U mnogim slučajevima roditelji koji su skloni emocionalnom zanemarivanju dece u stvari to rade nesvesno.
Emocionalno zanemarivanje znači da roditelji ignorišu osjćanja svoje dece, zbog čega se ona osećaju manje vrednima i ne obraćaju se roditeljima kad imaju potrebu o nečemu razgovarati. Problemi se izbegavaju i deca ne govore otvoreno o svojim osećanjima.
Emocionalno zanemarivana deca izrastaju u odrasle koji nemaju kontrolu nad vlastitim emocijama i rizikuju mogućnost ponavljanja ovog ciklusa sa svojom decom. Srećom, živimo u vremenu kada stigma razgovora o emocijama polako nestaje.
Roditelji koji emocionalno zanemaruju decu nisu uvek i nasilni. Prema časopisu Psychology Today, četiri su glavne vrste takvih roditelja:
Popustljivi roditelji
Ovi roditelji preuzet će ulogu prijatelja jer ili nemaju postavljena pravila ili ih se ne pridržavaju. Njihova deca neće imati nikakvu emocionalnu podršku i neće znati kako je imati roditelja koji ih prati i uvažava .
Roditelji radoholičari
Roditelji radoholičari greše previše radeći i ne provodeći dovoljno vremena sa svojom decom. Misle da je zaista dovoljno osigurati deci materijalne stvari. Ponekad zaista moraju odraditi sav taj posao, ali propuštaju puno trenutaka u životima svoje dece. Deci je zaista potrebna čvrsta roditeljska veza i vreme provedeno s roditeljima.
Roditelji opsednuti postignućima
Ovaj podtip su roditelji koji vole pričati o postignućima svoje dece i njihovim veštinama. Oni stavljaju veliki teret na svoju decu kako bi i dalje bila dobra u sportu ili školi.
Postoje i roditelji koji su potpuno usmereni samo na sebe
Najtoksičniji tip roditelja su oni koji se bave samo sobom. To su roditelji čije emocionalno zanemarivanje graniči s nasiljem. Narcisoidni su, okrenuti samo sebi, možda se bore s problemima zavisnosti ili čak mogu imati ozbiljne probleme s mentalnim zdravljem koje pokušavaju rešiti.
Komentari 0