Duplirajte ga, ako možete. Mada beba koja tek počinje da se vezuje za ćebence ne bi primetila (i verovatno se ne bi bunila) ako biste ga presekli na dva dela (jedno za pranje, drugo za držanje), dete koje mesecima vuče sa sobom isto ćebence verovatno bi videlo razliku i pobunilo bi se. Umesto toga, pokušajte da kupite isto ćebence (ako možete da ga nađete), operite ga nekoliko puta da ne bi izgledalo kao da je novo i ponudite ga detetu ili kao rezervno (možda će ga prihvatiti, a možda i neće) ili ga ostavite za vanredne situacije (kada, na primer, pravog ćebenceta nigde nema, a vreme je za spavanje). Ukoliko je predmet koji pruža sigurnost igračka ili plišana životinja, kupovinom duplikata može da se postigne isti cilj. Ako je vaše dete samo delimično vezano za svoje ćebence, onda ipak možete da imate samo jedno. U slučaju da se zagubi, dete će malo plakati i nastaviti da živi bez njega.
Dajte mu nešto drugo da drži u rukama.
Zauzete ruke ne mogu da drže ćebence ili medu. Postarajte se da vaše dete bude zaokupljeno zanimljivim igračkama, crtanjem, slaganjem slagalica i bilo čime što će mu zaposliti ruke i odvući pažnju s predmeta koji mu pruža sigurnost – bar povremeno.
Nemojte da vršite pritisak. Očekivanje od deteta da prerano postigne previše Može da pojača stres i potrebu za podrškom predmeta koji pruža sigurnost.
Isto važi i za preterano zgusnut raspored aktivnosti. Ako vam se čini da je dete pod stresom, opustite ga tako što ćete se s njim maziti, čitati mu knjige ili puštati muziku. I nemojte da mu se podsmevate zbog toga što stalno nosi svoje ćebence – to će samo povećati njegovu vezanost za vernog prijatelja.
Vaše dete će verovatno biti spremno da ostavi svoje ćebence ili bilo koji drugi predmet koji mu pruža utehu i sigurnost negde između druge i pete godine, mada je moguće da će posegnuti za njim i kasnije u trenucima stresa i promena (mnoga deca zapravo čuvaju svoje olinjale mede do srednje škole). U međuvremenu se opustite, naročito ako je dete srećno i napredno. Ali ukoliko predmet postane opsesija i dete provodi više vremena mazeći ga i pazeći nego družeći se s drugima, igrajući se igračkama, gledajući slikovnice i slično, možda bi trebalo da se pozabavite skrivenim razlozima: na primer, loše organizovano čuvanje deteta, previše stresa ili pritiska kod kuće ili neotkriveni zdravstveni problem. Ako ne možete sami da otkrijete i rešite problem, obratite se dečjem lekaru.
Komentari 0