Igračka koja osvoja titulu IGRAČKE SA SVRHOM je igračka koja ima dvostruku svrhu – potpomaže svrsishodno dečji razvoj ali je i društveno odgovorna. Uz titulu IGRAČKE SA SVRHOM dobija se diploma “IGRAČKE SA SVRHOM” i digitalni potpis «IGRAČKE SA SVRHOM».
Prisutne je na početku pozdravila Branka Conić, osnivačica Muzejčića Doma Jevrema Grujića.
Potom je Tijana Adamov Ignjatović, osnivačica smotre IGRAČKE SA SVRHOM i UG Žute Patalone, inicijatora smotre, podsetila prisutne na ideju i misiju održavanja ove manifestacije: «Mi smatramo da je dobrobit deteta najvažniji društveno odgovorni zadatak. U eri kada govorimo o održivosti, jasno prepoznajemo da je odživi razvoj neraskidivno povezan sa budućim generacijama, i zato je naša smotra u potpunosti okrenuta održivom razvoju i dobroditi deteta. Ujedinjene nacije su uvrstile «Kvalitetno obrazovanje» u Ciljeve održivog razvoja, a mi smatramo da obrazovanje počinje od prvoga dana i da su igračke sredstva za učenje. Ove godine smo uvođenjem nove kategorije – «Inkluzivna igračka» iskazali i inkluzivni karakter smotre, inspirisani radom dr Marije Montesori, koja je radila sa decom iz osetljivih grupa i čiji se materijali i danas koriste kao dodatna pomoć u obrazovanju. Tako zaokružujemo ostvarenje našeg društveno odgovornog zadatka – da podstaknemo proizvođače, pošaljemo poruku roditeljima i stručnoj javnosti da je potrebno da radimo zajednički na najvažnijem cilju za dobrobit deteta a time i celoga društva».
Odabir igračaka kojima se dodelju «Titula IGRAČKE SA SVRHOM» i «Titula IGRAČKE SA SVRHOM – Inkluzivna igračka» obalja tim počanih selektora. Ispred Tima počasnih selektora, prisutnima se obratila predsenica – Snežana Milanović, osnivač Centra za korektivnu gimnastiku i Senzorijuma – kabineta za ranu intervenciju i senzornu integraciju: “Smotra društveno odgovornih igračaka je porasla, i svake godine imamo sve teži posao. Svi učesnici su pokazali visoko razumevanje detetovog razvoja i razvojnih potreba, ali su finese te koje su presudile. Iako se ne slažemo uvek u ocenama, u zbiru su pobednici jasni. Smotra IGRAČKE SA SVRHOM ne odustaje od svog revijalnog karaktera koji je i simbolično takmičarski. To je zato što želimo da nagradimo igračke koje su već odgovorne prema detetu ali i da podstaknemo i druge da krenu oviim putem. S obzirom na iskustvo sa terena, ovo će možda biti neminovnost, ne pitanje izbora! Zato su naši dobitnici nosioci i važne poruke za celo društvo. Čestitam im a ovom prilikom se i zahvaljujem kolegama iz žirija na posvećenosti i nesebičnoj razmeni mišljenja, iskustva i uvida, sve u cilju dobrobiti malog deteta, nosioca sutrašnjeg života.”
Tim počasnih selektora ove godine je radio u kontinuietu u odnosu na prve dve godine:
1. Branislava Conić, Osnivac Doma Jevrema Grujica u okviru koga se nalazi „Muzejčić“, prvi muzej po meri deteta
2. Eržebet Bedrosian, predsednica Montesori društva Srbije
3. Marija Ršumović, osnivač Edukativnog kabineta i autor bloga Pitajte defektologa
4. Dr Otilija Velišek Braško, profesor Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača Novi Sad
5. Snežana Milanović, osnivač Centra za korektivnu gimnastiku i Senzorijuma – kabineta za ranu intervenciju i senzornu integraciju
6. Sunčica Maksimović, Autor serijala “Zemlja roditelja” RTS
7. Dr Tatjana Vukomanović, pedijatar i urednik portala Moj Pedijatar
Povodom ovogodišnjeg uvođenja kategorije INKLUZIVNA IGRAČKA, pročitana je i izjava Dr Otilie Velišek-Braško, Profesorka Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu:
«Razvoj deteta odvija se istovremeno u raznim oblastima. Prema holističkom pristupu svako dete se sagledava kao celovito i jedinstveno biće, zbog čega je potrebno da u proces učenja uključimo celo njegovo biće. Deca uče opažanjem, slušanjem i delanjem, pri čemu istovremeno otkrivaju i usvajaju nova umeća i praktikuju ona koja su već usvojila i naučila. Tu se posebno izdvajaju načini delanja dece, odnosno različiti oblici igre, životno-praktične aktivnosti i aktivnosti planiranog, odnosno nameravanog učenja.
Uloga i moć igre u podsticanju celokupnog razvoja sve dece, prepoznaje se i u pristupu „igrovno vaspitanje” tj. vaspitanje kroz igru. I u aktuelnoj koncepciji predškolstva naglašava se da dete uči u situacijama i aktivnostima koje se zasnivaju na igrovnom obrascu, a to su: dobrovoljnost, inicijativa, dinamičnost, pregovaranje, posvećenost, otvorenost i preispitivanje.
Poznata je činjenica da se deca različitog uzrasta, a i sa različitim specifičnostima igraju drugačije, igraju se različitih igara i igraju se sa raličinim igračkama i igrovnim materijalima, jer igra prati dete, a i sama igra se razvija sa detetom. Dečja igra omogućava učenje, jer u sebi sadrži građenje odnosa sa drugima i delanje dece što su preduslovi za razvoj i napredak. Tako i deci kome je potrebna dodatna podrška, ostvaruje se učenje igrom, kroz odnose i delanje, kao i podsticanje razvoja putem igre i uz prilagođena igrovna sredstva i igračke. Dečja igra postaje univerzalan način učenja i napretka za svako dete.»
—-
Dobitnici IGRAČKE SA SVRHOM 2023 su:
I Dobitnici Titule IGRAČKE SA SVRHOM 2023 GRAND PRIX – najbolje društveno odgovorne igračke u Srbiji 2023 su:
1. «AZBRKA AZBUKA» autor Dušan Džopalić, @ucimo.slova
2 «Društvena igra Veza«, autorka Jasmina Kuga, BLOOM TOY
II Dobitnik Titule IGRAČKE SA SVRHOM 2023 – društveno odgovorne igračke 2023 je:
1. «ZEVALICA», autorka Katarina Jonić
III Dobitnici Ttule IGRAČKE SA SVRHOM 2023 GRAND PRIX – INKLUZIVNA IGRAČKA – titule najbolje inkluzivne društveno odgovorne igračke u Srbiji 2023 su:
1. «JumpY» autorski tim VOICETOYS doo
2 «Karte za dodir», autor Silvija Šandor, KOCKICA ECO TOYS
3 «Slagalica Štipaljka – pinceta hvat», autor Silvija Šandor, KOCKICA ECO TOYS
IV Dobitnici Ttule IGRAČKE SA SVRHOM 2023 – INKLUZIVNA IGRAČKA – titule inkulzivne društveno odgovorne igračke 2023 su:
1. «AZBRKA AZBUKA» autor Dušan Džopalić, @ucimo.slova
2. Logopedska mobilna aplikacija MOBILIĆ, autor Marina Ranđelović
3. «VibeY» autorski tim VOICETOYS doo
4. «MEDA, AUTO I SLOVA» autorka Stanislava Rokvić, Edukativni Centar POLETARAC
5. «SpaceY» autorski tim VOICETOYS doo
6. «SpreadY» autorski tim VOICETOYS doo
Inicijator smotre je UG «Žute Patalone–Inicijativa za proučavanje detinjstva i Koncept Inkubator društvene odgovornosti». Udruženje «Žute Patalone» ima za cilj skretanje pažnje javnosti na značaj ranog detinjstva, promovisanje Montesori pedagogije kao humanističke i vizionarske pedagogije, iniciranje daljeg proučavanja fenomena detinjstva i podsticanje društveno odgovorne komunikacije namenjene dobrobiti dece. Najvažniji projekti Udruženja Žute Patalone, pored smotre IGRAČKE SA SVRHOM, su i DAN RANOG DETINJSTVA, Festival društveno odgovorne komunikacije KAMPANJE SA SVRHOM, MONTESORI JEZIK – online logopedsko savetovalište, MONTESORI EKOLOGIJA – razvoj ekološke svesti od prvog dana i MONTESORI MATEMATIKA – razvoj finansijske pismenosti kod najmlađih kao i osnivanje Instituta za proučavanje detinjstva.
Komentari 0