Potrebno je:
– tri šolje kuvanog pirinča
– 500 g švapskog sira
– četiri jajeta
– pola šolje žutog šećera
– dve srednje banane, izgnječene
– dve jabuke, isečene
Priprema: Pomešati sastojke, peći na 175 stepeni, 20 minuta.
Ukusne ovsene pahuljice
Potrebno je:
– dve šolje ovsenih pahuljica
– četiri šolje mleka
– pola šolje suvog grožđa
– trećina šolje seckanih lešnika
– jedna-dve oljuštene i iseckane jabuke
– cimet po ukusu
Priprema: Pomešati sve sastojke osim cimeta, pa zagrejati do ključanja, poklopiti i kuvati 10 minuta. Kad bude gotovo, posuti cimetom.
Voće sa pirinčem
Potrebno je:
– šolja pirinča
– šolja mleka
– trećina šolje suvog voća
– malo mlevenog lešnika
– tri kašičice smeđeg šećera
– osmina kašičice soli
Priprema: U šerpu sipati šolju ipo vode, posoliti. Kad provri, ubaciti pirinač i suvo voće. Poklopiti i kuvati 12-14 minuta. Potom uliti mleko i ubaciti mlevene lešnike. Na kraju dodati šećer.
Prim. dr Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista
Izvor: Yumama.com
imam bebu od 6 meseci.jos uvek nismo probali nijednu zitaricu koja sadrzi gluten,osim pirinca. da li je rano da krenemo sa tim? molim savet.pozdrav.
Ako u porodici NEMA nepodnošenja glutena, od 7. (oprezniji će savetovati od 8.) meseca se mogu probati kašice sa glutenom.
Postovani/a,
Moje dete sada puni dve godine. Od pre nekoliko meseci joj dajem zive zitarice (termicki neobradjena zrna psenice, jecma, ovsa, razi) koje prethodno dva dana potopim u vodi i drzim u frizideru. Zrna tada toliko omeksaju da mogu komotno da se jedu takva, ali ja joj uvek ublendam sa brojnim sastojcima u bezbroj kombinacija i ukusa koje tada imam u kuci (najcesce je to lan, susam, badem, lesnik, orasi, ind. orah……..cimet, kakao, i voce svih vrsta, nekada stavim blitvu, spanac, listove sargarepe i slicno). Kao zasladjivace koristim med, banane, lubenicu i slicno slatko voce. Moje dete je to odlicno prihvatilo. Dakle, ja to sve ublendam i dobijem sejk koji ona jede za dorucak.
Kao osvezenje joj od takvih zitarica i pravim biljna mleka, koje opet zacinim u raznim kombinacijama (cimet, kakao, mus. orascic…).
Kao nutricionista, sta mislite o takvoj upotrebi zitarica za malu decu? Ja sam citala uglavnom pozitivne komentare uopsteno na temu termicki neobradjenih ili sto manje obradjenih namirnica. Mi ih u ishrani koristimo, ali nismo vegetarijanci.
Hvala unapred.
Ako Vasoj bebi ovo prija, a očigledno je tako – samo napred! Najvažnije je da se poštuju svi higijenski principi, i da dete to rado jede i pije. Podrazimeva se da se detetu daju i druge zdrave i raznovrsne namirnice.
Postovana,ovo je zanimljiv i poucan clanak za one koji znaju malo o zitaricama. recepti su zanimljivi i prihvatljivi, ono sto bih pitala Vas kao nutricionistu,izmedjuostalog,jeste koliko je uredu kombinacija voce -zitarice ,kao i dali je unos zitarica na svakodnevnoj bazi ok i u om omjeru??? Obzirom da je izbor istih sirok zaista je lako osmisliti menije gdje bi svako dan bila zastupljena neka dr.zitarica. HVALA
Istovremeno davanje žitarica i voća se ne preporučuje bebama čiji digestivni trakt „uči“ i polako prihvata nove namirnice. Za bebe je najbolje da žitarice budu doručak i večera, a voće užina.
Kombinovanje žitarica razlićitih proizvođača je sasvim u redu, ali da to budu propizvodi sertifikovani za bebe i decu.
Odgovor na komentar je iz stručnog tima Moj pedijatar. Tekst je preuzet.