Foto: Pixabay
Ni najvisprenijim roditeljima nije lako da se snađu u moru informacija, upozorenja i saveta. Panika svakako nije od pomoći, a najjače oružje protiv nje je znanje. Za početak, priča o pupku…
Kod odraslog čoveka pupak je anatomski detalj, za mnoge bitan, ali, ako izuzmemo estetsku, bez druge funkcije. Pa ipak smo i mi često “osetljivi’” u predelu pupka, kao da nam je u podsvesti prisutno sećanje na jednu vezu koja život znači. Kako li je tek novorođenoj bebi
Odakle nam pupak i čemu služi ?
Na mestu gde se nalazi pupak nekada se pripajala pupčana vrpca, struktura od životnog značaja, koja skoro od samog početka trudnoće povezuje bebu sa mamom. U njoj se nalaze krvni sudovi ( dve arterije i jedna vena ) koji dopremaju bebi kiseonik i neophodne hranljive materije, a istovremeno omogućavaju i uklanjanje štetnih materija iz bebinog krvotoka. U trenutku kada se rodi, beba postaje nezavisan organizam, sposoban da se adaptira na spoljašnji svet, i da samostalno obavlja osnovne fiziološke funkcije ( da diše, da jede, da mokri… ). Zbog toga se, u prvim minutima nakon porođaja, pupčana vrpca prvo klemuje ( da ne bi doslo do krvarenja iz krvnih sudova u njoj ), a zatim i preseca makazama. U mnogim zemljama je sve popularnije prisustvo oca na porođaju, kada on, ukoliko želi, može da preseče pupčanu vrpcu.
Nakon presecanja pupčane vrpce, ono što “štrči“ na stomačiću vaše bebe je pupčani patrljak, 2-3 cm dug ostatak pupčane vrpce, koji se obično sasuši i otpadne za 12-15 dana. Iako ne izgleda baš lepo dok menja boje od plavoljubičaste, preko žutozelene, braon, do crne, znajte da vaša beba ne oseća bol, jer pupčana vrpca nema nervne završetke! Iz porodilišta će vam uz pupčani patrljak stići i tračica čvrsto uvezana oko njega, ili plastična štipaljka kojom je patrljak „uštinut“. Obzirom da su krvni sudovi pupčane vrpce veliki, pupčani patrljak je potencijalno ulazno mesto za bakterije, zbog čega se higijeni pridaje veliki značaj. Obrada pupka je svakodnevna obaveza pedijatrijskih sestara u porodilištu, a kada beba ode kući, za to su nadležne patronažne službe doma zdravlja.
View this post on Instagram
Dok “pupak“ ne otpadne …
Roditelji treba da vode računa da pupčani patrljak bude:
– čist – za čišćenje pupka pedijatrijske sestre koriste različite antiseptike ( najviše se preporučuje Octanisept), koji se nanosi – isprska na predeo pupka ( dakle, vata, pelena i, kod nas omiljeni, štapići za uši (!) ne dolaze u obzir, jer nisu sterilni, a već smo rekli da se u pupčanom patrljku nalaze ostaci krvnih sudova, koji su, do zarastanja pupčane rane prohodni, što znači da je bakterijama put u bebin krvotok neometan ); patronažna sestra će dolaziti svakodnevno sve dok pupak ne otpadne a ako vam se dogodi pauza izmedju poseta patronažne službe, nema mesta panici, nego poprskajte pupak Octanisept sprejom jednim prskanjem. Prvo ćete sterilnom gazom u jednom potezu obrisati sam patrljak ( kao da je patrljak vaš prst, nabacite gazu na njega da ga celog prekrijete, a zatim je jednostavno svucite sa njega povlačeći je na gore ), a zatim ćete uzeti novu gazu i obrisati kožu oko samog patrljka, takođe u jednom, kružnom, potezu. Nakon čišćenja bitno je da patrljak dobro prosušite na sobnom vazduhu, a zatim zaštitite sterilnom gazom. Nemojte preterivati sa čišćenjem pupka, istraživanja su pokazala da previše manipulacija sa pupkom i primena agresivnih sredstava za čišćenje samo odlaže otpadanja pupčanog patrljka. Ukoliko koristite sredstvo Octanisept nije potrebno da se koristi ni jedno drugo sredstvo a posebno je važno da Octanisept NE SME da se kombinuje sa povidon jodom ( koji se nekada koristio za ovu namenu. Znači, koristi se jedno ili drugo sredstvo, nikada oba, svakako je preporuka korišćenje Octanisepta). Gazu možete fiksirati lepljenjem za kožu nežnim flasterom, a pelenu treba saviti da bude ispod pupka kako pupak ne bi biopokriven veštačkim materijalima.
– suv – nakon kupanja, menjanja pelena i sl. pupak uvek treba ostaviti da se dobro osuši na vazduhu; nekada je bolje saviti pelenu da ne prekriva pupak; u ovom periodu se ne preporučuje kupanje bebe u kadici, već preko ruke.
Oduprite se iskušenju da ”pomognete” pupčanom patrljku da otpadne, čak i ako ”visi” na vrlo tankoj peteljci.
Bebi je otpao pupak 9dan sad imamo 6nedelje a jedan deo pupak je i dalje vlazan i stalno curi zuta sluz, ne mirise i nije crven. Rana se pre dve nedelje zatvorila i nije curila par dana pa se opet otvorila. Zivim u austriji i rekli su mi kada mu je otpao pupak nista da ne koristim za pupak osim ncl i prasak neki to sam redovno koristila.da li je neki problem da li treba ponovo da se obratim pedijatru?
Ako pupak i dalje lazi – curi, pregled se mora obaviti.
Postovani, imam djevojcicu od 15 mjeseci. Prije desetak dana sam primijetila da joj pupak izlazi vani. Je li to ok? Unaprijed hvala.
To nije za brigu!
Postovani, moj sin ima 6 meseci, pupak mu je nekoliko dana crven i kao da se ljusti koza, a na bodiju se pojave zute tackice. Danas sam mu prskala octanisept i satvila sterilnu gazu natopljenu jodom nakon cega je koza oko pupka malo potamnila, a unutra je i dalje crveno. Da li je doslo do infekcije? Molim Vas za savet, sta da radim?
Octenisept i Jod se NE kombinuju!
Samo stavljajte octenisept, a ako u narednih par dana NEMA boljitka – da se obavi pregled.
Postovani,
Beba ima 6 mjeseci. Vec 15-20 dana pupak je crven(crven je od kada smo ocistili naslage), ali samo unutra, nije okolo. Inace je zatvoren. Pedijatar nam je rekao da to nije nista. Bebu ne boli, ali ali ruzno izgleda. Mozete li naam preporuciti nesto i da i imamo razlooga za brigu? Hvala unaprijed!
Redovna higijena – pranje je sve sto za sada treba da se radi.
Ukoliko se crvenilo širi – obavezan je pregled kod Vašeg pedijatra.
Postovani,mojoj bebi otpao je pupak nakon 2 tjedna sa pupkom je sve u redu,ali bebi se pojavila tamna mrlja ispod pupka? Hvala
Dovoljna je redovna higijena, a razlog za brigu bi bilo naglo širenje ove „mrlje“ ili pojava crvenika oko pupka
Postovani, bebi od 8 dana je pupak otpao 6 dan. Juce sam na kompresi primetila kapljicu krvi. Nakapala sam povodom, stavila novi kompresi i fiksirala elasticnim zavojem. Da li je to normalna pojava? Pupak je inace suv, samo kao da ima malo zgrusene krvi ponekad.
Sve je to uobičajeno, pa nena.mesta za brigu. Nastavite ovaj „servis“ pupčića dok ne bude suv.