Autor: Asist. dr sci med Miloš Ješić, pedijatar-neonatolog
Kada je reč o učešću roditelja u proceni proliva svoje bebe, treba znati sledeće činjenice:
1. Beba normalno ima različitu učestalost stolica u toku dana (moguće je posle svakog obroka, sve do jednom na nekoliko dana).
2. Stolica bebe je nešto tečnija nego stolica starijeg deteta. Problem u proceni imaju uglavnom roditelji sa prvim detetom, ali i oni posle kraćeg vremena stiču iskustvo da razlikuju «normalnu» od tečne stolice.
3. Promena boje stolice od zlatno žute u zelenu nije događaj koji treba da zabrinjava. Stolica može da bude zelena zbog promene bakterijske flore i bez proliva, ili se radi o takozvanim stolicama gladi – kada dete unosi manje mleka. Međutim, stolica ne bi smela da bude crna, ili sa primesama krvi – tada bebu treba odmah odneti na pregled.
4. Ako su roditelji procenili da beba ima proliv, najvažnije je ustanoviti da li su stolice obilne i vrlo česte. Ponekad ritam stolica ostaje isti kao i pre proliva, recimo posle svakog obroka, ali je količina izgubljene tečnosti tolika da prevazilazi unetu količinu u toku dana (pre svega mleko, a između obroka čaj).
5. Proliv novorođenčeta je apsolutni razlog da se beba odnese na pregled kod pedijatra. Samo pedijatar može da obavi kompletan pregled. Roditelji ne treba da obavljaju pregled, ali treba da primete sledeće: da li beba prihvata redovne obroke ili ih odbija, da li je dobro raspoložena ili je apatična i klonula, da li češće plače – što može da znači da ima bolne senzacije (osećaje), da li piški u manjim količinama nego pre proliva, da li možda ima povišenu temperaturu…
6. Pre nego što se stigne na pregled, najvažnije je održati – ako je moguće, normalan ritam dojenja i ponuditi čaj za bebe. Ne treba primenjivati nikakve druge terapijske mere pre odlaska kod pedijatra.
Pregled pedijatra
Pedijatar će pregledom ustanoviti opšte stanje bebe i stepen dehidriranosti. Pored kliničkih znakova, od značaja će biti i merenje telesne mase, koja je kod ozbiljnijeg proliva obično u znatnom padu. Potrebno je i nekoliko biohemijskih analiza (natrijum, kalijum, kiselost unutrašnje sredine) – kako bi se moglo proceniti da li će beba nadalje da se bolnički leči, ili će biti na kućnom tretmanu. Razlozi za prijem u bolnicu su: loše opšte stanje, umerena ili teška dehidracija sa znatno poremećenim biohemijskim analizama, kao i povišena telesna temperatura. Ako je beba lakše dehidrirana, a sprovedene analize su u granici normale, nastaviće se kućni tretman – koji podrazumeva, pre svega, redovne obroke (podoj ili veštačko mleko) i dodatni unos (po želji) posebnih rastvora koji sadrže minerale i šećer u odgovarajućoj količini. Mogu se dodati kapsule iz grupe probiotika, a u slučaju prisutnih naslaga kandide u ustima – primenjuje se odgovarajući sirup.
Pročitajte i: Zašto dete koje ima proliv ne treba da jede keks, hleb…?
Za svaku bebu koja je upućena na kućni tretman nakon dijagnostikovanja proliva, obavezni su kontrolni pregledi, koji mogu da budu svakodnevni ili na dva, tri dana od prvog pregleda. Na taj način se proverava da li se proliv postepeno povlači ili se intenzivira, što može da bude razlog za naknadnu odluku o bolničkom lečenju. Ukoliko se stolice normalizuju, na jednom od kontrolnih pregleda se konstatuje potpun oporavak i zaključuje da je beba ozdravila.
Zdravo,moja bebica ima 29 dana, u zadnje vrijeme bas ima neredovnu stolicu.Prekodana bas nikako i navece isto, samo u ranim jutarnjima satima oko 4h ima stolicu obilnu rijetku i nakon 3 do 4 sata spavanja opet isto posle podoja rijetka obilna stolica,ja naravno posle preslacenja opet podojim bebu beba prekodan lijepo spava budi se svaka 3 do 4 sata i brzo posle podoja zaspe, a cim pocne da se smrkava pocinje plakanje krestanje, ne znam sta je u pitaju? Ako mi mozete pomoci bila bi vam zahvalna. I jos da navedem koristimo espumisan kapi za grcice i Hipp caj
To su BEZAZLENI GRČvEI!
Normalna pojava, adetalje pogledjte na LINKU https://www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/
Postovani, e ovako beba ima 6 mjeseci od juce ima proliv, odnosno tecnije stolice, koje su juce bile zelene i smrdljive, od jutros je imao isto 3 stolice ali su tecne i zlatno zute boje. On sisa od prvog dana, ne mlecnu dohranu sam uvela sa 5 mjeseci po savjetu pedijatra. On je raspolozen , sisa na zahtjev 2-3 sata, izmedju podoja mu ponudim vodu ili caj zbog ovih vrucina. Stomacni virus je dobio od starije sestre, njoj je sad dobro, i da dajem mu vec tri dana biogaju. Dali jos nesto trena da dam, il da ga vodim pedijatru?
Sve radite kako treba!
Nastavite s BioGiom narednih 7 do 10 dana
Bebica ima proliv. Prvo je imala pre tri dana zelenkastu stolicu i to dva puta ali prolivastu pa onda posle dva dana kakila je po malo na pelenici bilo vodenkasto zuta stolicica. Kad je podignem da podrigne posle hranice place jer verovatno je boli stomacic. Dajem joj fruktis bebi caj za ublazavanje grcica. Koristimo espumisan i bio gaju. Inace bebica ima dva meseca. Recite mi sta da radim? Hvala unapred
Da PREKINETE davanje čaja i Espumisana i da nastavite SAMO sa BioGaiom i da budete strpljivi!
Ako lepo napreduje – NEMA razloga za brigu.
Pozdrav,moja beba ima dva meseca i dvadeset dana,vec treci dan ima redju stolicu,jednom do dva puta dnevno. Primetno je boli stomak,savija se. Ne znam da li su grcevi,ili je povezano sa prolivom. Uz to balavi vec dvadesetak dana,pedijatar kaze da su zubici,ostre desni. Pa mozda proliv ima veze i sa tim? Iskljucivo je dojim.
Da – to je moguće! I grčevi i zubiće mogu doprineti opisanim stolicama. Dajte bebi probiotik i da se.prati
Postovani, moja beba ima 5 i po meseci, vec skoro dve nedelje ima redju stolicu, u tom periodu samo je dva dana bila gusca, i opet se vratila retka stolica. Beba je bila iskljucivo dojena, po savetu pedijatra poceli smo da uvodimo kase od pirinca, drugi dan danas. Retka stolica se nastavila od 1 do 3 dnevno. Beba je dobro raspolozena i nema temperaturu, normalno jede i napreduje. Radjena je i analiza stolice i sve je u redu, nisu izolovane patogene bakterije. Da li imate neki savet za nas? Unapred hvala, Pozdrav
Naredne dve nedelje da SAMO sisa, a onda da probate neke druge žitarice.