Foto: Pixabay
Beba ima 31 dan, svaki put kad se zaplače „iskoči joj pupak“. Čini se da joj to smeta, najbolje je da se hitno ode kod dečjeg hirurga!
Nije tačno!
Ne trčite kod hirurga kad beba ima pupčanu kilicu, to nije za brigu.
Pupčana kilica (medicinski naziv je umbilikalna hernija) nastaje kada se u predelu pupka vidi i pipa mekana «izbočina», koja se lako prstima vraća. Obično se radi o prolasku malog dela creva koroz pupčani otvor. E, to je kila.
Pupčana kila je bezazlen fenomen, a neverovatno je koliko zabluda i dalje kruži među mamama, pa smo odlučili da razbijemo neke od njih.
- Kila je nastala zbog lošeg podvezivanja u porodilištu
To nije tačno!
Podvezivanje pupka je rutinska procedura, koja omogućava novorođenoj bebi da nastavi da živi bez pomoći majčine posteljice (placente). Pupak se podvezuje IZNAD nivoa trbušnog zida, a posle otpadanja pupčanog „patrljka“, definitivno se formira onaj pupak koji ćemo da gledamo celog života. Zato nema veze između pupčane kile i podvezivanja pupčane vrpce!
- Grčevi su najčešći uzrok pupčane kilice
Nisu!
Hernija (kila) znači da postoji defekt – slaba tačka u trbušnom zidu, kroz koju može da prođe sadržaj trbušne duplje (obično je to deo tankog creva). To je urođena slabost trbušnog zida, a grčevi NISU uzrok, već samo pomažu da se kila lakše uoči. Tokom grčeva se povećava pritisak u trbušnoj duplji, pa se pupčana kila «izboči» i potom jednostavno, lako dijagnostikuje.
- Svaka beba mora da ima pupčanu kilu, makar prvih par meseci života
Iako veliki broj beba ima ovaj problemčić, nije tačno da svaka beba mora da ima pupčanu kilu. To se dešava samo onim bebama koje imaju (bezazlenu) slabost prednjeg trušnog zida u predelu pupka.
Danas smo primetili na bebici od dva meseca ima izbace pupak kao kliker na dodiru ne reaguje da ga boli ili bilo šta. Pa nas interesuje dali je to pupčana kila. Hvala u napred
Neophodan je pregled da bi se dalo mišljenje.