To nije ništa neoubičajeno, a jedno naučno istraživanje potvrdilo je da je igra s kućanim predmetima poželjna kod male dece.
Doktorka, profesorka primenjene psihologije na jednom univerzitetu u New Yorku i autorka ove zanimljive studije Catherine Tamis-LeMonda otkrila je da se deca jednako rado igraju s kutijama i drugim predmetima kao i sa igračkama.
Za bebe koje su bile uključene u ovu studiju, igra je uključivala istraživanje svakodnevnice kao što su otvaranje i zatvaranje vrata ormara, pražnjenje fioka, suđa, igranje s daljinskim upravljačem i guranje stolica.
Istraživači su otkrili da se dojenčad u uzrastu od 23 meseca i mlađa spontano igraju s predmetima u svom kućnom okruženju kako bi podstakla njihovo razumijevanje sebe i svoje okoline.
Takođe, istraživanje je pokazalo da to poboljšava njihov kognitivni razvoj, motoriku i razumevanje jezika, a podržava i njihovo emocionalno blagostanje. Kontakt s predmetima različitih veličina uči dete da pravilno drži predmete što će u procesu odrastanja biti vrlo značajno.
Zbog toga nije loše da pored standardnih igračaka, svom detetu ponudite predmete različitih veličina, tekstura i slično, kako bi se razvijale njihove kognitivne sposobnosti. Kod ovakvih igara, važno je obratiti pažnju na sigurnost predmeta kako se deca ne bi povredila ili ugušila.
Klixa
Komentari 0