Foto: Pixabay
Po rođenju, stopalo je delimično okrenuto prema spolja, zbog položaja nogu novorođenčeta. Tokom prvih dvanaest meseci, odnosno dok dete ne počne da stoji i hoda – sa tabanske strane stopala se ne vidi unutrašnji svod. Tek po uspravljanju, odnosno tek pošto dete prohoda, dolazi do formiranja svoda stopala
Faze razvoja svoda stopala
U prvoj godini
U prvim danima hodanja, zbog održavanja ravnoteže, dete hoda sa raširenim nogama, uz blago izražen oslonac na unutrašnjoj strani stopala. Sa učvršćivanjem hoda, stopalo se postavlja u pravilniji položaj. Sa tabanske strane gledano, zbog postojanja masnog jastučeta – stopalo je ravno. Sa stajanjem i hodom dolazi do postepenog formiranja unutrašnjeg svoda, koji se prvo vidi samo kada dete sedi ili leži. Ali, kada stane na noge, svod se još uvek ne vidi.
Od druge godine
Od druge godine pa nadalje, naznake unutrašnjeg svoda mogu da se vide i pri stajanju, a peta je u neutralnom položaju – odnosno, direktno se nastavlja na kosti potkolenice, gledano sa zadnje strane.
Od treće godine
Sa tri godine, unutrašnji svod je razvijen i vidljiv – kako pri sedenju deteta, tako i pri stajanju, ali se spoljašnji svod i dalje ne vidi. Pete su i dalje u neutralnom položaju. Prsti su pravi i međusobno paralelno postavljeni. Pri stajanju, težina je podjednako raspoređena po celoj površini dodira stopala i poda. Stopalo tako izgleda sve do desete godine. Zapravo, tako izgledaju stopala koja svi – i roditelji, i lekari, smatraju normalnim. Ali, uvek postoje i moguća odstupanja.
Idealna obuća
Svi, nažalost, uglavnom hodamo po tvrdim podlogama kao što su asfalt, beton, parket, pločice i slično. Zbog takve vrste podloge, idealno je kada cipela ima mekani sloj između tabanice i đona – on amortizuje udarce i pritiske koji se javljaju pri hodu i stajanju.
Pored svih navedenih uslova, cipele za dete sa visokim risom bi trebalo da omoguće i lako ulaženje stopala. To znači da deo cipele koji se šnira, odnosno zakopčava bude što duži, čime se dobija široko otvaranje cipele prilikom obuvanja.
Pravilan izbor cipelica
Za vreme faze razvoja stopala, do treće godine izuzetno je važno nositi odgovarajuću obuću:
1. dovoljno duboku, koja skočni zglob drži u pravilnom položaju
2. đon lako savitljiv
3. prednji deo cipele širok, da bi svi prsti imali svoje mesto i mogli lepo da se rašire
4. uložak od mekšeg materijala, koji ima ulogu potpore unutrašnjeg svoda
5. predeo oko pete mora dobro da prianja uz nju, kao i da bude ojačan, kako bi je držao na mestu pri stajanju i hodu
6. cipela treba da bude napravljena od prirodnih materijala
Mr sci. med. dr Jelena Rakić Milanović, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije
Yumama
Komentari 0