Foto: Pixabay
U prvim godinama života mediji nisu potrebni za razvoj deteta. Međutim, deca obično vole dečije televizijske programe, videoigre i druge medijske sadržaje. Zato odrasli u porodici imaju odgovornost da odrede kakvo je korišćenje medija primereno za najmlađe članove porodice, jer na taj način, ali i svojim primerom, oblikuju dečje navike korištenja medija.
Odrasli pokazuju put
Deca odrastaju u interakciji s drugim ljudima. Kada je reč o podsticanju razvoja govora ili razumevanja svojih osećanja, mediji ne mogu zameniti direktnu interakciju s roditeljima ili starateljima. Mediji stoga nikada ne bi smeli da budu sredstvo za nagrađivanje ili kažnjavanje deteta. Takođe, decu ne bi smelo na duže vremenske periode ostavljati same s medijima. Deca prvenstveno žele da koriste medije zajedno s drugim članovima porodice.
Što je dete mlađe, to bi njegova medijska iskustva trebala biti kraća, njima smislenija i smirenija. Bebe i malu decu naročito treba zaštititi od neprestane izloženosti medijima, kao i od medijskih iskustava koja bi mogla biti preintenzivna za njihov uzrast.
Kako deca rastu, tako se razvija i njihova sposobnost da prate priču. Bujna mašta povećava privlačnost bajki i pustolovnih priča. Sposobnost razlikovanja činjenica od fikcije, odnosno stvarnosti od izmišljenog sadržaja, poboljšava se kako se deca približavaju polasku u školu. U toj dobi deca takođe treba da provode puno vremena sa svojom porodicom u mirnim okruženjima, ali treba im i dovoljno sna, vežbanja, kretanja i igre.
Mediji su dio svakodnevice današnje dece
Odrasli treba da imaju na umu da mediji danas imaju važnu ulogu u životu dece. Kada se poistovjećuju s različitim likovima i pričama u medijima, deca mogu doživjeti različita osećanja, uloge i događaje, razmišljati o dobru i zlu. Omiljeni medijski sadržaji važne su teme u igri i razgovoru sa drugom decom. Mediji podstiču decu da crtaju, pjevaju i izražavaju se na druge načine. U tom smislu, priče i likovi u medijima nisu “samo bajke”, već imaju značajnu ulogu u životima dece.
Predlozi za razgovor u porodici
- U kojim situacijama koristite medije? S kim mlađa deca u vašoj porodici koriste medije?
- Uspostavljene rutine i jasna pravila pružaju detetu osećaj sigurnosti, a zahvaljujući njima često se mogu izbeći i nepotrebne svađe u porodici. Postoje li u vašoj porodici jasna pravila o tome kada se i koliko mediji i raznovrsni uređaji (npr. tableti, konzole za video igre, pametni telefoni…) smeu koristiti, a kada ne?
- Kako se vaša porodica brine o tome da su medijski sadržaji kojima su izložena deca u vašem domu primereni i najmlađim članovima?
Izvor: Medijska pismenost
Komentari 0