C.A.R.E. Dovoljno za promenu
Navike kreiraju svoju petlju napravljenu od znakova, ponašanja i povratne informacije ( obično neki oblik nagrade). Dakle, da bismo promenili navike, moramo da izađemo iz uobičajenog ponašanja i prepoznamo šta bi okidači ili ti znaci mogli biti.
Sistem koji sam koristila, i kritički razmišljala o tome šta je zaista iza promene ponašanja, opisan je u akronimu CARE. Umesto na fokusiranje samo nepoželjnog ponašanja, ovaj sistem nam pomaže da ispitamo moguće razloge, samo ponašanje, odgovore na izazvana ponašanja, i očekivanja koja imaju veliku ulogu u ovoj situaciji.
Ovo može potrajati neko vreme, (za koje možete shvatiti da je dete blenulo u vas sve vreme) ali ako ste zabeležili svoja zapažanja sistemom kao što je ovaj, jasni obrasci ponašanja počinju da se javljaju. Jednom kada znate gde, kada ili kako je ponašanje vašeg deteta izmaklo kontroli, možete mu stati na put i dati odgovarajući odgovor.
Da li se prenemaganje vašeg deteta obično dešava oko dva ujutru? Možda je negodovanje vašeg deteta fizičke prirode-glad ili umor. Dati mu užinu ili da prilegne ranije popodne može promeniti uobičajeno ponašanje vašeg deteta.
Da li kada je vreme za krevet, ta rutina se ne realizuje? Promenite neke stvari. Promenite raspored radnji ili dodajte nešto novo. Za našu porodicu, to je bio stalni zahtev da još nečim,i još nečim čim bismo moj muž i ja napustili dečju sobu. Tako da smo napravili promenu dodavanjem korpe za laku noć u našu rutinu. Sjajno je funkcionisala!
Nijedan od ovih odgovora nije preskriptivan. Svaki je primer toga kako promene mogu razbiti navike i pomoći deci da obuzdaju impulsivno ponašanje. Kako se na te principe reaguje , varira od toga kako ste i šta ste naučili iz CARE sistema.
Za mene, pravljenje promena značilo bi premeštanje alarma na drugo mesto. Za vreme za koje ću proći do njega u svojoj sobi, setiću se da sam promenila njegovu lokaciju, da sam zaista želela da idem da vežbam rađe nego da odložim alarm kao po navici. (Što se tiče kesice čipsa… pa recimo samo da i dalje sedim sa otvorenom kesom, i dalje radim na tome)
Autor: Amanda Morgan, majka četvorice dečaka, i trener i konsultant neprofitne dečije organizacije. Piše o internacionalnom dečjem razvoju na svom blogu.
Izvor: Modernparentsmessykids
Komentari 0