Nema prave zamene za majčino mleko, ali je važno da se daju mlečne formule u kojima je kravlje mleko, posebnim tehnološkim procesima, prilagođeno baš za ishranu beba.
Kravlje mleko, pa ni ono razblaženo („dvotrećinsko“) NIJE hrana za bebu! Beba naprosto nije tele pa da bude na kravljem mleku koje je po sastavu daleko od majčinog mleka! Rano uvođenje kravljeg mleka je opasno za bebe: ogroman je rizik od pojave alergija na proteine kravljeg mleka, ali i pojave anemije (malokrvnosti), gojaznosti i brojnih drugih problema.
Jedan od glavnih zadatak u pripremi adaptiranih formula je da se veliki proteini kravljeg mleka „iseckaju“ na manje, a to znači i pogodnije za bebu. Ovim procesom se i dugi sastojci kravljeg mleka približavaju majčinom mleku, iako je nemoguće „iskopirati“ mamino mleko.
- Kakve veze imaju proteini u adaptiranim mlečnim formulama sa gojaznošču
Nije važna samo veličina proteinskih molekula već je važna i količina (koncetracija) proteina u mlečnim formulama za bebe!
Proteini su ključni faktor rasta i razvoja dece, pa je naizgled logično da više proteina u adaptiranim formulama znači i veću korist za bebe.
Nije tako – više proteina u mleku za bebe, znači i veći rizik od gojaznosti! Nekoliko evropskih i američkih istraživanja (poslednje je nedavno objavljeno u prestižnom časopisu Pediatrics) je pokazalo da mlečne formule koje sadrže veću količinu proteina dovode do prevelikog napretka u težini beba u prve dve godine života, a tako se šansa da ove bebe kasnije budu gojazna deca, a posle i gojazni odrasli, drastično povećava. Kod dojenih beba se ovo, naravno, ne dešava!
Jedna velika studija obavljena u pet evropskih zemalja je pratila preko 1138 zdravih beba koje su dobijale formule sa manje ili više proteina. Pokazalo se da formule sa manjim sadržajem proteina ne dovode do prekomernog prirasta u težini kod beba! Zaključak istraživanja je da formule sa manjom količinom proteina nose i manji rizik od gojaznosti! I druga istraživanja su bezrezervno potvrdila ovaj zaključak.
Nema sumnje da su adaptirane formule sa manjim sadržajem proteina najbolji način da se nastavi ishrana beba posle završetka odojačkog perioda.
- Šta još može kod beba da poveća rizik od gojaznosti u kasnijim godinama
Pored načina ishrane, pokazalo se i da spavanje, ili bolje reći nespavanje utiče na gojaznost! Jedna studija američkih autora je pokazala da bebe koje noću nemaju dovoljno sna imaju dvostruko veću šansu da kasnije postanu gojazna deca. Pored pravilne ishrane, bebama je, bez dileme potreban i zdrav san.
Nas bebac je rodjen sa 3800 gr 54 cm, sada ima 5 meseci i 3 nedelje i 9490 gr i 71.5 cm. Dojim ga ali posto imam malo mleka pije ad.mleko 3-4 puta dnevno ( po 120-150 ml).. Tek smo poceli da ubacujemo krusku, jabuku, sargarepu.
Doktorka kaze da je i krupan i bucko.
Da li je to mnogo kilograma za njegov uzrast i da li postoji opasnost da bude gojazno dete?
OBUSTAVITE noćne obroke – oni su VIŠAK!
Nemamo nocne obroke. Jede pred spavanje (zaspi u 20 h), prvi obrok oko 8 h ujutru…
Onda izbacite FORMULU, neka samo sisa!
Postovani,
Moja beba ce za 3 dana napuniti 5 meseci. Devojcica,Rodjena sa 3130g 56cm. Sada ima 6300g 64cm. Samo sisa, odavno nema nocnog podoja, nocu spava po 8-9h i preko dana cesce trazi podoj na 2-3h. Sada je za mesec dana dodala 600g. Zanima me da li je to dovoljno i da li da joj uvedem neke zitarice kao obrok? Kako i koliko?
Unapred hvala na odgovoru.
Ovo je ODLIČAN napredak bebe i NEMA razloga za brigu, kao ni da se žuri sa nemlečnim namirnicama!
Prvih 6 meseci da beba SAMO sisa.
Zdravo! Postovani, moj sin ima skoro 11meseci i oko 14kg. Krupan je rodjen, sa 4kg ali i voli da jede. Hranim ga zdravo, iskljucivo povrce, voce i meso. Kako da smanjimo ili bar stopiramo kilazu. Hvala unapred…
Nastavite sa zdravom hranom – i to sve, uz potrebu da se dete aktivira – što više igre, po mogućstvu napolju.