PROBIOTSKE BAKTERIJE POMAŽU KOD PROLIVA KOJE IZAZIVAJU ANTIBIOTICI
Naravno, ovaj neprijatan pratilac antibiotske terapije pogađa i odrasle, ali su deca ugroženija. Pokazalo se da što je dete mlađe (naročito ako imaju manje od šest godina) ima veće šanse da dobije antibiotikom izazvani proliv. Naročito su ugroženi mališani koji imaju slabiji imunitet ili ako boluju od neke bolesti organa za varenje.
Što je antibiotik šireg spektra to je i proliv češći, a ako dete ima ponavljane infekcije koje se leče antibiotikom verovatnoća nastanka antibiotikom izazvanog proliva je veća. Produženo davanje antibiotika, ili kombinacija dva ili više antibiotskih lekova takođe povećava rizik od proliva.
- Zašto nastaje proliv kada se daju antibiotici
Širokospektralni antibiotici mogu izazvati proliv na bar tri načina:
Antibiotik obično poremeti veoma važnu ravnotežu među mikroorganizmima koji „žive i rade“ u crevima. Ove dobre bakterije učetstvuju u varenju hrane (naročito ugljenih hidrata), a tako i u formiranju stolice, pa kad ih napadne antibiotik one ne rade svoj posao, ostane višak nesvarenih materije u debelom crevu, pa nastaje proliv.
Drugi mehanizam je opasniji, direktna je posledica „ubijanja“ korisnih bakterija u crevima, a to je razmnožavanje jedne neprijatne i teške bakterije (tako se i zove Clostridium difficile) koja baš voli antibiotike širokog spektra. Njoj prijaju ovi antibiotici jer joj ne mogu ništa (široki spektar ne dotiče C. difficile), a u crevima stvaraju idealne uslove za razmnožavanje baš ove opasne bakterije koja oštećuje crevnu sluzokožu i dovodi do teških proliva.
Treći način nastanka proliva je direktno dejstvo antibiotika na crevo deteta, pri čemu antibiotik (na primer eritromicin i njemu slični lekovi) ubrzava rad creva što može dovesti do proliva.
- Da li se davanjem antibiotskih injekcija sprečava ova vrsta proliva
Nažalost ne!
Na prvi pogled se čini logično da izbegavanje antibiotika „na usta“ može sprečiti proliv izazvan antibiotikom, ali to nije tako. Ova vrsta proliva se dešava i kod primene antibiotika širokog spektra „na iglu“ (intravenski ili muskularno), a verovatnoća nastanka antibiotikom uzrokovanih proliva je ista kao i kod oralno primenjene antibiotske terapije.
- Može li se pomoći detetu da pobedi antibiotikom izazvani proliv
Može – istovremenim davanjem probiotika uz antibiotike!
U poslednjih pet godina je obavljeno mnoštvo naučnih koje su nedvosmisleno potvrdile efikasnost probiotika u sprečavanju i lečenju proliva izazvanih antibioticima širokog spektra. Naročito su efikasne probiotske bakterije iz roda Lactobacillus i Bifidobacterium.
Pokazalo sa probiotske gljivice Saccharomyces boulardii imaju fantastičan zaštitni efekat kod proliva izazvanih antibioticima širokog spektra. Zato je, za sprečavanje ove vrste proliva, idealna kombinacija probiotskih bakterija i probiotskih gljivica u istom preparatu. Ovo je, naravno, potvrđeno medicinskim istraživanjima, ali i iskustvom u svakodnvnom pedijatrijskom radu.
- Ima li neželjenih efekata kada se daju probiotske bakterije i gljivice
Nema leka koji ne daje neželjene efekte, ali se kod probiotika to skoro nikada ne dešava! Ako se poštuje preporučena doza kod dece praktično nema neželjenih efekata!
Oprez je jedino potreban kod dece koja imaju veoma ozbiljna oštećenja imuniteta ili teške bolesti organa za varenje. Tada je neophodna konsultacija sa specijalistom koji leči dete, a kako su ova deca već pod budnim okom lekara onda se i ovaj potencijalni problem lako može preduprediti.
Alergijske reakcije na probiotike su toliko retke, da se može reći da ih praktično nema!
Dete od 18 meseci pije palitrex na 8 sati i uz to dobili smo probiotik imuno bulardi u kapsulama, koji kada se rastvori, po svemu sudeci napravljen za nekog bez cula mirisa i ukusa (ukus kvasca pa 10 puta gore), da li postoji neki probiotik u kapima ili neki drugi koji bi bila dobra zamena a da dete moze lakse da popije. Pritom pijemo i paracetamol i brufen i palitrex i dete je bas strpljivo i pristaje na sve ali za probiotik prevristimo svi u kuci i pola povrati. Molim Vas za pomoc.
PROBIOSROPS ili MULTILAC su odlični probiotici za bebe!
Imam bebu od 3mj. Malo mu je upaljeno grlo i levo uvo. Doktorkamu je prepisalapancef 2.5ml jednom dnevno. Posle pancefa je dobio blago povisenu temp. Taj lek muje propisan jer je imao upalu usiju pre 20dana. Po propisima taj lek je za decu od 6mj. Zanima me da li mojoj bebi od 3mj moze da naskodi?
Zaista je NEMOGUĆE komentarisati terapiju bez pregleda i praćenja bebe.
Da li beba od dva meseca sme da pije probiotik multilac?
Bolji izbor je PROIODROPS!
Beba ima 7 meseci. Pila sirup cefezil i od prvog dana probiotik bulardi junior. Od pocetka su stolice bile cesce 4=7 puta. Sirup je prestao da pije pre nedelju dana, probiotik smo nastavili. I dalje ima ceste stolice 10=12puta. Kao da mu nije ni svarena cvrsta hrana koju pojede i bas dosta smrdi. Pojavilo mu se crvenilo oko anusa. Danas smo uzeli probiotik forte pa videcemo kako ce biti. Mene interesuje dal bi trebalo nositi stolicu na analizu i dal moze da se dobije kandida ako je od prvog dana antibiotika pio i probiotik? Inace je raspolozen veseo, samo slabije hoce cvrstu hranu
Probiotik Forte je PRAVI izbor – nastavite da ga dajete 10 do 14 dana.
Ako za 3 do 5 dana NEMA boljitka – da se uradi mikrobioloski pregled stolice.
Ipak ima kandidu, dobio je antibiotik za kandidu i dalje pije probiotik forte. Dal bi se trebala korigovati ishrana? Ima jedan cvrst obrok uveli smo zitarice, voce i povrce do sad. Dojim ga i pije aptamil. Sad smo uzeli aptamil bez laktoze al nisam mu jod davala. Dal bi ja trebalo da korigujem svoju ishranu posto ga dojim?
NIKAKVA posebna dijeta ne treba ni Vama ni detetu!
Probiotik je ovde najvažniji.
Da li uzimanje probiotika moze uticati na rezultate krvi, urina, stolice, brisa grla i nosa? Hvala.
Ne može da utice!
Poštovani, beba od 30 dana imala je navodno „upalu pluća“, koju je dobila od upale uva (imala je dosta sekreta u nosu i teško je disala). Nije imala temperaturu. Dobijala je injekcije ujutru i uveče Pancef 7 dana, a kiseonik je primala samo prvog dana. Otpuštena je iz bolnice (kontrolni snimak pluća nakon 5 dana bio je uredan) i da nastavi da pije 3 dana sinacilin. Te večeri, po dolasku kući, dobila je temperaturu 37,7 i imala je samo to veče. ORL je konstatovao blagu upalu uva. Pritom je imala po 10-15 redjih stolica za 24 h-kalirala je nepunih 100 g i tog dana je slabo jela. Sada je nastavila sa uzimanjem Sinacilina, kapi Normia i pirinčanu vodu. Sme li se davati pirinčana voda bebi od 38 dana protiv proliva, da li je moguće da se upala uva nije izlečila od silnih antibiotika, koliko može da traje upala uva i koliko može da traje proliv? Hvala Vam puno unapred
Bez pregelda bebe je NEMOGUĆE napraviti procenu opisanog stanja.
Proliv je najverovatnije uzrokovan antiibotikom, a pa bebi treba dati PROBOTIK – BioGaia je odličan izbor.