8. Šta roditelji da učine ukoliko deca pokazuju izrazito jak prkos?
Primeri situacija u kojima deca reaguju vrlo burno:
- Dete želi nešto što mu nije dopušteno. Radi se o procesu učenja koje, kao takvo, zahteva vreme. Odlučnim, ali prijateljskim tonom recite mu „ne“. To neće sprečiti zdravo dete u njegovoj borbi da, ipak, dobije ono što želi, ali će ga poučiti gde su lične granice roditelja, pre nego što krene u školu.
- Dnevni rituali: oblačenje, menjanje pelena, pranje zuba, odlasci na spavanje. Deca, kao ni odrasli, ne vole kada se prema njima ophodimo kao prema stvarima. Dajte detetu priliku da sarađuje, u smislu da zajedno odredite kada i kako će se navedeni rituali sprovoditi. Ponovo naglašavam: koristite pritom odlučni i prijateljski ton – NEMOJTE da budete slatkorečivi i ne koristite prazne pedagoške izraze!
- Dete želi nešto što pripada drugom detetu ili braći. Tu je, takođe, reč o procesu učenja koji može da traje dve do tri godine, pre nego što ga dete uklopi u svoje funkcionisanje. Budite odlučni, koristite prijateljski ton govora i strpljenje u svom ophođenju prema detetu.
9. Treba li da bude razlike između ophođenja prema detetu u sopstvenom domu i na javnim mestima?
Ne treba, jer u suprotnom dete gubi poverenje u svoje roditelje i njihove postupke.
10. Ponekad roditelji reaguju previše burno i viknu na svoje dete. Na koji način da to izbegnu?
Nema razloga za brigu. Deci su potrebna stvarna, emocionalna i iracionalna bića, kakvi ljudi i jesu. Recite detetu da ste preterano burno reagovali i preuzmite odgovornost, a zatim: oprostite sami sebi!
11. Trebaju li se bake i dede ophoditi prema unucima na isti način kao i roditelji?
Ne. Kako bi deca odrasla i pronašla svoje sopstvene načine i principe rešavanja raznih situacija, potrebno im je da se druže sa različitim ljudima i da dožive različite stilove ophođenja prema njima.
12. Imate li još kakav praktičan savet roditeljima vezan za ovaj period dečijeg razvoja?
Najveći problem ovog perioda su negativna očekivanja roditelja, koja su proizašla iz staromodnih načela psihologije i raznih medija. Suprotno tome, pokušajte da gledate na sve veću nezavisnost svog deteta kao na poklon, kao na priliku za učenje, a ne kao na problematično razdoblje.
Autor: Jesper Juul
Izvor: Familylab Srbija
Strana 2 od 2
Komentari 0