruka.
Promo
Komentari 0