– Rođeni između 1971. i 1981. godine su primili isto samo jednu dozu vakcine i, oni spadaju u dlimično zaštićenu kategoriju.
– Malo drugačije je sa kategorijom ljudi koja je rođena između 1981. i 1993. godine. Za ove ljude postoji šansa da su primili drugu dozu vakcine, koja se davala u 12 godini. Mlađi iz ove kategorije imaju veće šanse da su primili dve doze, nego stariji.
– I na kraju rođeni posle 1993. godine je kategorija stanovništva koja je zaštićena sa obe doze, ali i oni mogu da obole, što se i dešava, kada dođe do narušavanja kolektivnog imuniteta, kao što je to slučaj sada.
Kako proveriti vakcinalni status
Ispostavilo se i da mnogi građanini ne znaju da li su kao mali primili vakcinu protiv malih boginja ili su ih možda i preleželi, a to mogu da provere određenim testovima.
Jednu od prvih laboratorijskih analiza koje rade žene čim zatrudne jeste „torch“ test, kojim se između ostalog utvrđuje da li je trudnica preležala rubeole. Po istom sistemu, dakle običnom analizom krvi, može se ustanoviti da li je neka osoba preležala male boginje.
Naime u laboratorijama, koje imaju „Eliza testove“, može se uraditi analiza krvi kojom se utvrđuje da li osoba ima antigene morbila. Ukoliko ima antigene, ta osoba ili ih je prebolela ili je vakcinisan. Jedan takav test u privatnim laboratorijama košta oko 11.000 dinara, a za pojedinačni virus oko 1.500 dinara.
Naknadno vakcinisanje odraslih
Odrasli koji nisu vakcinisani ili koji su primili samo jednu dozu cepiva, ukolio bi sada naknadno hteli da se zaštite vakcinom, to ne bi mogli da učine.
Prema programu obavezne imunizacije, svake godine nabavlja se onoliko vakcina koliko je potrebno deci kojoj je vreme da se vakcinišu.
Međutim, ukoliko se proglasi vanredna imunizacija, situacija se drastično menja, jer je tada proglašena epidemija. Tada se pomera gornja uzrasna granica za vakcinaciju, a nadležni određuju na osnovu podataka o strukturi obolelih, kao i gornji uzrast do kojeg se sprovodi imunizacija.
Moja kcerka ima 18 godina,ide u medicinsku skolu.Na praksi koju obavlja u bolnici trazili su obavljene vakcinacije.U kartonu nema vakcinacije protiv hepatitisa jer tada nije bilo obavezno,kako uraditi naknadno vakcinisanje jer djevojka ne moze na praksu bez hepatitis vakcine.
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Samo želim da potvrdim tačnost teksta za one koji su, kao ja, rodjeni 1982.
godine (novembar). Kao i većina, uredno su me vakcinisali kao malu. Kada sam se selila u Austriju, tražila sam svoj karton da ga ponesem, medjutim naišla sam na prvi sok, a to je da je veliki deo dokumentacije moga godišta doživeo poplavu! Mama mi je garantovala da sam sve vakcine uredno primila i to sam i prenela svom dr ovde, po programu iz Srbije, naravno. Medjutim, pre tri godine sam zatrudnela (u Austriji) i kada su mi uradili uobičajene testove koje rade trudnicama, ispalo je da nemam antitela na MMR. Dakle, ne bih da panicim, ali za slučaj da želite da zatrudnite, moj najtopliji savet vam je da uradite test, jer verujte mi, ne želite da živite u strahu dok u vašem stomaku raste novi život!
Postovani,
Volela bih da mi Vi, kao doktori pre svega, razjasnite jednu stvar.
Posto nisam bila sigurna da li imam imunitet na morbile, uradila sam test.
Jedino sto sam znala je da sam primila tada MM vakcinu (’84.), revakcine nema u kartonu.
Rezultat je negativan!
(rezultat IgG 178, ref.vrednosti:
250 -pozitivno)
Sada ja Vas pitam, da li sam ja iole zasticena tj. imam li imunitet koji ce, recimo, ako se zarazim dati neku blazu klinicku sliku, blazi oblik bolesti ili mi savetujete da se ponovo vakcinisem jer sam potpuno nezasticena?
Hvala unapred!
Ovaj nalaz, nažalost, pokazuje da se možete zaraziti. Idealno bi bilo da primite još jednu dozu i da imate makismalnu zaštitu.