Osnovna pravila pranja zuba beba i dece
1. Sa pranjem zuba se započinje odmah po nicanju, a još bolje brisanjem desni sa vlažnom gazicom i pre nicanja, a posle večernjeg obroka.
2. Najjednostavnije je detaljno očistiti sve površine zuba sa vlažnom gazicom. Postoje i posebni rekviziti u obliku naprstka sa četkicom od silikona. On nema prednosti u odnosu na gazu, ali roditelji često ističu kako je zanimljiv bebicama. Iako nije skup, predstavlja dodatni trošak, treba ga redovno prati i menjati posle 2-3 nedelja.
3. Bebicama se zubi čiste najmanje ujutru i uveče, ali je poželjno posle svakog obroka sa ugljenim hidratima, a posebno noćnog obroka i dojenja.
4. Ne treba koristiti četkicu za detaljno pranje zuba pre 1,5 godine, ali je dobro da se bebica sa njom igra od prvih dana i povremeno unosi u usta.
5. Ukoliko nema znakova rizika, i promena na zubima zubne paste se ne koriste pre 2 godine.
6. STROGO ZABRANJENO unositi u usta bilo koji predmet (kašičicu, cuclu četkicu) koju su dotakle radi probe roditelji ili braća i sestre. Ovo se često dešava u jaslicama. Na taj način se mogu prenositi bakterije izazivači karijesa.
7. U slučaju postojanja rizika ili promena na zubima, neophodne su dodatna sredstva za oporavak zuba i uklanjanje bakterija koje će preporučiti stomatolog. NE SMETE IH SAMOSTALNO UZIMATI jer je to neko od vaših prijatelja možda koristio.
Prof.dr Jovan Vojinović, fb Dečja stomatologija
Postovanje!Moja beba ima 21 mesec.Kada bih mogla danpocnem da joj perem zubice cetkicom,ima gornje i donje zubice ne bas sve.Hvala!
Slobodno počnite!
Kupute četkicu za ovaj uzrast, pa polako – prvo BEZ paste, a onda (kad se dete navikne na pranje) posle se može koristiti i pasta za zube (posebno napravljena za bebe).