Foto: Pixabay
Svake godine, skoro milion ljudi u svetu izvrši samoubistvo.
Iako su na nivou celog sveta vesti i te kako loše i zabrinjavajuće, malo ohrabruje činjenica da je broj samoubistava u Srbiji u prethodne tri godine značajno smanjen uz stalno skretanje pažnje na važnost očuvanja psihološkog zdravlja,razgovor sa članovima porodice i stručnjacima koji u momentima krize mogu da ponude značajnu pomoć.
Kako pomoći?
Na prevenciju suicida utiču destigmatizacija ovog problema i svih tegoba koje se tiču mentalnog zdravlja, ali i odgovorno izveštavanje medija.
„Mislim da je veoma važno da svi mi koji radimo u medijima budemo svesni odgovornosti koju imamo“, rekla je An Mari Alves Ćurčić ispred inicijative Za tebe važno je i istakla da mediji moraju ispravno i profesionalno da izveštavaju o ovako delikatnoj i izuzetno teškoj temi.
Upravo ovo je bio razlog zbog kojeg je pokrenuta kampanja Pripazi na ton,pripazi na klik koja se upravo odnosi na način na koji mediji izveštavaju o suicidu.
Kampanju zajedno sprovode omladinski centar Opens iz Novog sada, nevladina i volonterska organizacija Srce, inicijativa Za tebe važno je i Institut za javno zdravlje Vojvodine
Protokol o medijskom izveštavanju takođe bi trebalo da dodatno doprinese smanjenju stope suicida.
MInistar zdravlja Zlatibor Lončar potpisao je memorandum o saradnji sa Remom i klinikom Laza Lazarević u cilju mobilizacije relevantnih činilaca u ovoj borbi za manje stope suicida.
Komentari 0