Foto> Pixabay
2. Ne donose odluke na temelju krivice
Popuštanje nečemu nakon što ste već rekli ne, zato što vam je dete tužno ili plače, deci šalje nezdravu poruku da će postići ono što žele ako vas nateraju da se osećate krivim. Deci na ovaj način pokazujete da mogu s vama da manipulišu.
Svi dobri roditelji ponekad osećaju krivicu. Ali važno je da sprečite ta osećanja da upravljaju vašim roditeljskim prosuđivanjem. Držite svoju reč, pa čak i onda kada se osećate krivim.
3. Deca im nisu centar života
Važno je da su deca prioritet, ali to ne znači da trebaju da budu centar sveta svojih roditelja.
– Naučite decu da su važna, ali ne i najvažnija na svetu. U ovakvoj okolini ta deca će da odrastu u empatične ljude koji su svesni svojih snaga i slabosti – kaže Morin.
4. Ne pokreće ih strah
Stalna zaštita dece će roditelje poštedeti mnogih anksioznih situacija tokom odrastanja, ali će na duge staze ti roditelji svoju decu naučiti da su krhka.
– Ako želite da podignete hrabru decu, budite uzor koji podstiče suočavanje sa strahovima. Budite vodič, savetnik, ali nemojte popustiti svojoj želji da ih uvek štitite. Vaša deca treba iz prve ruke da iskuse svet – objašnjava psihoterapeut.
5. Deca nemaju moć nad njima
Traženje njihovog mišljenja ili postavljajući ih u situacije u kojima moraju da biraju – decu osnažuje. Ali, te odluke i izbori trebaju da budu na njihovom nivou. Na odluku o seljenju u drugi grad radi posla oni ne bi smeli da imaju ikakvog uticaja. Tretiranje dece kao jednakih, ili još gore, poput šefova, šteti njihovom razvoju.
– Pokažite svojoj deci da cenite njihova mišljenja, ali jasno im dajte do znanja da ste vi vođa. Uspostavite porodičnu hijerarhiju koja vašoj deci pruža mogućnost da posluša ono što roditelji traže od njega i to učini, pa čak i onda kad to ne želi – savetuje Morin.
Komentari 0