Foto: Ubachives
Prema rečima psihoterapeuta Ljiljane Filipović, kroz prijateljstva deca razvijaju manje egocentričan pogled na svet i uče se komunikaciji sa vršnjacima, pa je veoma važno decu od treće godine uključiti u predškolske grupe vršnjaka.
AKTIVNOSTI
Podstičite ihKada se deca zajedno igraju, njihove igre i komunikacija postaju sofisticiraniji. To pomaže intimnosti prijateljstva, a istrajnost u tome deci dopušta da se upoznaju i da razviju dobre odnose.
– Dete predškolskog uzrasta kroz druženje sa vršnjacima uči kako da izrazi svoje potrebe na jedan nesebičan, nenametljiv i nekonfliktan način. Vaspitači upućuju decu na to koji su korisni obrasci druženja i uče ih raspodeli odgovornosti i radu u grupama. Kako deca postaju sve nezavisnija od svojih roditelja, imaju i jaču potrebu povezivanja sa vršnjacima. Prijateljstva im, zapravo, olakšavaju odvajanje od roditelja. Simpatije prema drugom detetu razvijaju se na osnovu sličnosti, motorne spretnosti, načinu izražavanja, ali i oblačenja, jer deci je i fizički momenat veoma bitan – objašnjava psihoterapeut.
Naučite ih socijalnim veštinama
Kada se roditelji pridruže detetu u igri i pomognu mu u, na primer, slaganju slagalice, oni ga uče efektivnom načinu sticanja prijateljstava i pokazuju mu način da se približi grupi.
Deci od treće do šeste godine je igranje s prijateljima važan deo svakodnevnog života. Deca mnogo uče od druge dece – od praktičnih situacija, na primer kako da vežu pertlu na cipeli, do apstraktnih, na primer kako da pregovaraju. Druženje s vršnjacima, osim što je zabavno, predstavlja i stalni izazov koji uključuje odnos davanja i primanja koji ne postoji uvek u odnosu deteta i roditelja.
Treba znati da je svako dete rođeno sa drugačijim karakternim osobinama, što podrazumeva i različite načine sklapanja prijateljstava. Budite uz njih i pomozite im da se povežu.
Nemojte gubiti živce ako vaše dete odbija druženje s drugom decom. Vaš predškolac je možda već stekao jednog ili dva prijatelja ili mu je draže da se igra sam jedno vreme.
Neka deca jednostavno nemaju potrebu socijalizacije sa drugom decom. Ako je vaše dete tiho i voli mirnije igre, pružite mu mogućnost takvog igranja. Čak i ako je veoma stidljivo, stručnjaci savetuju da ga ne silite na druženje i da mu date dovoljno vremena za socijalizaciju.
Komentari 0