PROBIOTSKE BAKTERIJE POMAŽU KOD PROLIVA KOJE IZAZIVAJU ANTIBIOTICI
Naravno, ovaj neprijatan pratilac antibiotske terapije pogađa i odrasle, ali su deca ugroženija. Pokazalo se da što je dete mlađe (naročito ako imaju manje od šest godina) ima veće šanse da dobije antibiotikom izazvani proliv. Naročito su ugroženi mališani koji imaju slabiji imunitet ili ako boluju od neke bolesti organa za varenje.
Što je antibiotik šireg spektra to je i proliv češći, a ako dete ima ponavljane infekcije koje se leče antibiotikom verovatnoća nastanka antibiotikom izazvanog proliva je veća. Produženo davanje antibiotika, ili kombinacija dva ili više antibiotskih lekova takođe povećava rizik od proliva.
- Zašto nastaje proliv kada se daju antibiotici
Širokospektralni antibiotici mogu izazvati proliv na bar tri načina:
Antibiotik obično poremeti veoma važnu ravnotežu među mikroorganizmima koji „žive i rade“ u crevima. Ove dobre bakterije učetstvuju u varenju hrane (naročito ugljenih hidrata), a tako i u formiranju stolice, pa kad ih napadne antibiotik one ne rade svoj posao, ostane višak nesvarenih materije u debelom crevu, pa nastaje proliv.
Drugi mehanizam je opasniji, direktna je posledica „ubijanja“ korisnih bakterija u crevima, a to je razmnožavanje jedne neprijatne i teške bakterije (tako se i zove Clostridium difficile) koja baš voli antibiotike širokog spektra. Njoj prijaju ovi antibiotici jer joj ne mogu ništa (široki spektar ne dotiče C. difficile), a u crevima stvaraju idealne uslove za razmnožavanje baš ove opasne bakterije koja oštećuje crevnu sluzokožu i dovodi do teških proliva.
Treći način nastanka proliva je direktno dejstvo antibiotika na crevo deteta, pri čemu antibiotik (na primer eritromicin i njemu slični lekovi) ubrzava rad creva što može dovesti do proliva.
- Da li se davanjem antibiotskih injekcija sprečava ova vrsta proliva
Nažalost ne!
Na prvi pogled se čini logično da izbegavanje antibiotika „na usta“ može sprečiti proliv izazvan antibiotikom, ali to nije tako. Ova vrsta proliva se dešava i kod primene antibiotika širokog spektra „na iglu“ (intravenski ili muskularno), a verovatnoća nastanka antibiotikom uzrokovanih proliva je ista kao i kod oralno primenjene antibiotske terapije.
- Može li se pomoći detetu da pobedi antibiotikom izazvani proliv
Može – istovremenim davanjem probiotika uz antibiotike!
U poslednjih pet godina je obavljeno mnoštvo naučnih koje su nedvosmisleno potvrdile efikasnost probiotika u sprečavanju i lečenju proliva izazvanih antibioticima širokog spektra. Naročito su efikasne probiotske bakterije iz roda Lactobacillus i Bifidobacterium.
Pokazalo sa probiotske gljivice Saccharomyces boulardii imaju fantastičan zaštitni efekat kod proliva izazvanih antibioticima širokog spektra. Zato je, za sprečavanje ove vrste proliva, idealna kombinacija probiotskih bakterija i probiotskih gljivica u istom preparatu. Ovo je, naravno, potvrđeno medicinskim istraživanjima, ali i iskustvom u svakodnvnom pedijatrijskom radu.
- Ima li neželjenih efekata kada se daju probiotske bakterije i gljivice
Nema leka koji ne daje neželjene efekte, ali se kod probiotika to skoro nikada ne dešava! Ako se poštuje preporučena doza kod dece praktično nema neželjenih efekata!
Oprez je jedino potreban kod dece koja imaju veoma ozbiljna oštećenja imuniteta ili teške bolesti organa za varenje. Tada je neophodna konsultacija sa specijalistom koji leči dete, a kako su ova deca već pod budnim okom lekara onda se i ovaj potencijalni problem lako može preduprediti.
Alergijske reakcije na probiotike su toliko retke, da se može reći da ih praktično nema!
Postovani,moja beba ima 5 meseci i pije Ospamax.. Da li treba uz to probiotik i koji? Unapred hvala.
Da, OBAVEZNO treba dati probiotik. Probiodrops je odličan izbor.
Postovana, moja beba od 9 meseci pije Amoksiklav, od danas, j abi joj kupila i probiotik, moyete li mi reci koji je najbolji? Hvala
Probiotic Forte, istresete sadržaj kapsule u kašičicu vode i date jednom dnevno, ali NE istovremeno sa antibiotikom!
Postovani, moj sin ima13 meseci i u poslednjih mesec dana ovo je drugi put da mu je prepisan antibiotik zbog upale grla i visoke temperature. Od prvog uzimanja sirupa dajem mu i probiotik, ali u poslednja dva dana u dva navrata je imao i proliv…Ne znam koju vrstu hrane je najbolje da mu dajem, jer plasim se dehidratacije. A on je zbog visoke temperature odbijao cvrstu hranu i pio je mleko, caj i vodu. Danas sam uspela da mu dam malo cvrste hrane, inace je zivahan obzirom na visoku temeraturu, koja sada polako jenjava. Hvala na odgovoru.
Neka slobodno jede šta hoće! Vi ponudite – a dete neka izabere, tako nećete pogrešiti. Nastavite probiotik 7 do 10 dana.
Postovani, moja beba od rodjenja(sada ima 5 meseci) pije Palitrex. Mozete li mi reci koji probiotik uz to mogu da joj dajem?
Probiodrops je dobar izbor!
Odličan članak! Da li uz sve antibiotike treba da dajemo probiotik ili za neke ipak nije neophodno? Na primer, najčešće smo dobijali Sinacilin, Palitrex ili Hemomicin, da li uz njih ubuduće treba da uzimamo i probiotik?
UVEK!
Tako nećete pogrešiti, a pomoći ćete detetu.