PROBIOTSKE BAKTERIJE POMAŽU KOD PROLIVA KOJE IZAZIVAJU ANTIBIOTICI
Naravno, ovaj neprijatan pratilac antibiotske terapije pogađa i odrasle, ali su deca ugroženija. Pokazalo se da što je dete mlađe (naročito ako imaju manje od šest godina) ima veće šanse da dobije antibiotikom izazvani proliv. Naročito su ugroženi mališani koji imaju slabiji imunitet ili ako boluju od neke bolesti organa za varenje.
Što je antibiotik šireg spektra to je i proliv češći, a ako dete ima ponavljane infekcije koje se leče antibiotikom verovatnoća nastanka antibiotikom izazvanog proliva je veća. Produženo davanje antibiotika, ili kombinacija dva ili više antibiotskih lekova takođe povećava rizik od proliva.
- Zašto nastaje proliv kada se daju antibiotici
Širokospektralni antibiotici mogu izazvati proliv na bar tri načina:
Antibiotik obično poremeti veoma važnu ravnotežu među mikroorganizmima koji „žive i rade“ u crevima. Ove dobre bakterije učetstvuju u varenju hrane (naročito ugljenih hidrata), a tako i u formiranju stolice, pa kad ih napadne antibiotik one ne rade svoj posao, ostane višak nesvarenih materije u debelom crevu, pa nastaje proliv.
Drugi mehanizam je opasniji, direktna je posledica „ubijanja“ korisnih bakterija u crevima, a to je razmnožavanje jedne neprijatne i teške bakterije (tako se i zove Clostridium difficile) koja baš voli antibiotike širokog spektra. Njoj prijaju ovi antibiotici jer joj ne mogu ništa (široki spektar ne dotiče C. difficile), a u crevima stvaraju idealne uslove za razmnožavanje baš ove opasne bakterije koja oštećuje crevnu sluzokožu i dovodi do teških proliva.
Treći način nastanka proliva je direktno dejstvo antibiotika na crevo deteta, pri čemu antibiotik (na primer eritromicin i njemu slični lekovi) ubrzava rad creva što može dovesti do proliva.
- Da li se davanjem antibiotskih injekcija sprečava ova vrsta proliva
Nažalost ne!
Na prvi pogled se čini logično da izbegavanje antibiotika „na usta“ može sprečiti proliv izazvan antibiotikom, ali to nije tako. Ova vrsta proliva se dešava i kod primene antibiotika širokog spektra „na iglu“ (intravenski ili muskularno), a verovatnoća nastanka antibiotikom uzrokovanih proliva je ista kao i kod oralno primenjene antibiotske terapije.
- Može li se pomoći detetu da pobedi antibiotikom izazvani proliv
Može – istovremenim davanjem probiotika uz antibiotike!
U poslednjih pet godina je obavljeno mnoštvo naučnih koje su nedvosmisleno potvrdile efikasnost probiotika u sprečavanju i lečenju proliva izazvanih antibioticima širokog spektra. Naročito su efikasne probiotske bakterije iz roda Lactobacillus i Bifidobacterium.
Pokazalo sa probiotske gljivice Saccharomyces boulardii imaju fantastičan zaštitni efekat kod proliva izazvanih antibioticima širokog spektra. Zato je, za sprečavanje ove vrste proliva, idealna kombinacija probiotskih bakterija i probiotskih gljivica u istom preparatu. Ovo je, naravno, potvrđeno medicinskim istraživanjima, ali i iskustvom u svakodnvnom pedijatrijskom radu.
- Ima li neželjenih efekata kada se daju probiotske bakterije i gljivice
Nema leka koji ne daje neželjene efekte, ali se kod probiotika to skoro nikada ne dešava! Ako se poštuje preporučena doza kod dece praktično nema neželjenih efekata!
Oprez je jedino potreban kod dece koja imaju veoma ozbiljna oštećenja imuniteta ili teške bolesti organa za varenje. Tada je neophodna konsultacija sa specijalistom koji leči dete, a kako su ova deca već pod budnim okom lekara onda se i ovaj potencijalni problem lako može preduprediti.
Alergijske reakcije na probiotike su toliko retke, da se može reći da ih praktično nema!
Postovani,
Devojcica 6 godina, upala grla i pojava tackica u grlu, bez povisene temperature. Prepisan palitrex 250/5ml od strane pedijatra, po 6ml na svakih 8 sati. Da li je doziranje korektno i da li treba antibiotik i koji ? HVALA
Bez BRISA GRLA je BESMISLENO i NEPOTREBNO davati antibiotik detetu koje NEMA povišenu temperaturu!
Postovani,
Moja beba, koja sada ima osam meseci, je pre pet meseci imala Clostridium difficile koja je uspesno izlecena. Prosle nedelje je pio sinacilin tri dana bez probiotika I sinoc je imao proliv. Da li postoji mogucnost da se Clostridium difficile vratila?
Uz antibuotik MORA DA SE DAJE PROBIOTIK!
Postovani,moja beba ima 7 mjeseci,od utorka je bolesna navodno virus,odveli smo je kod pedijatra imala je malo crveno grlo,propisan joj je amoxicilin i paracetamol za temperaturu,posle tri dana kontrola beba je imala dosta slajma i na desnoj strami se osjetio bronhitis ukljucene su inhalacije i Hemomicin ,ponovna kontrola pokazuje da je ok,kao probiotik propisane su waya llg kapi,sada me interesuje djete ima rijetku stolicu i povrati posle mlijeka pa da li je to uredu.P.S.doktorica je rekla do kraja da ispije taj probiotik i da li joj se to desava zbog te terapije sto je koristila?hvala
Da, ovi besmisleni antibiotici (pošto se očigledno radi o VIRUSNOJ infekciji)su poremetili stolicu, pa je važno nastaviti probiotik, bar još 7 do 10 dana
Postovani…moja djevojcica 3ipo godine od oktobra vec treci put pije antibiotik…sada pije Ospen 10dana i pije Flonivin 2puta po 1kapsulu…da li je to ok.probiotik ili da uzimamo neki drugi…hvala
Bolji izbor je PROBIOTIC FORTE – jedna kapsula se istrese u kašičicu sa vodom i daje jednom dnevno, ali NE istovremeno sa antibiotikom.
Postovani moje dete ima 6 ipo godina i pije Cefaleksin sirup, brufen zbog tempetature i Probiotik.Juce je poceo da pije cefaleksin i i dalje ima temperaturu i dobio je i proliv.Da li da se obratim lekaru ponovo ili da povecam probiotik inace ga pije jednom na dan a Cefaleksin 3×1.Unapred hvala
Ovo je, skoro sigurno, VIRUSNA infekcija!
Dajte Probuotic Forte narednih 7 dana.
Postovani, sin od 4 god.od ponedeljka pije Augmentin zbog upale usiju. Do sada mu nisam davala probiotik, ali se on zali na bol u stomaku i ima tvrdu stolicu. Koji probiotik je najbolji za njega?
ProbiotcForte – jednom na dan, istresete jednu kapsulu u malo vode. Tako 7 dana