Jedan broj roditelja misli da će se deca aktivirati ako počnu nešto da treniraju pa kada krenu u školu upisuju dečake na fudbal, karate, a devojčice na balet ili ritmičku gimnastiku. U prvim danima svi su oduševljeni ali ubrzo počinju da se žale da im je teško i većina odustaje nakon nekog vremena.
Koštano tkivo se pravilno formira ako je izloženo pritisku koji se sa aktivnog mišića prenosi preko tetiva. Za čvrste kosti neophodno je vežbanje u periodu rasta i razvoja najmanje jedan sat dnevno i to vežbi opterećenja gde stopala i noge preuzimaju težinu tela.. Do polaska u školu to su spontane aktivnosti, dečije igre pre svega na otvorenom u prirodi, a za školsku decu organizovane u vidu časova fizičkog i slobodne za niže razrede a za više kroz sport.
Da bi deca uživala u fizičkim aktivnostima, naročito mlađi uzrast one ne treba da budu takmičarskog karaktera, nikako ih ne treba posebno nagrađivati za uspeh, a za neuspeh kažnjavati, na pr. trčanjem dodatnog kruga ili izvođenjem trbušnjaka ili sklekova.
Razne aktivnosti kao što su trčanje, skakanje, penjanje, igre sa loptom, vožnja bicikla ali čak i hod po ravnom mogu da dovedu do povrede. To se uglavnom uganuća ili iščašenja zglobova ali i prelomi kostiju. Danas više nije neuobičajeno videti malo dete sa gipsom na ruci ili nozi.
Kosti su u dečijem dobu savitljive pa i kada se steknu uslovi za povredu retki su potpuni prelomi već dolazi do naprsnuća ( kost puca kao zelena grana koju savijemo ). Potpuni prelomi kostiju su najteže povrede i na sreću ređe se dešavaju
Povredu prati jak bol i neprirodan izgled noge ili ruke. Sa što manje pomeranja povređenog dela tela dete treba što pre odvesti kod lekara. Rengensko snimanje je u ovom slučaju obavezno i nakon toga se lekar odlučuje za način lečenja (operacija ili ručno nameštanje kostiju nakon čega se stavlja gips).
Nakon tri – četiri nedelje koliko je potrebno da kosti zarastu skida se gips i proverava pokretljivost. U početku su pokreti ograničeni uglavnom zato što dete strahuje da će ponovo osetiti bol ili zbog privremene neaktivnosti. Ovo može da traje nekoliko dana dok se dete ne oslobodi i razmrda. Ukoliko i dalje postoji ograničena pokretljivost primenjuje se fizikalna terapija ( elektro-terapija, hidro-terapija, termo-terapija i vežbe).
Ako se do završetka rasta dogode dva ili više preloma svakako ne treba kriviti dete već treba uraditi dodatne preglede.
Dobar dan, Cerkica nam ima 2,5 godine bila je nosila gips na nozi mesec dana, 17 05 smo skinuli gips medjutim ona nece da ide nogicom sve radi naslanja se puzi al kad treba da krene jednostavno podigne tu nogicu i skakuce pa nas zanima dali je to od straha i sta da radimo da bi se oslobodila.hvala unapred
OBAVEZNO treba obaviti pregled kod fizijatra, pa da se vidi kako da se detetu pomogne!
Dobar dan moja cerka ima 15 godina i polomila je pre 3 sedmice skocni zlob. Sad kad je uradila 3 radio(slikanje) tekli su joj da joj neće skidati gips i poslali su je ortopedu za decu. Zanima me da li je to normalno ili je povredila nogu i da li je moguća operacija.
To će proceniti ortoped, posle pregleda i gledanja snimaka.
Devojcica 7 god – dijagnoza S524 fractura corporis ulnae et radili ( kontrolni rtg zadovoljava nakon 11 dana nosenja gipsa) Gips treba da skine nakon 4 nedelje neposredno pre odlaska na zimovanje. Pitanje je: da li moze da se kupa tj pliva u bazenu ( obzirom da od skijanja nema nista) i da li je potrbno da ruka bude fiksirana nekim elasticnim zavojem i ograniciti pokrete u vodi ili treba podsticati razmrdavanje? Da li je 4 nedelje gipsa sasvim dovoljno da prelom potpuno sraste? Hvala , brizna mama.
Ako kost lepo zaraste – plivanje MOŽE, a sve ostale detalje ćete razmotriti sa ortopedom, posle skidanja gipsa.
Dete 7 god. nosi gips malo više od mesec dana zbog preloma ruke(malo iznad ručnog zgloba).Do sada sve bilo u redu,mislili smo da će mu skinuti gips na zadnjoj kontroli medjutim rekli su da ga nosi još 7 dana jer mu se jedna kost pomerila. Čak su pominjali i ponovno lomljenje ruke.Kako je moguće da se kost pomeri posle mesec dana?pa valjda je za ovo vreme zarasla bar toliko da se ne može pomeriti tek tako i još ispod gipsa?Da li se zaista mora lomiti ponovo?Koliko kriva može da mu ostane ruka ako je ne budu lomili?
Užas,ne želimo ponovo na iste muke….
Ovo je naprpsto nemoguće proceniti bez pregleda i uvida u snimke. Ortoped je jedini koji može doneti pravu odluku.
Dijete ima 11 god i prije tri dana prilikom pada sa bicikla je povrijedio ruku. Bol se javila u dijelu iznad šake (mjesto gdje se nosi sat) i to pri okretanju/rotiranju ruke lijevo desno. Po mišljenju ljekara opšte prakse koji je bio dežurni (živimo u malom mjestu) ne radi se o lomu. Moje pitanje je da li bi bilo dobro insitirati da se uradi rtg snimak da se vidi da nije naprsnuće, iako nema uočljivog otoka ruke a bol je skoro prestala? I koliko takvo snimanje zrači?
Ako otoka NEMA, dete NEMA bolove i NORMALNO pokreće ruku – besmisleno je da se dete snima!