U to smo se uverili kada smo obišli dva kineska tržna centra, tri bebi radnje u centru, dva megamarketa koji su deo trgovinskih lanaca i dve brendirane radnje za decu. U njima smo kupili pet igračaka, koje u Evropi nose crvenu oznaku izuzetnog rizika. U svakoj od tih prodavnica prodaju penaste “eva slagalice” (Sun Ta Toys).
Evropski sistem “Rapex” je čak 27 puta upozorio da su opasne zbog hemijskog sastava. Koštaju od 650 do 990 dinara. Osim toga, u prodavnicama igračaka su gumene patkice, bez ikakve deklaracije, koje su u Evropi zabranjene već tri godine. U prodaji su i magnetne pecaljke raznih proizvođača, na koje evropski centar “Rapex” upozorava da mogu da povrede decu i da mališani lako mogu da progutaju magnet.
Obilaskom prodavnica za decu otkrili smo i telefon “helo Kiti”, koji povučen iz prodaje u Holandiji; policijski autić na baterije koji može da uguši dete; mekane lopte „soft balls“ sa opasnom hemijskom supstancom; tri modela kolica za lutke koje mogu da povrede dete; skutere bez deklaracije identične onima koji su iz Evrope povučeni zbog teških povreda i stoličicu za hranjenje koja svira kada se na nju sedne, a koja je u Evropi označena kao rizična.
U jednoj radnji prodavačica je novinarima ponudila pištolj sa sapunicom, za koji je “Rapex” upozorio da dete može da zarazi stafilokokama. Izvukla ga je ispod tezge tek kada su novinari pitali da li možda ima tu igračku.
– Nijedna služba nije zadužena da kontroliše bezbednost robe koja se uvozi, pa opasne igračke bez kontrole stižu do rafova. Tržišna inspekcija nažalost ne reaguje. Često roditelji prijavljuju u kojim se prodavnicama nalaze opasne igračke – kaže Goran Papović, predsednik Udruženja za zaštitu potrošača.
Izvor: Blic
Komentari 0