Foto: Flickr
U najranijem uzrastu, do navršenog trećeg meseca na stimulaciju dobijamo refleksni odgovor, ali kako dete sazreva i uvežbava pokrete, ubrzo prepoznaje šta od njega očekujemo i počinje da odgovara.
Najbolji uvod u vežbanje je masaža. Preporuka je da se vežbe sprovode svakodnevno, u trajanju od 15-30 minuta nekim ustaljenim ritmom, pre kupanja ili pre povijanja, poštujući bebino raspoloženje. Ako tokom vežbi primetite promenu u ponašanju deteta, vežbe treba svakako prekinuti.
Prema uzrastu deteta praćenjem njegovog psihomotornog razvoja prilagođavaćemo i program vežbi. Iako se ne mogu povući neke jasne granice, u prvoj godini života možemo da izdvojimo četiri perioda:
– od rođenja do tri meseca: vežbe u ovom periodu imaju za cilj opuštanje, naročito ruku i nogu
– od trećeg do šestog meseca: aktiviranje i jačanje pojedinih grupa mišića (vrata, leđa, stomaka, ruku, nogu)
– od šestog do devetog meseca: vežbe za jačanje mišića čitavog tela, stabilnost u sedećem položaju, puzanje i uspravljanje
– od devetog do dvanaestog meseca: učvršćivanje stojećeg položaja i priprema za hod
Redosled pojave aktivnosti je isti kod sve dece, ali vreme njihovog javljanja nije što zavisi od individualnih razlika, spoljašnjih stimulansa kojima je beba izložena, kao i angažovanja roditelja, pa se ne treba striktno držati prethodne podele prema uzrastu. Takođe ne treba porediti trenutne mogućnosti svog deteta sa njegovim vršnjacima jer to može da poveća očekivanja roditelja ili da ih obeshrabri i da odustanu od vežbanja sa bebom.
Komentari 0