Džejn, koja kaže da radi kao pedijatar već 20 godina, tek je nedavno uočila koliko ovi pametni uređaji mogu da utiču na odnos dece i roditelja.
– Ulazeći u sobu za preglede, videla sam oca i sina kako mirno gledaju u svoje mobilne telefone. Tokom pregleda, otac je većinu pitanja usmerio na mališana, koji je rekao da ga bole uši, i ubrzo sam otkrila da su obe bubne opne crvene i upaljene. „Pogodi šta. Uši te bole zato što imaš infekciju. Ali, daćemo ti lek od kog će ti biti bolje“ rela sam mališanu. Nasmešila sam se dečaku i njegovom ocu. Dete je odmah podiglo telefon i upitalo „Siri, šta je to infekcija uha“ – piše doktorka za „Vašington post“.
Jasno je da su pametni telefoni danas veoma korisna stvar, koja će vam za svega nekoliko minuta obezbediti sve neophodne odgovore.
Ali, pita se Džejn, da li je normalno da se dvogodišnje dete radije okrene mobilnom telefonu nego svom rođenom ocu, koji sedi pored njega?
– U svom poslu svakodnevno viđam kako takvo zapostavljanje utiče na decu. Ispoljava se u napadima besa i aknsioznosti, a starija deca nisu disciplinovana. Većina roditelja misli da je to normalno, da su deca takva prirodno. Ne baš. Da, ovo je ponašanje kojim deca traže pažnju, ali često može da se spreči – misli doktorka.
I ranije su razna istraživanja upozoravala na to da preterano korišćenje mobilnih telefona u prisustvu dece, kao i neograničena upotreba telefona kod mališana može da dovede do posledica koje isprva deluju zanemarljivo, ali kasnije postaju veliki problemi.
– U eri konstantnog ometanja, moramo da ooslučimo šta je bitnije: osluškivati telefon stalno, ili reči deci, rečima i delima „Slušam te. Tu sam. I nema mesta gde bih radije bio“ – zaključuje pedijatar.
Izvor: Blic.zena
Komentari 0