Pored male težine i dužine prisutna je i telesna nezrelost. Zato uz adaptaciju na spoljašnju sredinu što pre treba započeti sa fizikalnim tretmanom. Bebe sa telesnom težinom između 2000 i 2500 gr tek se neznatno razlikuju od beba rođenih u terminu. Do kraja prve godine dostižu istu težinu kao i deca rođena na vreme. Na žalost to nije slučaj sa bebama rođenim sa manjom težinom, one i kasnije ostaju sitnije, niže i mogu da imaju određene razvojne poteškoće. Zato prevremeno rođenu decu treba pratiti ne samo po rođenju i u prvim godinama života već i kasnije. Kako je utvrđeno da se kod ove dece mogu razviti određeni deficiti u školskom uzrastu potrebno je preventivno delovanje.
Zbog nedovoljne zrelosti bebe u prva tri meseca spontani pokreti se stimulišu zvukom, slikom i dodirom kako bi se dobila adekvatna reakcija bebe okretanjem glave. Najbolje je da to radi majka jer beba već poznaje njen glas ili da to bude stalno ista osoba koja brine o bebi. Podjednako treba stimulisati obe strane ili više onu na kojoj beba slabije reaguje, zato joj treba prilaziti podjednako sa obe strane. Takođe bebu treba dodirivati jer se preko kože dobijaju važne informacije. Od nedavno je praksa da se prevremeno rođena beba redovno stavlja mami ili tati na grudi, „koža na kožu“ na šta bebe odlično reaguju. Važno je da kada prisustvo majke nije moguće tu ulogu preuzimaju medicinske sestre ili fizioterapeuti.
Ukoliko je beba boravila u ustanovi u kojoj nije sproveden fizikalni tretman, potrebno je da u njega bude uključena po dolasku kući.
U prvim godinama života se odvija intezivan proces razvoja i usavršavanja nervnog sistema i direktno zavisi od uticaja spoljašnje sredine. Nedonoščad dolaze na svet sa nezavršenim procesom sazrevanja koji ne može da se odvija spontano kao kod dece koja su u stomaku sačekala termin. Zato moramo spolja da delujemo da bi smo dobili odgovarajuću reakciju kako bi dete spoznalo sebe u odnosu na okolinu, ovladalo držanjem tela i uspostavilo koordinaciju pokreta što omogućava snalaženje u prostoru. Odgovarajuća stimulacija u pravo vreme kada se funkcije uspostavljaju dovodi do sazrevanja nervnog sistema.
Jedan od oblika odstupanja od normalnog motornog razvoja kod prevremeno rođene dece može da bude pojava asimetrije. Prepoznaje se po asimetričnom držanju glave, trupa, ruke i noge sa iste strane u položaju na leđima ili stomaku kao i pri izvođenju određenih pokreta. Da bi se sprečilo razvijanje pogrešnih šema, odnosno uspostavio normalan redosled i kvalitetan razvoj motornih aktivnosti, neophodno je da se sprovede adekvatna stimulacija od strane fizioterapeuta.
Danas se zna da ranom intervencijom sa jedne strane i zahvaljujući fleksibilnosti nervnog sistema prevremeno rođenih beba sa druge strane, mogu da se prevaziđu oštećenja mozga jer zdravi delovi preuzimaju funkcije oštećenih. Zato je važno započeti sa tretmanom čim se uoče prvi znaci odstupanja od očekivanog normalnog razvoja.
U oporavku i na dalje ključnu ulogu imaju roditelji i osobe koje su u neposrednom kontaktu sa bebom. Oni moraju da budu dobro obučeni od strane fizioterapeuta kako bi kroz svakodnevne aktivnosti (uzimanje, držanje, nošenje, hranjenje, presvlačenje, igranje) stimulisali bebu i njene samostalne aktivnosti, pružali emocionalnu sigurnost i pomogli joj da se u potpunosti adaptira na okruženje.
Pravilo je da se od kalendarskog uzrasta nedonoščeta oduzme broj nedelja koje nije provelo u majčinom stomaku do termina, kao i vreme koje je provelo na odeljenju intezivne nege. Tek kada to uradimo i utvrdimo korigovani uzrast možemo da posmatramo šta beba može a šta ne. Svaka beba je jedinstvena i nikada je ne treba porediti sa nekom drugom, naročito ako je prevremeno rođena.
postovani,moj sin je rodjen u 35 nedelji,2600kg,46 cm,bio u bolnici skoro 2 meseca,imao 2 kirurska zahvata,uklonjeno mu je 46 cm tankog creva,sad ima 7 meseci,sedi manje vise samostalno,pruza rukicu prema igrackama ili stvarima koje hoce da dohvati,okrece se na ledja i na stomak,kad on hoce,ne uvek,guce i vice,isprobava svoj glasic.presli smo na nemlecnu hranu sa 6 pnih meseci,pije ad mleko…zanima me da li po vasem misljenju treba na nesto posebno da obratim paznju,ili prema njemu da se ponasam kao da nista nije bilo(on je drugo dete)?unapred hvala!
Kad se ima u vidu sve što je Vaša dete preguralo posle prevremnog rođenja, BEZ SUMNJE se radi o FENOMENALNOJ bebi!
Mislim da NEMA mesta za brigu, NAPROTIV!
hvala vam puno,nas pedijatar vazi za izuzetnog strucnjaka,ali je jako jako skrt na recima,imam potrebu da neko strucan jednostavno pohvali napredak bebca,jer je stvarno svasta preturio preko glave!lep pozdrav!
Postovani, moja beba je rodjena u 35.ned. Sada ima 3mes. Savija glavu u levu stranu(tortikolis). Niko mi nije pokazao neke dodatne vezbe osim jedne koju nam je pedijatar preporucio. Mada sam ja nasla neki snimak fizijatra kako se vezba sa bebom i to primenjujem. Da li je tortikolis veliki problem? Zatrazicu ponovo pregled fizijatra. Izvinite na opsirnom pisanju. Pozdrav
OBAVREZNO obavite pregled fizijatra, pa da se preporuče PRAVE vežbe i ovo reši.
Uz vežbanje se ovo lepo može korigovati, ali ŠTO PRE da se krene sa pravim vezbicama.
Poštovanje,moja beba je rodjena u 33 nedelji,bila je u jako teškom stanju,pluća nesazrela,kapilarčić u mozgu je prilikom porodjaja pukao,na prijemu imao konvulzije,posle nekoliko dana beba je skinuta sa respiratora,i počela da diše na svoja pluća,sve funkcije su mu se popravile ,konvulzije su prestale(samo ih je imao pri prijemu),ostao je jedan hematomčić koji se resorbovao na prvom ultrazvuku mozga,porodjajna tezina,2300, sa isto toliko otpušten posle 25 dana na neonatologiji,sada puni četiri meseca i tezak je sedam kila,imao je par cista na mozgu,koje su smanjile na zadnjem pregledu,pomera obe ruke i noge,malo kad se upilji u nešto oči mu se ukrstaju,i još nije učvrstio glavu,malo vise je vuče na desno,jede lepo,na pregledima kod pedijatra su uredni nalazi,dali je dozvoljena tolerancija tih sedam nedelja razlike u terminu,lokalni fizijatar se nada da neće biti potreba za nekim prevelikim vezbicama,ali će se pratiti,kad hoće prati pogledom,ujutru se smeje,otvara usta kao da hoće da guče ali nemoze ponekad i uspe,razmazen je, k azite mi doktorka neki vaš savet i u koju ustanovu da se uputimo radi praćenja njegovog stanja,idemo u Kragujevac,mada…,lokalni pedijatri i fizijatri me ne salju nigde,a ja bih kod nekog vrhunskog stručnjaka ,vidim i vi ste,hvala na odgovoru unapred.
Ako fizijatar NE smatra da bebu treba slati na neke dodatne preglede, mislim da to treba poštovati.
Redovne kontrole kod Vašeg pedijatra i fizijatra su za sada sasvim.dovoljne.
postovani imam sin koji je 23 meseci rodjen je u 32-33 nedelja prohodao sa 18 meseci, na 22 poceo da se penje i silazi od krevet ali jos nesigurmo, hodamo jos na prsti ali ne dugo vreme, ali imamo poteskoca sa psihomotorni razvoj ne razume nista, kada pokusam da ga naucim nesto pravi otpor jedino sto je prihvatio je kazi zdravo, daj peticu i sl ali ne svaki put, kaze mama, baba, tata wawa gmgmg jedino mu je mama funkcionalno kada me trazi ili kada zeli nesto, ne zna da pokaze sa prst sta zeli vec sa gmgmg i pogled upucen prema to sto zeli, recite mi dali ova razvojna poteskoca moze da se uklone tokom vremena kako ne bi uticali na njegov kvalitetan zivot u buducnost?
Najbolji prvi korak je pregled logopeda.
To najbolji način da se proceni beba i pomogne u daljem razvoju.
postovani,jako zanimljiv tekst i zao mi je sto na internetu nema malo vise tema koje se bave prevremeno rodjenim bebama…ja takodje imam prevremeno rodjenu bebu,rodjen je u 34oj nedelji,bio dva dana u inkubatoru,hvala bogu nije bilo vecih problema,posle par dana smo izasli,nije imao velika zakasnjenja motoricki,sve je stizao,redovno smo isli kod fizijatra D sada ima godinu i samo sto nije prohodao,prvu rec je rekao dve nedelje pred rodjendan sada zna 6 reci..mene zanima ako neko moze da odgovori on nece da tapse rukicama,ne pokazuje prstom,niti gde je pametna glava i sl i ako ga mesecima ucim,a vrlo dobro me razume dosta radnji lepo se igra,voli decu,,ima savrsen pinceta hvat,ubacuje kocke u otvor koji je predvidjen za to,dize glavu kad pitam gde je svetlo,obozava igru skrivanja, poljupce je davao i mrstio se kad ga pitam kako se on mrsti ali od kako je progovorio nece nista da radi i pokazuje ni sta je znao ni novo,da li imam razloga za brigu? izvinite na opsirnosti ali mene doktor ubedjuje da je to u redu,da se on dobro ponasa,samo je lenj.Da li mi mozete pomoci odgovorom.Hvala unapred
Sve što ste opisali je FENOMENALNO, imajući u vidu da je beba rođena u 34. nedelji! Zaista ne vidim razlog za brigu, a nastavite da radite sa detetom jer su rezultati više nego dobri.