Pored male težine i dužine prisutna je i telesna nezrelost. Zato uz adaptaciju na spoljašnju sredinu što pre treba započeti sa fizikalnim tretmanom. Bebe sa telesnom težinom između 2000 i 2500 gr tek se neznatno razlikuju od beba rođenih u terminu. Do kraja prve godine dostižu istu težinu kao i deca rođena na vreme. Na žalost to nije slučaj sa bebama rođenim sa manjom težinom, one i kasnije ostaju sitnije, niže i mogu da imaju određene razvojne poteškoće. Zato prevremeno rođenu decu treba pratiti ne samo po rođenju i u prvim godinama života već i kasnije. Kako je utvrđeno da se kod ove dece mogu razviti određeni deficiti u školskom uzrastu potrebno je preventivno delovanje.
Zbog nedovoljne zrelosti bebe u prva tri meseca spontani pokreti se stimulišu zvukom, slikom i dodirom kako bi se dobila adekvatna reakcija bebe okretanjem glave. Najbolje je da to radi majka jer beba već poznaje njen glas ili da to bude stalno ista osoba koja brine o bebi. Podjednako treba stimulisati obe strane ili više onu na kojoj beba slabije reaguje, zato joj treba prilaziti podjednako sa obe strane. Takođe bebu treba dodirivati jer se preko kože dobijaju važne informacije. Od nedavno je praksa da se prevremeno rođena beba redovno stavlja mami ili tati na grudi, „koža na kožu“ na šta bebe odlično reaguju. Važno je da kada prisustvo majke nije moguće tu ulogu preuzimaju medicinske sestre ili fizioterapeuti.
Ukoliko je beba boravila u ustanovi u kojoj nije sproveden fizikalni tretman, potrebno je da u njega bude uključena po dolasku kući.
U prvim godinama života se odvija intezivan proces razvoja i usavršavanja nervnog sistema i direktno zavisi od uticaja spoljašnje sredine. Nedonoščad dolaze na svet sa nezavršenim procesom sazrevanja koji ne može da se odvija spontano kao kod dece koja su u stomaku sačekala termin. Zato moramo spolja da delujemo da bi smo dobili odgovarajuću reakciju kako bi dete spoznalo sebe u odnosu na okolinu, ovladalo držanjem tela i uspostavilo koordinaciju pokreta što omogućava snalaženje u prostoru. Odgovarajuća stimulacija u pravo vreme kada se funkcije uspostavljaju dovodi do sazrevanja nervnog sistema.
Jedan od oblika odstupanja od normalnog motornog razvoja kod prevremeno rođene dece može da bude pojava asimetrije. Prepoznaje se po asimetričnom držanju glave, trupa, ruke i noge sa iste strane u položaju na leđima ili stomaku kao i pri izvođenju određenih pokreta. Da bi se sprečilo razvijanje pogrešnih šema, odnosno uspostavio normalan redosled i kvalitetan razvoj motornih aktivnosti, neophodno je da se sprovede adekvatna stimulacija od strane fizioterapeuta.
Danas se zna da ranom intervencijom sa jedne strane i zahvaljujući fleksibilnosti nervnog sistema prevremeno rođenih beba sa druge strane, mogu da se prevaziđu oštećenja mozga jer zdravi delovi preuzimaju funkcije oštećenih. Zato je važno započeti sa tretmanom čim se uoče prvi znaci odstupanja od očekivanog normalnog razvoja.
U oporavku i na dalje ključnu ulogu imaju roditelji i osobe koje su u neposrednom kontaktu sa bebom. Oni moraju da budu dobro obučeni od strane fizioterapeuta kako bi kroz svakodnevne aktivnosti (uzimanje, držanje, nošenje, hranjenje, presvlačenje, igranje) stimulisali bebu i njene samostalne aktivnosti, pružali emocionalnu sigurnost i pomogli joj da se u potpunosti adaptira na okruženje.
Pravilo je da se od kalendarskog uzrasta nedonoščeta oduzme broj nedelja koje nije provelo u majčinom stomaku do termina, kao i vreme koje je provelo na odeljenju intezivne nege. Tek kada to uradimo i utvrdimo korigovani uzrast možemo da posmatramo šta beba može a šta ne. Svaka beba je jedinstvena i nikada je ne treba porediti sa nekom drugom, naročito ako je prevremeno rođena.
Imamo bebu od 20 meseci,koja je rodjena pre vremena,u 27 +1 nedelji,sa 750 grama…Isli smo na vezbice u Sokobanjsku,i fizijatar je zadovoljan…od reci ona jos uvek brblja,i to bas nonstop,nekim bebecim jezikom,a zna da kaze tata,baba,deda,i mene zove po imenu ada,tj rada….Ona ide vec neko vreme uz namestaj i to bas fino,a vrhunska je puzacica,pusta se ponekad i npravi 3,4 koraka samostalno,pa sedne i tako,ne znam da li se moze reci da hoda…..Da li je ovo dobar rezultat za curu od 20 meseci,inace nema nikakvih problema,sve jede,igra se..itd
Bez pregleda bebe je naprosto nemoguće napraviti pravu procenu, ali po Vašem opisu (u ovoj situaciji) se čini da sve ide u dobrom smeru.
Poštovani,
Moj sin je rođen mesec dana pre termina. Rođen je sa 2300 gr, sada ima 11 meseci i ima 10kg. Samostalno sedi, puzi unazad, a od nedavno je krenuo i unapred. Ne ustaje još sam, pokušao je ali dođe do kolena i ne može dalje da se uspravi. Kada ga ja stavim da stoji osmehuje se i želi da pravi korake.
Fina motorika mu je dobra, ima razvijen pincetni hvat, zna da tapše rukicama, pokazuje prstom šta želi, brblja mamamama bababababa, osmehuje se, imitira okolinu, ne ume da pije samostalno iz šolje i flašice.
Interesuje me da li mnogo kasni u razvoju?
Imajuci u vidu prevremeno rođenje – ovo je ODLIČAN napredak bebe!
Imam blizance. Rodjeni su u 36 nedelji. Prvi blizanac je imao 2000kg i 41 dugacak a drugi 2250 47 dugacak. Prvi je bio na intezivnoj 2 dana prikljicen na kiseonik 24 sata kasnije samostalno disao. Nakon toga je izasoa iz inkubatora i preso na poluintezivnu. Drugi je bio na intezivnoj pola dana u inkubatoru kasnije obojica bila u toplom kreveticu 15 dana. Radjen im je ultrazvuk glave nalaz uredan kao i sluh i vidl.. Sad imaju 7 mj. Prvi ima 8400kg a drugi 8600 dugacki 67. Idemo na vjezbice od 3mj zbog kotrole glavice koja je sad oke.. Medjutim onj jos uvijek samostslno ne mogu da sjede pa me to brine. Jako su zivahni poceli su da puzu da se odizu na koljenja. Smiju se gucu non stop sve prare vole muziku reguju da sve igraju se igracakam hvataju sve vesele su bebe. Ali ja jednostavno se pmasim da njihov motorni razvoj nije dobar za taj uzrast pa me zanima vase misljene kad beba treba da samostalo sjedi i koliko je dozvoljeno da beba kasni u motornom razvoju s obzirom da su blizanci i da su ranije rodjeni. Hvala unaprijed.
VAše bebe FENOMENALNO napreduju, imajući u vidu blizanačku trudnoću i prematuritet!
Nastavite sa vežbicama i budite strepljivi – prosedeće bebe.
Gde mogu da se obrate roditelji prevremeno rodjene dece ,koji dosta kasne u razvoju,u vezi psiholoskog savetovanja,pošto su ovo izuzetno stresne situacije,evo pogotovo meni,očigledno je da se neke stvari bez lekova ne mogu promeniti.
Prvi korak je pregled kod Vašeg pedijatra, a onda se napravi procena kome beba treba dalje da se uputi.
Moja beba je trenutno u Sokobanskoj,tamo ima vezbice,znate šta ,ja se uzasno plašim te cerebralne paralize, jer je imao jedan vid plv leukomacije ,on ima emociju,smeje se na nezne reči,ali motorika je loša,ima devet meseci, korigovano sedam,hipoton je u trupu,a hiperton u rukama i nogama,ne okreće se potpuno ,ne sedi,glavu i drzi i ne drzi dobro,ima konvergentni stabrizam,koji mu pravi problem u praćenju pogledom,vidi se i odstustvo fine motorike,moze li se to vremenom poboljšati,njemu se komore smanjuju,i mozdani parenhim je mnogo boljeg izgleda,mogu li ti tonusi vremenom da popuste malo,ili je to trajno stanje,hvala.
Vežbice su NAJVAZNIJE, a procenu i dalje praćenje i prognoza su u nadležnosti fizijatra koji leči Vaše dete.