Foto: Flickr
Veliki broj pristiglih pitanja vezana za ovu temu su pokazatelj njene aktuelnosti, a mi smo izdvojili najčešća, sa željom da pomognemo roditeljima da što pre prepoznaju ovaj problem kod beba, kao i da pomognu deci da prebrode alergiju na proteine kravljeg mleka.
- Šta je zapravo alergija na proteine kravljeg mleka – koji je mehanizam nastanka?
Alergija na proteine kravljeg mleka spada u nutritivne alergije. Kravlje mleko sadrži potpuno drugačije proteine od majčinog mleka, pa su potencijalna opasnost za bebu. Oni su “nezgrapni”, a kada prođu kroz creva bivaju prepoznati (od strane imunskog sistema deteta) kao “strani” i počinje veoma kompleksna rekacija stvaranja antitela koja pokreću alergijsku reakciju. Alergijska reakcija na proteine kravljeg mleka može biti brza, kada se vidi u prvim satima (ređe danima) od prvog kontakta sa kravljim mlekom, ali nekada i podmukla – odložena, pa se na nju ne misli i nastaje danima i nedeljama posle unošenja kravljeg mleka.
- Ako je neki od bliskih srodnika (brat, sestra, roditelji) imali alergiju na proteine kravljeg mleka, mora li se desiti i kod bebe?
Ne mora, ali je veća šansa da će se alergija desiti, u poređenju sa bebama čiji bliski srodnici NEMAJU neku od nutritivnih alergija! Dakle, NE nasleđuje se bolest, već SKLONOST ka bolesti, ali je oprez svakako potreban kod ovih beba (nešto kasnije o tome detaljnije). Kod većine beba dakle postoji nasledna sklonost ka alergijskim bolestima – atopijska konstitucija, pa se obično nađe neko u porodici koji je imao (ili ima) neku od alergijskih bolesti, a to nužno NE mora biti nutritivna alergija.
Iako jeste ređa pojava, ali se alergija na mlečne proteine može javiti i kod beba koje imaju “praznu” porodičnu anamnezu alergijskih bolesti, dakle i kada nema jasne porodične sklonosti ka alergijama. Brojni su mogući uzroci, ali očigledno plaćamo “danak” savremenom načinu života koji nas udaljava od prirode, pa i zdrave ishrane…
Foto: Canva
- Kada se može javiti alegija na proteine kravljeg mleka?
Kod beba se može javiti već u prvim mesecima života, ali se ponekad može desiti i kasnije i posle prvog rođendana, što je ipak ređa pojava.
- Da li se može javiti i kod starije dece koja su već konzumirala kravlje mleko?
To se retko dešava, a jedan od “okidača” su crevne infekcije (obično virusne) koje dovode do oštećenja crevne sluznice, pa se pored proliva mogu “otvoriti vrata” različitima nutritivnim alergijama, pa i alergiji na mlečne proteine. I kod beba (koje imaju sklonost ka alergijama) se neretko pojave znaci alergije posle “epizode” proliva!
- Koliko dugo traje?
Srećom, kod većine beba se radi o prolaznoj pojavi koja se (uz ispravno lečenje) obično završi do kraja druge godine života. Retko traje duže od dve godine, ako se poštuju terapijski principi – pre svega izbegavanje unosa kravljeg mleka, mlečnih proizvoda i svih namirnica koje sadrže proteine kravljeg mleka.
- Kako prepoznati alergiju na proteine kravljeg mleka kod beba koje samo sisaju?
Alergija na proteine kravljeg mleka se može se javiti iako beba direktno NE unosti mlečne proteine – ako mama konzumira mleko i mlečne proizvode (koji jesu odličan izvor proteina, ali i kalcijuma), a beba ima sklonost ka ovoj vrsti alergije! Dakle, iako majka NIJE alergična na mlečne proteine, beba može razviti alergiju tako što proteine kravljeg mleka dobije preko maminog mleka!
Prvi znak ove alergije je prisustvo “končića krvi” u bebinoj stolici! Kad je beba dobrog raspoloženja, lepo jede, nema vodene i sluzave stolice i nema povišenu temperaturu, a ima “končića ili ostrvca krvi” u formiranoj stolici – vrlo verovatno se radi o alergiji na proteine kravljeg mleka!
Ređe se javljaju, ali su mogući znaci alergije na proteine kravljeg mleka: izraženi grčevi (kolike), prolivaste stolice, neuobičajen razdražljivost bebe, a još ređe je ekcem (atopijski dermatitis) manifestacije ove alergije kod beba koje samo sisaju!
- Kako prepoznati alergiju na proteine kravljeg mleka kod beba koje uzimaju formulu ili su na mešovitoj ishrani?
- Ako mama nažalost ne može da doji, beba mora uzimati mlečnu formulu, a kad se kod beba unutar par sati nakon uzimanja mlečne formule pojavi crvenilo oko usta ili osip po koži (koji svrbi) ili prolivaste stolice, ponekada sa primesama sluzi (bez ostalih pokazatelja crevne infekcije) moguće je da se radi o alergiji na mlečne proteine! Pojava ekcema (atopijskog dermatitisa), slabiji apetit, pojačano bljuckanje ili povremeno povraćanje, slabije napredovanje u težini, ali i sve lošiji noćni san mogu ukazivati na ovu vrstu alergije. Ređe se javljaju respiratorni simptomi: pojava povremenog kašlja, otežanog ili ubrzanog disanja, a da beba nema znakove respiratone infekcije.
- Kod beba koje doje, a počinje se uvođenje formule ili kašica koje sadrže mlečnu formulu, pojava navedenih simptoma u prvim satima posle ovakvog obroka je pouzdan znak alergije na proteine kravljeg mleka.
Foto: Flickr
- Kada roditelji i kako sami mogu pomoći bebi, a kada se mora kod pedijatra?
- Kod beba koje su na prirodnoj ishrani, a pojave se opisani “končići ili ostrvca krvi” u stolici NEMA potrebe da se ide odmah pedijatru – majka dojilja treba da izbaci mleko i mlečne proizvode iz svoje ishrane, uključujući i SVE namirnice koje sadrže kravlje mleko! Barem dve nedelje ove eliminacione dijete treba sprovesti, a STRPLJIVO treba sačekat bar 5 do 7 dana (neretko i 10-tak dana) da se vide efekti – nestanak končića krvi u bebinoj stolici! Ako se to desi, majka treba da se bar par meseci (najsigurnije da to bude 3 do 6 meseci) uzdržava od unosa proteina kravljeg mleka! Ukoliko ovaj efekat izostane, bebu treba odvesti na pregled kod pedijatra koji prati bebu.
- Ako beba sisa, a unese formulu ili žitarice (obrok) koji sadrži mlečnu formulu posle koje nastupe opisani simptomi alergije, majka treba da izmaza svoje mleko i pravi kašice koje NE sadrže proteine kravljeg mleka – mogu se naći žitarice BEZ dodate formule! Dojenje treba nastaviti, a kada bude vreme za prelazak na mlečnu formulu, pedijatar će preporučiti odgovarajuću formulu koja je posebno napravljena za bebe koje imaju alergiju na proteine kravljeg mleka.
- Ako je beba na mlečnoj formuli, a pojavi se sumnja na alergiju na proteine kravljeg mleka treba se obratiti pedijatru koji če preporučiti posebnu formulu koja je namenjena bebama sa alergijom na proteine kravljeg mleka!
- Zašto se dvotrećinsko mleko ne preporučuje bebama, kada i mlečne formule sadrže kravlje mleko?
Ako je majka sprečena da doji, odojčetu je ZABRANJENO DAVANJE bilo koje vrsta kravljeg mleka, pa ni “dvotrećinsko”. Ovo važi i za organsko kravlje mleko, kao i za mleka “od pouzdanih krava koje se prirodno hrane”!
Ova jasna preporuka važi i za bebe koje NEMAJU alergije na proteine kravljeg mleka – pošto je jedno od neželjenih posledica ove pogrešne prakse upravo pojava alergije na mlečne proteine! Beba nije telence, pa je lako je razumeti da digestivni trakt NIJE sposoban da vari proteine KRAVLJEG mleka, pa se mogu javiti i druge posledice: prolivaste stolice, anemija, opterećenje bebinih bubrega viškom minerala u kravljem mleku…a čak i da toga ne bude (a male su šanse) drastično se povećava rizik od gojaznosti kod beba koje uzimaju kravlje mleko!
Zato se bebama koje ne mogu da sisaju isključivo daje adaptirana mlečna formula! Mlečna formula nije zamena za majčino mleko, koje je najbolja hrana za bebu, ali je NEUPOREDIVO bolja i bezbednija za bebu od kravljeg mleka! Posebnim tehnološkim procesima su prilagođeni (“iseckani”) neadekvatni proteini kravljeg mleka (uz ostale procese koji unapređuju formulu) tako da ih bebe lepo podnose, a NEMA brojnih štetnih efekata kravljeg mleka!
- Ako mama ne može da doji može li se odojčetu sa alergijom na proteine kravljeg mleka dati kozje mleko umesto kravljeg?
NE TREBA davati kozje, niti bilo koje drugo mleko, uključujući i biljna mleka: ni alergičnim bebama, a ni odojčadi koja nažalost ne mogu da unose majčino mleko! Sve što smo malopre naveli za kravlje mleko važi i za kozje – naprosto beba nije jare! Bebe našeg regiona nemaju enzimske sisteme u digestivnom traktu koje mogu da vare biljna mleka, pa ih (osim u retkim izuzecima koje procenjuje pedijatar – gastroenterolog) NE treba davati odojčadi!
- Kada se može uvesti kravlje mleko bebi koja ima alergiju na proteine kravljeg mleka?
Najmanje do kraja druge godine života NE treba davati kravlje mleko bebama sa dokazanom alergijom na proteine kravljeg mleka! Potom se može oprezno probati davanje fementisanih mlečnih proizvoda (kiselo mleko ili jogurt) – najbolje u jutarnjim satima (BEZ davanja drugih novih namirnica tih dana), pa da se isprati reakcija deteta…
Ako beba ne sisa, ili ako je dojenje okončano, bebama alergičnim na proteine kravljeg mleka se daju posebno napravljene (hipoalergijske) formule koje su kreirane upravo za decu sa ovom vrstom nutritivne alergije.
- Može li se preduprediti ili sprečiti alergija na proteine kravljeg mleka?
Može, a dojenje je NAJBOLJI način da se spreči alergija na proteine kravljeg mleka! Ako u porodici ima alergije na proteine kravljeg mleka, ili ima srodinika sa drugim nutritivnim alergijama – porteban je poseban oprez: majka dojilja koja unosi mleko i mlečne proizvode pažljivo treba da prati eventualne promene bebine stolice, i da brzo prekine unos proteina kravljeg mleka!
Poštovanje jasnih preporuka o neuvođenju kravljeg mleka u prvoj godini života svih respektabilnih pedijatrijskih, gastroenteroloških i alergoloških udruženja jeste jedan od načina da se prevenira alergija na proteine kravljeg mleka.
Pravovremeno prepoznavanje simptoma i znakova ove alergijske bolesti i njeno lečenje (uz pomoć pedijatra) su ključ sprečavanja pogoršanja i komplikacija alergije na proteine kravljeg mleka.
Dobar dan. Imam bebu od sest meseci od pre mesec ipo dana je poceo da pije kravlje mleko, nekoliko dana nakon toga mu je konstatovan bronhiolitis bili smo u bolnici 8 dana, nakon pet dana se javlja temperatura i konstatuje se upala pluca smiruje se to antibioticima i posle dva dana pauze ponovo temp. A pre mleka smo koristili humanu i apramil formule od kojih je povracao u mlazu i presli smo na aptamil AR i posle na kravicu vreme dok pije kravicu mesec ipo dana se ne popravlja. Koje je vase misljenje?
Da ODMAH prekinete davanje kravljeg mleka i da ga NE dajete do kraja prve godine života!
Hvala na odgovoru. Sta je vasa preporuka za dalju ishranu umesto kravljeg mleka?
Ako nema maminog mleka (koje je najbolje) onda da se daje formula koja je NEUPOREDIVO bolja i bezbednija od kravljeg mleka.
Postovanje,
Imam sina od 2 godine i 3 meseca. Davali smo krv i nadjena je alergija na kravlje mleko 0,47 je IgE. E sad me zanima da li treba skroz izbaciti mlecne proizvode jer nam je jedan pedijatar rekao da treba minimum godinu dana izbaciti sve dok je drugi rekao da slobodno sme da nastavi jer je minimalna vrednost IgE-a. Mi smo mu izbacili sve kravlje proizvode ali sada je problem sto on nece ni sojine ni kozije proizvode. Kravlje mleko nikada nije ni pio ali jako puno voli jogurt,pavlaku, sireve.. Koliko je u ovom uzrastu potrebno dnevno da unese mlecne proizvode i cime ih zameniti? Hvala..
Oprostite, ne napisah da je IgE IEF – 33,6 (1-32)
A 0,47 je na proteine kravljeg mleka..
Ovo mora da proceni ALERGOLOG posle pregleda deteta i uvida u analize.
Postovanje. Beba 11mj. Od 3mj ima atopijski dermatitis,sada se dosta smanjilo,malo po obrazima ima. Iskljucivo dojena beba,i jede sve kasice koje pripremamo. Ubrzo bi trebali uvesti neko mlijeko i prestati dojiti,ali problem je sto reaguje crvenilom oko usta na sve mlijecno,i na sve formule koje smo probali. Jedino nije na par gutljaja kozjeg mlijeka reagovao. Sta vi mislite da beba od god.nastavi piti mlijeko od koze? I da li je moguce da sada ima alergiju na formulu koju je pio tek po rodjenju dok nismo uspostavili dojenje? Izvinite na dugom tekstu. Hvala vam puno
Da nastabite dojenje BAR još 2 do 3 meseca.
Ako HA formula NE prija detetu, može (vrlo oprezno) da se proba sa kozjim mlekom.
Postovani, beba atopicar od 2. meseca, sa 4 meseca pokazala nepodnosenje kravljeg mleka osipom oko usta i po licu. Na povremene probe davanja kravljeg mleka svaki put reagovala osipom. Sa 14 meseci prvi put bez osipa. od tada joj oprezno dajem male kolicine jogurta, pavlake, kravljeg mleka samo prilikom kuvanja hrane. Od tada odprilike se pojavljuje osip na guzi i genitalijama, koji skoro da ne prolazi vec mesec dana, ili prodje na dan- dva pa se vrati. Moze li to biti znak alergije na mleko. Inace, ekcem muruje, ne intezivira se, beba raspolozena i lepo napreduje. Hvala i pozdrav!
Da to MOŽE biti uzrok!
Trebalo bi probati BEZ kravkjeg mleka 6 do 8 nedelja pa da se vidi kako će ići…ako se povuče, to je to i NAJMANJE 6 meseci treba izbegavati proteine kravljeg mleka, a u međuvremenu se može probati HA (hipoalerviska) formula.
Poštovanje. Moja beba ima 4 meseca ali je prevremeno rodjena i korigovane ima 2 meseca. Od kada smo pre 3 meseca stigli kući ima „grceve“ dok jede tako je bilo dok je pio moje mleko na flašicu i tako je sada kada pije ad formulu. Bilo je kada ih skoro nije bilo a nekada ispušta vetrove i plače i grci se za vreme jela. U početku je i povraćao u mlazu pa je prestalo a sad se to ponovo vratilo kao i jači grčevi sa vetrovima koji imaju jak smrad. Stolice su redovne poneka u njima ima sluzi ali je pre 10 dana bio u bolnici zbog bronhiolitisa. Nijedan lekar a bili smo bar kod 4 5 nek posumnjao na alergiju dok ja nisam to spomenula pedijatru gastohepatologa koji je rekao da prvo izbacimo gvozdje na 7 dana pa ako se ne poboljša odmah predjelo na aptamil ADC. Nije spominjao HA a vidim da vi preporučuje te prvo to. Od kad ne pije gvozdje kao da su grčevi manji ali se vratilo u zadnja dva dana povracanje u mlazu. On hranu ne odbija ali se grci dok je pije. Napreduje i dalje lepo po 300 400 grama nedeljno. Ne znam više kome da se obratim ali se plašim da li mu je jako naškodilo to što pije mlečne formule a alergičan je možda. Na koži nikada ništa nije izašlo. Izvinite na dužem postu. Vama unapred na odgovoru.
Kad beba ovako dobro napreduje NE MENJAJTE formulu!
Dajte probiotik i da se prati.
To nisam napomenula od početka su uključeni probiotici prvih 6 nedelja espumisan i biogaja, pošto nije bilo promene ni nakon 6 nedelja, od tada evo 7 nedelja colief kapi. A koristimo i novalac ac uz novalac 1 po preporuci lekara.