Evo podataka koji jasno pokrepljuju ovu činjenicu:
- Blizu smo broja od 50 miliona dece koja su mlađa od pet godina, a imaju prekomernu telesnu težinu ili su gojazna – to su podaci Svetske zdavstvene organizacije.
- U Sjedinjenim Američkim državama se u poslednje tri decenije broj gojazne dece udvostručio, a među adolescentima utrostručio.
- U Evropi svako četvrto dete ima problem sa viškom kila. Broj gojazne dece u Evropi se poveća za 400.000 godišnje!
- U Srbiji skoro svako šesto predškolsko dete ima višak kilograma, a skoro 20% mladih je prekomerno uhranjeno ili gojazno! Ovaj trend nažalost ima tendenciju porasta, a brojke su slične i u zemljama regiona.
Već smo istakli da je prvih 1000 dana života je najvažniji period za prevenciju gojaznosti!
Prva trećina ove „hiljadarke“ je trudnoća, a !zuzetno je važno da se trudnica zdravo hrani. Razlog leži u činjenici da je, bez sumnje, prvih devet meseci od zašeća zaista krucialan period za ceo život!
Sada je na redu prva bebina godina koja je „druga trećina“ u prvih 1000 dana prevencije gojaznosti. Druga po redu, ali prva po značaju kada je u pitanju život bebe koja je stigla na svet.
- Kada početi prevenciju gojaznosti posle rođenja deteta
Odmah, već od prvog obroka treba početi borbu protiv gojaznosti, pa neka to bude mamino mleko!
Stara „bapska tvrdnja: “debela beba – zdrava beba“ je potpuna zabluda, istina je potpuno drugačija!
Ozbiljne medicinske studije su pokazale da gojazna beba lako postaje gojazno dete, a potom i gojazni čovek. Ako se bebe brzo goje u prve dve godine, ogromna je šansa da kasnije postanu gojazni ljudi. Najmanje dve trećine gojaznih školaraca biće gojazni odrasli! Ako je dete gojazno u školskom (prepubertetskom) uzrastu, šansa da ostane gojazno i kada odraste je od 60-85%, a što je dete gojaznije to je ova verovatnoća veća!
Prebrz prirast telesne mase (preko preporučene gornje granice) u prvim mesecima i godinama života je dakle jedan od glavnih faktora rizika za nastanak gojaznosti u odraslom dobu.
- Kako onda pomoći bebi u prvoj godini života da ne bude kasnije gojazno dete i odrasli čovek
Najbolji način prevencije gojaznosti u prvim mesecima života je dojenje!
Nema bolje hrane za bebu od majčinog mleka, tu nema dileme, a pokazalo se da dojena beba ima manje šanse da postane gojazno dete, a tako i gojazni odrasli član društva. Tako je rizik od gojaznosti 20% niži kod dojenih beba, a pokazalo se i da dužina dojenja ima uticaj na prevenciju gojaznosti – što majka duže doji bebu, manje su šanse da beba kasnije postane gojazna!
Jedno istraživanje je pokazalo da bebe dojene devet meseci imaju za 30% manje šanse da kasnije postanu gojazna deca! Pored mnogobrojnih korisnih efekata dojenja, evo još jedne prednosti majčinog mleka, pa mame treba ohrabriti da doje bebe bar do kraja prve godine života.
- Šta da se radi ako mama ne može da doji bebu
Ako postoje objektivne medicinske prepreke za dojenje (koje su srećom veoma retke: izražene urođene anomalije bradavica, lekovi koje dojilja mora da uzima a smetaju bebi, bolesti dojilje koje se mogu preneti na bebu dojenjem…) mora se voditi računa o vrsti mlečne formule koju beba dobija.
Postovani, molim Vas za savet.
Moj decak ima tacno mesec dana. Rodio se sa 4150 g i 54 cm duzine. Juce smo ga izmerili po prvi put i njegova tezina je cak 5800 g. Hranimo ga kombinacijom mog mleka, koje dobije na pocetku svakog obroka ali mu je to daleko od dovoljnog, pa mu dodajemo formulicu Aptamil, 90 do 120 ml po obroku, 5 ili 6 puta dnevno. On je veoma aktivan, ne place osim kada je gladan, ume da bude budan i dva do tri sata povremeno, a ponekad nocu poveze i do 6 sati sna. Ne budimo ga za obroke vec mu dajemo da jede samo kada sam trazi. Da li je tako neuobicajeno veliki porast u tezini razlog za brigu?
Hvala Vam.
Najvažnije je da se nastavi i očuva dojenje!
Da bi se to ostvarilo beba se MORA dohranjivati KAŠIČICOM! Dohrana „na flašicu“ je put ka gubitku bebinog interesa za sisanje, ali i za višak kilograma.
Uz svo postovanje, moram da iznesem suprotno misljenje i iskustvo. Majčin zagrljaj i dojenje ne moze da zameni ni jedna flasica! Moja cerka, nije mogla da sisa po rodjenju, hranila sam je svojim mlekom na flasicu i 35. dana po rodjenju je pocela da sisa, kada je ojačala a moje dojke „proradile“. Napredovala je po 1700 gr mesecno samo na mom mleku i polako sam je odvikla sa godinu dana. Znaci lenjost i nedovoljna upornost majke su glavni razlog zbog kog „beba meće da sisa“, „nemam dovoljno mleka“ i ostaloh izgovora!
rodila sam djecaka od 36oo grama i 53 cm sada sa dva mjeseca ima 67oo grama i 61 cm dojim ga .malo me brine dali je dobio suvise na tezini.postovanje
Da se ukinu noćni podoji i biće to ok.
Koje adaptirane formule sadrze manje proteina?
Renomirani proizvođjači (Nestle, Humana…) su primenili jasnu preporuku o izbegavanju veće količine proteina u mlečnim formulama.
Iako sam se na pocetku radovala sto mi beba fino napreduje sada pocinjem da brinem. Devojcica je iz porodilista izasla sa 3800 g a sada sa 11 nedelja ima 7300g. Iskljucivo je dojena i podoji su ne tako cesti, nocu sklopimo i po 6-8 sati bez dojenja. Ona deluje srecno i zadovoljno ali mene to brzo napredovanje vec zabrinjava.
Da li je to ok ili je potrebno da nesto preduzmem?
Samo nastavite dojenje i NE brinite!
Postovani, beba rodjena u terminu izasla iz porodilista sa 3400 i 49 cm. Sad sa 4 meseca ima 7900 i 63 cm. Iskljucivo dojena, spava nocu i ima jedan nocni podoj. Da li previse i prebrzo dobija na tezini? Hvala
SUper beba!
Sad je vreme da se izbaci noćni podoj – on je VIŠAK u nutricionističkom smislu, a postaje navika koje se treba rešiti.
Postovani, obzirom na to da je nocni podoj visak, molim Vas za savet kako kod bebe od 4.5 meseca izbaciti nocni podoj? Moram da napomenem da ni voda ni caj ni laza nisu dovoljno dobro sredstvo da smiri gladnu bebu u toku noci. Beba izasla iz porodilista 3.200gr 53cm, sa 4mes 7.000gr 64.5cm, totalno je na adaptiranom mleku od drugog meseca, prvi mesec dohrana, inace nocni obrok trazi od pre dve nedelje. Uvedena je pre 7 dana i pirincana kasica umesto podoja od 16-18h. Unapred hvala na odgovoru
Na žalost NE postoji čarobni „lek“ za ukidanje ovog, bez dileme, suvišnog i nepotrebnog noćnog obroka!
Naprosto ga obustavite i izdržite bebino negodovanje koga će sigurno biti.