Roditelju ne preostaje ništa drugo nego da se pravi kao da je sve normalno, da je dete centar njegovog života, centar sveta, a malog diktatora možeš umilostiviti samo potkupljivanjem, kojim uspevaš da ga kontrolišete kako bi bilo šta uradio ili poslušao.. Ta kontrola vremenom opada jer već u pubertetu kontrolu preuzimaju vršnjaci i društvo.
Kao što vidite nije sve kao što izgleda. Nisu mame i tate voljno postavile dete na vrh nepostojeće porodične piramide. Oni su samo nekritički prihvatili nametnuto plišano vaspitanje i dobili sve ono čemu su se najmanje nadali. Sve ostalo se događalo i događa bez njihove volje. Rezultati? Pate roditelji, pate i deca, „šargarepa“ luduje, a društvo ženje oluju.
- Da li je tačna ono nepisano pravilo da se dete vaspitava do četvrte godine, jer do tada najviše usvaja vaspitne metode?
Dete se rađa sa klicama Ljubavi, Dobrote, sa talentima, sa potrebama biološkim i duhovnim. Ne treba vam četiri godine, dovoljne su prve dve i da vidite sve užasne posledice plišanog vaspitanja. Govorim o periodu poslednjih nekoliko godina kada su pametni, tač telefoni ušli u naše živote.
Samo dajte malenom tač telefon, a to je danas uobičajeno i time ste omogućili kontrolu nad detetovim potrebama, što je najopasnija i najnepoželjnija kontrola. Jede kada mu se ne jede, čak ne zna šta jede, da li je gladno ili sito. Jede kada vi to odlučite, kada vi kažete šta i koliko.
Dete se polako vezuje za ovu napravu, verujući da je virtuelna stvarnost primarna. Realni, izvorni strah se zamenjuje virtuelnim, zbog kojeg dete ne može da zaspe prirodno već traži naopake načine uspavljivanja ili se širi u vašem bračnom krevetu, proteravši oca u dnevnu sobu. Dete se polako otuđuje od realnog života, zbog kojeg je i došao na ovaj svet da se samoostvari kroz Ljubav i Dobrotu.
Vi ga hranite, oblačite, perete mu zubiće ili ga neprestanim moljakanjem, verbalizmom opominjete da nije lepo što…Primećujete da samo sedi, da hoće da ga nosate, vozite u kolicima, ne gleda vas u oči, kasno progovara i prve reči nisu mama i tata već „ju tub“, kako čuh neki dan.
Tač telefon je postao zamena za sve. Roditelji polako, ali sigurno gube ulogu prirodnog roditeljstva.
Ušli ste u slepu ulicu i sa dve godine primene plišanog, a sve dalje ne valja, jer je posledica lošeg početka. Dete ne bi smelo prve dve godine da vidi ekran, kako bi mu se stvorili uslovi za bezbroj akcije koji su temelj svih sledećih godina razvoja.
Nažalost, roditelji su pogrešili, misleći da rade dobro jer su trendu sa najnovijom tehnologijom. Ne treba mnogo pameti pa zaključiti: „Neće tu biti dobrog, zdravog deteta, ni dobrog đaka.. Neće biti ostvarene tri osnovne želje svakog roditelja, kada zakmeči to njihovo čedo: „Samo da bude zdravo, da bude dobar čovek i dobar đak“.
Na sreću ma koliko da ste grešili u neznanju, sve greške se mogu ispraviti znajem izvornog vaspitanja.
- Kako se postaviti prema detetu koje pored ljubavi zahteva da ima sve ono što ima i njegovo društvo(generacija): proslavu rođendana u igraonicama, časove baleta, engleskog, glume, savremeni mobilni telefon…? Kako mu objasniti da roditelj ne može da obezbedi baš sve (u materijalnom smislu)?
Prvo da pojasnim pojam ljubavi iz ravni izvornog vaspitanja. Dete se rađa sa klicama Ljubavi, one večne iz koje treba da se razviju sve ostale ljubavi. Roditelj samo treba da stvara uslove za razvoj te klice. Tamo gde su kazna, nagrada, svi oblici uslovljavanja, prezaštićivanje deteta od rada, reda, domaćeg vaspitanja, od učenja, od škole, gde je svakodnevna upotreba praznih reči, kojima molite dete da bude dobro i moralno u nemoralnim uslovima, tu se klica Ljubavi ne razvija.
Komentari 0