Branka Conić, osnivač Doma Jevrema Grujića i Muzječića, i član tima počasnih selektora poručila je da je izrada igračke prava umetnost, a Ružica Opačić, kustos muzeja poželela je dobrodoščicu i čestitala dobinicima.
Tijana Adamov Ignjatović, osnivač smotre «Igračke sa svrhom» i Udruženja ŽUTE PATALONE koje je inicijator i organizator smotre, izjavila je: “Vizija smotre «IGRAČKE SA SVRHOM» polazi od stanovišta da je najvažniji društveno odgovoran projekat dobrobit najmlađih. Mi verujemo da samo srećno detinjstvo može doprineti boljitku čovečanstva – odabirom pravih igračaka pomažemo razvoj deteta a time i boljitak celog društva. Prepoznavanjem i odlikovanjem igračaka koje razumeju i pomažu dečji razvoj a sa druge strane su i dodatno društveno odgovorne dajemo primer kako možemo da utičemo na dobrobit dece i društva u celini.”
Dr Otilija Velišek Braško, profesor Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača Novi Sad je skrenula pažnju na naučni aspekt izrade i izbora igračke istakla je između ostalog: «Igra dece se određuje kao osnovna ili dominantna detetova aktivnost a po savremenoj koncepciji se ističe da je igra više od aktivnosti. Dečja igra predstavlja pristup, odnosno način odnosa deteta prema svetu, okolini, drugima i prema sebi. U igri se stvaralački prerađuje stvarnost i mašta kreće u akciju. Igra je dragocena u razvoju dece, jer ona podržava sve dimenzija dobrobiti deteta (da se oseća dobro, da jeste, da radi ono što može i ume). U igri je dete „za glavu viši od sebe“ što znači da prevazilazi svoje granice, u zoni je narednog razvoja (Vigostki) što ukazuje da se igrom aktiviraju svi detetovi potencijali. Zato se danas govori da je dete biće igre. A igračke su sredstva za igru, to su predmeti iz okruženja, prilagođena deci. Igračke su posrednici, s obzirom da dete putem igračaka uspostavlja dijalog i gradi odnose sa okruženjem. Igračke imaju veliki uticaj na igru, na njen sadržaj i tok, čak se kaže da igračke imaju moć nad igrom. I zbog naglašene uloge igračke tj. njene „moći“ posebno je važno da mi odrasli imamo odgovornost i svest šta to nudimo deci kao igračke. Neophodno je da igračke budu privlačne deci, da bogate i podstiču igru, da zadovoljavaju standarde dobre igračke (pedagoške, psihološke, estetske, zdravstvene… zahteve), odnosno da imaju svoju SVRHU.»
Predsednica tima počasnih selektora Snežana Milanović, osnivač Centra za korektivnu gimnastiku i Senzorijuma – kabineta za ranu intervenciju i senzornu integraciju je ukratko predstavila rad žirija i izbor pobednika u kontekstu savremenog doba: «Sedmočlani tim počasnih selektora je prezadovoljan odzivom autora i proizvođača na prvi konkurs za izbor najbolje igračke sa svrhom. Sve igračke ove prve selekcije su zadovoljile kriterijume svrsishodnosti a to je da pomažu dečiji razvoj, što je bio glavni cilj ovog konkursa i izbora. Sve igračke su imale jasnu namenu i zato žiri u tom smislu nije imao težak zadatak. Tri najbolje igračke sa svrhom u Srbiji jednoglasno su izabrane. Ove igračke prevazilaze svrhishodnost i svrhu, i svojom jedinstvenošću ostvaruju veliki podsticaj detetovom razvoju, stavljajući stvaralaštvo u funkciju detetove dobrobiti. S obzirom na poplavu nekvalitetnih igračaka na tržištu i da je ovo bio prvi konkurs gde je glavni kriterijum za izbor bila svrsishodnost, tim počasnih selektora dodatno pozdravlja postojanje autora koji razumeju dečiji razvoj i igračke koje ga podržavaju.»
Titula “IGRAČKE SA SVRHOM” označava igračke koje imaju dvostruku svrhu – potpomažu dečji razvoj ali su i društveno odgovorne. Igračka koja nosi titulu IGRAČKE SA SVRHOM je igračka koja svrsishodno potpomaže dečji razvoj čime je prvenstveno društveno odgovorna! Dobitnici titule koristiće i znak IGRAČKE SA SVRHOM 2021.
Titulu najbolje društveno odogovrne igračke u Srbiji – GRAND PRIX IGRAČKE SA SVRHOM 2021 dobili su:
- Igračka «URA» autorke Tatjane Macanović – Kuća 357 igračke za decu
- Serija igračaka «RADIONICA BAJKI – DUGA/VODOPAD/ZAMAK» autora Uroša Petrović – igračke PINO TOYS – Jamax M d.o.o.
- Igračka «Bajkovita igra ravnoteže» autor Uroša Petrović – igračke PINO TOYS – Jamax M d.o.o.
Titulu društveno odgovorne igračke IGRAČKE SA SVRHOM 2021 dobili su:
1 Igračka: «Vijci i matice« Kockica Eco Toys
2 Igračka: «Igra sa brojevima I» Kockica Eco Toys
3 Igračka: «Mankala», autor: Ivana Vojt, Muzej afričke umetnosti – Zbirka Vede i dr Zdravka Pečara
4 Igračka: «Six pack» Kockica Eco Toys
5 Igračka: «Pentomino / Pento šah» Dilemma games – Muzej iluzija Beograd – Iluzije i to d.o.o.
6 Igračka: «Super slagalica» Kockica Eco Toys
Dobitnicima su nagrade uručili oni kojima ovo najviše znači – deca, kao i osnivač festivala i članovi tima počasnih selektora, koji su i odlučivali o odabiru igračaka kojima je dodeljena Titula IGRAČKE SA SVRHOM, i to:
- Eržebet Bedrosian, predsednica Montesori društva Srbije
- Branislava Conić, Osnivac Doma Jevrema Grujica u okviru koga se nalazi „Muzejčić“, prvi muzej po meri deteta
- Snežana Milanović, osnivač Centra za korektivnu gimnastiku i Senzorijuma – kabineta za ranu intervenciju i senzornu integraciju
- Marija Ršumović, osnivač Edukativnog kabineta Pitajte defektologa i autor bloga Pitajte defektologa
- Dr Tatjana Vukomanović, pedijatar i glavni urednik portala Moj Pedijatar
- dr Otilija Velišek Braško, profesor Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača Novi Sad
- Dragana Živojnović, urednica, RTS
Titula IGRAČKE SA SVRHOM se dodeljuje kompanijama, registrovanim zanatskim radionicama, preduzetnicima, nevladinim organizacijama i drugim pravnim licima koja se bave proizvodnjom i distribucijom igračaka u Srbiji. Ideja smotre je da odlikuje društveno odgovorne proizvođače i distributere igračaka ali i da inspiriše druge proizvođače i distributere igračaka, kao i sve učesnike u nastojanjima za dobrobit dece u oblasti zdravstva, obrazovanja, kulture i medija da podstiču smislen odabir igračaka kako kod roditelja tako i kod zdravstvenih i obrazovnih institucija kao i da se poveća svesnost o važnosti svrishodnog izbora igračaka i uticaju koji ono što dajemo najmlađima ima za ceo njihov život.
Osnivač i organizator smotre je UG «Žute Patalone–Inicijativa za proučavanje detinjstva i Koncept Inkubator društvene odgovornosti» koje ima za cilj skretanje pažnje javnosti na značaj ranog detinjstva, promovisanje Montesori pedagogije, iniciranje daljeg proučavanja fenomena detinjstva i podsticanje društveno odgovorne komunikacije namenjene dobrobiti dece. Pored «Igračaka sa svrhom» najvažniji projekti UG Žute Patalone su Festival društveno odgovorne komunikacije «Kampanje sa svrhom», pokretanje «Dana ranog detinjstva» i «Instituta za proučavanje detinjstva», kao i besplatno logopedsko savetovalište «Montesori jezik».
Komentari 0