Sve više je dostupne literature na našem jeziku domaćih i stranih autora koji opisuju najčešće probleme sa kojima se roditelji susreću, o zamkama roditeljstva, vaspitnim stilovima i dr. Pored uopštenih teorija koja nam ne kaže mnogo toga što možemo primeniti, može se pronaći literatura sa konkretnim primerima i konkretnim rešenjima kako neke problem prevazići. Takva literatura je roditeljima veoma korisna. Međutim, kao kod navedenog primera, i dalje se dešava da se neki problem neda prevazići. Kako je to moguće?
Svi mi koji radimo sa roditeljima i pisanim putem se obraćamo velikom broju roditelja najčešće pišemo o iskustvima iz prakse. Pored ličnih iskustava, iskustava iz prakse, u svojim tekstovima i knjigama koristimo podatke iz raznih relevantnih istraživanja, iskustva drugih autora, opšte teorijske postavke i dr. Objedinjavanjem znanja i iskustava dolazimo do nekih zaključaka koje ispitujemo u praksi i dolazimo do rezultata. Međutim, put dolaska do rezultata nije uvek isti. Kao što u svakom svom tekstu naglašavam, ponoviću. Svako dete je jedinstveno i neponovljivo, kao i porodica u kojoj ono odrasta. Zato isti “recepti” ne daju iste rezultate.
Ovo nije tekst o tome da ne treba čitati, već naprotiv! Dragi roditelji, pozivam vas da koristite resurse koji vam se nude jer zaista možete pronaći rešenja za izazove na koje nailazite. Pronaćićete veliki broj izazova sa kojima se i drugi roditelji suočavaju i potvrditi sebi da niste sami, da još neko dete ispoljava slične reakcije kao vaše dete, da drugi roditelje brinu iste brige i što je najvažnije da su pronašlu put ka rešenju.
Cilj ovog teksta je da vas pozovem da aktivirate svoje kritičko mišljenje! Šta god da pročitate razmislite o konkretnom primeru, o okolnostima opisane situacije, o sredini i kulturi naroda iz koje potiče autor, kakve primer koji ste pročitali ima veze sa vašom situacijom i dr. Nemoguće je napraviti mehaničku “copy / paste” akciju i očekivati identične rezultate. Osluškujte potrebe svoje dece pa tek onda ukoliko prepoznate da je vaše dete spremno primenite savet koji ste pročitali.
Nedavno sam čula na predavanju jednog našeg poznatog stručnjaka koji je o knjigama rekao: “Mnogo sam naučio iz knjiga koje sam voleo i koje su mi se svidele, ali sam mnogo više naučio iz onih koje nisu jer sam o njima kritički razmišljao”.
Želim vam puno pročitanih knjiga koje će vas oplemeniti i iz koje će vam dati vetar u leđa! A kada one nisu dovoljne, tu su stručnjaci koji će prepoznati vašu jedinstvenost i dati vam onu konkretnu esenciju koja je vama lično potrebna.
Maja Antonić, Porodični psihoterapeut i Dečiji integrativni psihoterapeut na superviziji
Osnivač je udruženja “Priča o vili” sa željom da roditelji i deca na jednom mestu dobiju sveobuhvatnu stručnu podršku za unapređenje porodičnog funkcionisanja i jačanje mentalnog zdravlja svakog njenog člana.
Komentari 0